Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Káhirou po vlastní ose

  9:03aktualizováno  9:03
Možná už jste to absolvovali: Káhira za jeden den klimatizovaným autobusem s krátkými davovými zastávkami: pyramidy, muzeum, obchod s parfémy či papyrem, a zbyl-li čas, ještě aspoń půlhodina na tržišti Khan al Khalili. Takhle to zpravidla vypadá, pokud si koupíte zájezd k Rudému moři. Jde to ale i jinak!

Některé české cestovní kanceláře prodávají denní exkurzi z tamějších letovisek do egyptské metropole až za 3000 korun. To je však zbytečně předražené. A také málo zábavné. Zkuste to jinak!

Nebojte se v Egyptě dálkových linek autobusů. Jsou klimatizované, do Káhiry a zpět vás svezou od moře za 600 korun. Jenže jak se bez zajištěného odvozu dostat k pyramidám v Gíze? Řídit zde, to raději ne. Takže to zkuste taxíkem.

Rozhrkaná černobílá Škoda Forman má během krátké bouřky dva problémy: musí se vyhýbat nehodám, protože cesta rozmoklým prachem ulic je jako jízda na ledu. Druhým problémem jsou rozbité stěrače. Řidič každou chvíli zastaví, vystoupí a utírá sklo.

Je to docela legrace, než si taxikář usmyslí, že předem dohodnutá cena je nízká. Naoko trochu bloudí, povozí vás Gízou kolem pyramid, pak předstírá, že zapomněl angličtinu, a vláčí vás po pumpách, kde prostřednictvím "tlumočníka" šroubuje jízdné. Nebojte se, neublíží vám, ani vás neokrade, ani nevysadí, ale chce to pevné nervy a úsměv.

Trvejte na svém (za taxík od muzea do Gízy a zpět byste neměli dát více než 200 korun). Až vystoupíte, ještě vyslechnete přednášku o ožebračování chudáka (to už zase anglicky), ale to je folklor.

Dobrou alternativou je káhirské metro. Otřískané městské autobusy bez znalosti arabštiny raději vynechte, doslova přetékají pasažéry a zdejší systém linek je pro Evropana nepochopitelný.

Káhira je rozlehlá, ale prašné centrum i se zeleným ostrovem Gezíra obejdete pěšky. Zdá se to tu bez odpadkových košů zaneřáděné - vše je jaksi špinavé - a přece tu oproti Praze ctí svého druhu pořádek: nepovalují se tu žádné cigaretové nedopalky a i ti nejchudší prodavači papírových ubrousků, sedící snad celý život na chodníku, jsou docela čistí. Umolousané žebráky či bezdomovce evropského typu tu prostě nepotkáte.

Procházka Káhirou

VÝCHOD SLUNCE U PYRAMIDU pyramid

Můžete si koupit lístek na časně dopolední "sunrise show", ale to už bude slunce poměrně vysoko. Zkuste si přivstat a vydat se k pyramidám skutečně za svítání. Střežený areál bude sice uzavřený, ale třeba se mimořádně dostanete do stájí pro velbloudy vedle brány. Je to v dolíku, takže odtud uvidíte jen dva kamenné jehlany z tria nejslavnějších. Ale za ranního úsvitu, kdy se mystické stavby klubou z oparu, je to magická podívaná.

 

ALABASTROVÁ MEŠITA
Alabastrová mešita
Za pevnostními zdmi citadely na náměstí Saláh ad-Dín se zvedají kupole mešity Muhammada Alího, jedné z ozdob islámské Káhiry. Je nejznámější a nejnavštěvovanější, přezdívá se jí "alabastrová mešita". Pochází z roku 1830 a je vybudovaná v tureckém stylu.

Stojí v areálu citadely, kde byla až do roku 1985 vojenská posádka. Jako v každé mešitě, i zde se musíte zout. Pokud nemáte dlouhé rukávy, zabalí vás do zeleného prostěradla. Kuriozitou je věž s hodinami na západní straně - dar od francouzského krále Ludvíka Filipa za obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde.

 

KÁHIRSKÁ VĚŽKáhirská věž

Věřte nebo ne, asi nejdražší atrakce celého Egypta patří mezi nejmladší. Za 32 liber (asi 160 korun) vás rychlovýtah vyveze během pár desítek vteřin do 60. patra. Chlouba egyptských stavitelů pochází teprve z roku 1961 a je vysoká 187 metrů. O 50 metrů přerostla největší pyramidu, kterou shora zahlédnete jen sotva. Starověké divy světa se skrývají na jihozápadě města většinou ve smogovém oparu.

 

EGYPTSKÉ MUZEUMEgyptské muzeum

Všechno neuvidíte, nelze to stihnout. Sbírky ve dvou podlažích červeného domu na hlavním náměstí Tahrír čítají přes 100 tisíc předmětů, drtivá většina je vystavena. Přízemí je plné nejrůznějších sarkofágů a soch, "šlágry" jako Tutanchamonovu masku, poklad či mumie (které jsou za příplatek) najdete v prvním poschodí. Za vstupné dáte asi 100 korun.

 

 

NÁKUPY A NOCLEH NA BAZARUBazar v KáhiřeVypadá to jen jako turistická atrakce, ale pod širým nebem stojí největší nákupní centrum mnohamilionové Káhiry. Turisté tu smlouvají o suvenýry, místní lidé o jídlo a oděvy.

A ještě jedno originální dobrodružství se zde nabízí: hotel Hussein. Za prostý dvoulůžkový pokoj s koupelnou a klimatizací dáte jen asi 500 korun. Není divu: bazar neutichá před čtvrtou ranní, krátce poté vás vzbudí muezzinové z mešit pod okny. Spát lze snad mezi šestou a desátou ráno. Nebo když v noci zaprší a lidé se schovají. Odměnou je vyhlídková restaurace na střeše.

KOPTSKÁ ČTVRŤ

Na jihu města se rozkládá historická Káhira, kde hradby římské pevnosti Babylon obepínají její nejstarší část: koptskou. Její krásné kostely a muzeum patří k fascinujícím pamětihodnostem jinak téměř islámského města. Nespatříte zde sice honosné katedrály, ale spíše menší církevní stavby, v nichž se vás zmocní mystické pocity.

Vyznavači tzv. koptského křesťanství, jež bylo předchůdcem islámu, tvoří asi 10 procent obyvatelstva. Původně byli Kopty nazýváni potomci starověkých Egypťanů, v prvním století po Kristu se tak začali nazývat egyptští křesťané. 

VÝCHOD SLUNCE U PYRAMID. Můžete si koupit lístek na časně dopolední "sunrise show", ale to už bude slunce poměrně vysoko. Zkuste si přivstat a vydat se k pyramidám skutečně za svítání. Střežený areál bude sice uzavřený, ale třeba se mimořádně dostanete do stájí pro velbloudy vedle brány. Je to v dolíku, takže odtud uvidíte jen dva kamenné jehlany z tria nejslavnějších. Ale za ranního úsvitu, kdy se mystické stavby klubou z oparu, je to magická podívaná.

ALABASTROVÁ MEŠITA. Za pevnostními zdmi citadely na náměstí Saláh ad-Dín se zvedají kupole mešity Muhammada Alího, jedné z ozdob islámské Káhiry. Je nejznámější a nejnavštěvovanější, přezdívá se jí "alabastrová mešita". Pochází z roku 1830 a je vybudovaná v tureckém stylu. Stojí v areálu citadely, kde byla až do roku 1985 vojenská posádka. Jako v každé mešitě, i zde se musíte zout. Pokud nemáte dlouhé rukávy, zabalí vás do zeleného prostěradla. Kuriozitou je věž s hodinami na západní straně - dar od francouzského krále Ludvíka Filipa za obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde.

KÁHIRSKÁ VĚŽ. Věřte nebo ne, asi nejdražší atrakce celého Egypta patří mezi nejmladší. Za 32 liber (asi 160 korun) vás rychlovýtah vyveze během pár desítek vteřin do 60. patra. Chlouba egyptských stavitelů pochází teprve z roku 1961 a je vysoká 187 metrů. O 50 metrů přerostla největší pyramidu, kterou shora zahlédnete jen sotva. Starověké divy světa se skrývají na jihozápadě města většinou ve smogovém oparu.

EGYPTSKÉ MUZEUM. Všechno neuvidíte, nelze to stihnout. Sbírky ve dvou podlažích červeného domu na hlavním náměstí Tahrír čítají přes 100 tisíc předmětů, drtivá většina je vystavena. Přízemí je plné nejrůznějších sarkofágů a soch, "šlágry" jako Tutanchamonovu masku, poklad či mumie (které jsou za příplatek) najdete v prvním poschodí. Za vstupné dáte asi 100 korun.

NÁKUPY A NOCLEH NA BAZARU. Vypadá to jen jako turistická atrakce, ale pod širým nebem stojí největší nákupní centrum mnohamilionové Káhiry. Turisté tu smlouvají o suvenýry, místní lidé o jídlo a oděvy. A ještě jedno originální dobrodružství se zde nabízí: hotel Hussein. Za prostý dvoulůžkový pokoj s koupelnou a klimatizací dáte jen asi 500 korun. Není divu: bazar neutichá před čtvrtou ranní, krátce poté vás vzbudí muezzinové z mešit pod okny. Spát lze snad mezi šestou a desátou ráno. Nebo když v noci zaprší a lidé se schovají. Odměnou je vyhlídková restaurace na střeše.

Z Káhirské věže uvidíte Nil, jak se vine egyptskou metropolí, pyramidy na předměstí Gízy však s největší pravděpodobností budou zahaleny ve smogovém oparu

Autoři: ,
Nejčtenější

Šílený přístav v Bangladéši
VIDEO: Nás nedostanou. Kurz přežití v šíleném přístavu v Bangladéši

Bangladéšský přístav v Dháce je stejný jako celá země. Přelidněný, přeplněný, plný odpadků a boje o přežití. Míchají se zde staré bárky s moderními loděmi,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Bunkr Atlantického valu, který Němci postavili za druhé světové války, aby...
Nizozemsko odkrývá nacistické bunkry. A s nimi i bolestnou historii

U pláží nedaleko Haagu pokryl písek bunkry, které tu byly postaveny na Hitlerův rozkaz. Jakoby tento písek schoval i bolestivé vzpomínky, které bunkry...  celý článek

Další z rubriky

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Katar, Dauhá, Katařan, Katařanka
Katar láká turisty, zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí, včetně České republiky. Oznámili to dnes zástupci katarského ministerstva vnitra,...  celý článek

Tanečník ze Sepiku je připravený na kulturní show v Madangu.
My máme hodinky, oni mají čas. Co udělají mobily s Papuánci?

Martin Soukup letos dostal cenu Neuron, udělovanou nejlepším vědcům. Mimo jiné za to, že sleduje, jak žije asi patnáct set lidí v odlehlém údolí ostrova...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.