Kam v neděli? Na Velkou pardubickou

  • 1
Již po sto dvanácté se v neděli odpoledne poběží nejstarší a nejtěžší kontinentální steeplechase cross-country, známá Velká pardubická. O tom, že tradiční dostih není jen sportovní, ale i společenskou záležitostí, svědčí fakt, že za první republiky vytahovaly dámy zimní klobouky a luxusní kožichy i v případě, že moc zima nebyla.

Ačkoliv se hlavní dostih poběží až v 15.30 hodin, bude na pardubickém závodišti leccos k vidění už dopoledne. Areál bude pro návštěvníky otevřen už od 9 hodin dopoledne, slavnostní zahájení se koná o dvě hodiny později.

"Velká pardubická patřila za první republiky mezi vrcholné společenské události a postupně si toto renomé znovu buduje. Letos očekáváme dvacet velvyslanců a řadu dalších osobností společenského a kulturního života," říká Petr Pucandl z Dostihového spolku Pardubice.

Krátce po slavnostním zahájení v 11 hodin se poběží první dostih, za nímž budou v intervalech třicet až pětatřicet minut následovat další. Mezi mimi bude k vidění například dostih poníků a uvažuje se i o ukázce parforsního honu (hon, při kterém podle anglického vzoru nešlo o to zvěř ulovit, ale zahnat ji do vody a tam odchytit). Jejich fotografováním proslul místní fotograf Josef Pírka, který patří mezi průkopníky sportovní fotografie u nás.

Vyhlášených pardubických honů se kdysi kromě důstojníků účastnila i aristokracie. Například v roce 1874 to byl i císař František Josef I. s chotí Alžbětou a v roce 1881 korunní princ Rudolf s manželkou Stefanií. Poslední parforsní hon se konal v roce 1913 a tradice nebyla již nikdy obnovena.

Pokud se na Velkou pardubickou vydáte letos poprvé, přijďte na závodiště co nejdříve. "Návštěvníky, kteří přijedou na závodiště poprvé, patrně překvapí, že se neparkuje v jeho blízkosti, ale na pardubickém letišti. Odtud je zřízena kyvadlová doprava.

Každý by měl zvážit, zda si koupí vstupenku za 110 korun k stání, či za 220 k sezení. Vzhledem k délce programu doporučují znalci tu k sezení.

Jak si dostihy nejlépe vychutnat 
Rozhodně není dobré zapomenout přibalit s sebou několik drobností, které při sledování dostihů prokážou neocenitelnou službu.

Nejdůležitější pomůckou dostihového diváka je dalekohled. Přímo pod tribunou totiž koně zpravidla probíhají jen cílem a ty nejzajímavější souboje se odehrávají na dráze až stovky metrů od vás. Průběh dostihu sice nahlas z reproduktorů komentuje hlasatel, ale bez dalekohledu to zkrátka není ono.

Ke vstupence si kupte dostihový program a stále mějte po ruce tužku. Ještě před prvním dostihem totiž pořadatel ohlásí takzvané škrty, tedy poslední změny v obsazení jednotlivých dostihů. Pak si určitě budete do programu průběžně poznamenávat sázkové kurzy na vítězství jednotlivých koní, vaše vlastní tipy a třeba i poznámky dalších sázkařů, které zaslechnete při pozorování koní v padoku.

Počet podacích sázkových míst letos pořadatelé rozšířili, a tak by se snad mělo dostat pohodlně na všechny. A určitě si s sebou na Velkou pardubickou vezměte alespoň malou deku. Studený podzimní vítr umí na vysokých tribunách pořádně profukovat.

Po příchodu si můžete najít své místo na tribuně a v klidu si z výšky prohlédnout celý areál. U každého dostihu najdete v programu dlouhou řadu čísel, tzv. kurz. Ten stanovuje, v jakém pořadí budou koně překážky překonávat. Uprostřed programu je vždy zobrazen jednoduchý plánek závodiště, kde jsou překážky zakreslené. Zkuste si proto kurzy jednotlivých dostihů "projet nanečisto" dopředu.

Až budete sledovat vlastní dostih, pomůže vám znalost kurzu v tom, že mnohem lépe posoudíte, kdy ještě může jezdec vámi vybranému favoritovi šetřit síly, a kdy už je potřeba bojovat o vítězství.

Až se seznámíte se závodištěm, zajděte si na svačinu do bistra U Toma pod hlavní tribunou. Nabídka tu je velmi střídmá, ale mnohem důležitější je zdejší atmosféra. Na kávu se tu zastavuje řada jezdců, majitelů i trenérů, a tak tu je šance zaslechnout vždy něco zajímavého o momentální formě koní.

Mezi dostihy se běžte podívat k padoku, kde se před každým dostihem předvádějí startující koně s jezdci. Kromě toho, že i tady lze zaslechnout řadu zajímavostí, při nasedání jezdců získáte přehled, v jakém dresu kdo jede. Mnohem lépe se pak budete orientovat v dění na dráze.

Velká pardubická

Velká pardubická

Ještě před hlavním závodem, který začíná v 15.30, můžete vidět několik dostihů.

Abyste mohli pozorně sledovat dění na celém závodišti, nezapomeňte si dalekohled