město Angkor Thom v Kambodži

město Angkor Thom v Kambodži - Avalokitešvára, jehož tváře zdobí bránu do zapomenutého města Angkor Thom, zde byl velice uctíván. Byl to Buddhův předchůdce. Město na půdorysu čtverce o straně 3 km je obklopeno 8 m vysokou hradbou a 100 m širokým, ručně ve skále vyhloubeným příkopem. | foto: Pavla Husáková

Kambodža - krásná a vzpamatovaná země

Běžný návštěvník se před příjezdem do Kambodži připravuje na nejhorší. Celkem pochopitelně očekává zemi zuboženou desetiletími nestability, nešťastným vměšováním všech možných velmocí, roky trvající občanskou válkou a především Pol-Potovskou hrůzovládou. Pro krásy Angkoru je ale ochoten podstoupit policejní šikanu v Jihovýchodní Asii docela běžnou, bezbřehou chudobu, naprostý nedostatek komfortu v ruinách válkou zničených měst a ovšem tropické nemoci.

Po měsíčním pobytu a trmácení po Kambodži musíme ale konstatovat, že tyto obavy jsou většinou liché. Vnitropolitická situace je stále trochu nepřehledná, ale celkově se země z rudě khmerského období vzpamatovala rychle a dobře. Jediným vážným nebezpečím tedy zůstávají nášlapné miny, které jsou dosud v oblastech bývalých bojů nachystány. V takových místech i malé odskočení do lesíčka může skončit neštěstím.

Již první seznámení s hlavním městem je příjemné. Po pěkně upraveném nábřeží řeky Tonlé korzují v podvečer zástupy místních lidí, prodávají a kupují různá cukrátka a ovoce a hlavně se radují z večerního chládku. Jistě, žebráci nechybí, ale je jich méně než na podobných místech jinde v Asii.

Slušné ubytování s výhledem na řeku se sežene snadno a cena je velice přijatelná - o něco nižší než v sousedním Thajsku. Na nábřeží je také celá řada restaurací s dobrou asijskou i evropskou kuchyní. Jednu z restaurací vede elegantní Francouzka v tzv. nejlepších letech a vaří francouzské speciality, jiná restaurace je dokonce vegetariánská - v této části Asie věc nevídaná. Díky řece a zejména díky lednovému počasí je v Phnom Penhu příjemně a vzdušno. Dokonce i na tržišti Psar Thmei, které jistě stojí za navštěvu, je vzduch čerstvý a i u prodejců masa si návštěvník nemusí přikrývat nos kapesníkem.

Skutečně znamenitými historickými památkami Phnom Penh příliš neoplývá. Zajímavá může být návštěva komplexu královského paláce a také pagody Wat Phnom na malém vršku uprostřed města. Opravdový chrám angkorského stáří a střihu se ale nachází jen asi 30 km jižně od Phnom Penhu a jmenuje se Ta Prohm. Není tak obrovský jako slavné chrámy Angkoru, ale při troše štěstí je prostý jiných návštěvníků, a člověk se tu v klidu duševně připraví na samotný Angkor. Prohlídku chrámu je správné zakončit na nedaleké plovárně. Je to skutečně doopravdická říční plovárna s bezvadně čistou vodou, kabinkami, sprchami a slečnou půjčující nafouknuté duše. Moc klientů ale nemá, pro Khmery je voda v lednu studená a cizinci to tu neznají. Po chvilce ale na plovárnu přijede mikrobus plný buddhistických mnichů, kteří pak ve vodě vyvádějí jako malé děti.

Hlavní atrakce celé země ale leží daleko severněji, asi šest hodin plavby rychlou lodí po řece Tonlé a obrovském jezeře Tonlé Sap. Posledních 15 km z přístavu do městečka Siem Reap se jede dvacítkou, některé silnice v Kambodži prostě větší rychlost neumožňují. Je tu samozřejmě plno turistů, ale město je připraveno a sehnat nocleh není problém. První večer se návštěvníkovi ukazuje Angkor zadarmo, v dalších dnech již jen se vstupenkou. Není tedy času nazbyt.