Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


K nejvyššímu vodopádu Šumavy

aktualizováno 
Ačkoli Šumava patří k našim největším přírodním rezervacím, vodopádů tu moc nenajdete. Toto pohoří je totiž velmi staré a jeho převážně oblý, až plochý reliéf vodopádům příliš nepřeje. Dnes se vydáme za tím nejvyšším a nejkrásnějším - do Bílé strže.

Se svými třinácti metry je vodopád v Bílé strži nejvyšší na Šumavě. | foto: Martin JanoškaiDNES.cz


Zdroj: Mapy © PLANstudio

Do divoké rokle Bílá strž

Nejvyšší a zároveň nejhezčí vodopád v české části Šumavy je vysoký 13 metrů a objevuje se na řadě fotografií. Zdobí uzávěr tři kilometry dlouhé rokle Bílá strž, která tvoří osu stejnojmenné národní přírodní rezervace.

Částí rokle prochází žlutě značená turistická trasa, samotný vodopád však není přístupný, a můžete si ho tedy prohlédnout pouze s odstupem z vyhlídkové terasy, ke které vede krátká značená odbočka.

Túra po bývalé pohraniční cestě

Pokud se rozhodnete pro pěší pochod, pak svůj výstup začněte v osadě Hamry u silnice z Nýrska do Železné Rudy. Odtud se vydáte po modré značce směrem na Stateček a Ostrý (1 293 metrů), do oblasti někdejšího nepřístupného hraničního pásma.

Asi po dvou kilometrech příjemného stoupání kolem Bílého potoka se cesta prudce zalomí vpravo, dostane se na druhý břeh a nabírá výšku. Po kilometru prudšího stoupání narazíte na rozcestí Pod Statečkem a zde se vydáte po žluté vlevo.

Zhruba po kilometru, těsně před vyústěním na červeně značenou takzvanou Horizontálu (bývalá vojenská pohraniční cesta), narazíte na odbočku k vodopádu v Bílé strži.

Po Horizontále lze k rozcestí U Vodopádu přijet i na kole, a to nejsnáze od Černého jezera (respektive Špičáckého sedla).

Šumava, Černé jezero

Černé jezero

Vodopád obklopuje smrkový prales

Horninové podloží v širším okolí vodopádu v Bílé strži tvoří metamorfované krystalické břidlice. Jednotlivé desky dosahují v okolí vodopádu mocnosti 10 až 80 centimetrů a uklánějí se pod úhlem 60 až 70 stupňů k severu.

Právě obnažené a strmě ukloněné horninové plotny tvrdého kvarcitu tvoří základ třináctimetrového vodopádového stupně. Jeho detailnější rozčlenění a modelaci ovlivňují různě orientované systémy puklinových ploch.

Nad vodopádem i pod ním se v řečišti potoka vyskytují další menší skalní stupně, peřeje a vany vyvolané vířením vody. Okolní svahy pokrývá převážně smrkový pralesovitý porost ponechaný samovolnému vývoji.

Šumava, hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá Strž

Hora Ostrý nad vodopádem v rokli Bílá strž

Může se hodit

Jak se tam dostat

Autem do Klatov, pak směr Nýrsko – Hojsova Stráž – Železná Ruda
K pěšímu výstupu je nejlepší východisko osada Hamry, kam se dostanete, když odbočíte z hlavní silnice v obci Zelená Hora.
Pojedete-li vlakem, vyrazte z Plzně či Klatov směrem na Železnou Rudu. Pěší vystoupí ve stanici Hamry-Hojsova Stráž, cyklisté ve stanici Špičák.

Itinerář trasy pro pěší Hamry-Hojsova Stráž, žel. st. – Hamry, silnice (2 km), modrá – Pod Statečkem (5 km), modrá – U Vodopádu (6 km), žlutá.
Itinerář trasy pro cyklisty Špičák, žel. st. – Špičácké sedlo (2 km) – Černé jezero (6 km) – Bílá strž, U Vodopádu (10 km).

Dopravní spojení - odkaz vede pryč z tohoto webu

Autoři:
Nejčtenější

Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení (21.8.2017)
Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení, zemřeli nejméně dva lidé

Jihoitalský ostrov Ischia v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4. Agentura Reuters uvedla, že se zřítilo několik budov. Italský list Corriere della Sera...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Specialized Turbo Vado 4.0
Jak se přilepit hobíkovi na záda. Test elektrokola do města i na výlet

I největší skeptici už vidí, že expanzi elektrokol nic nezastaví. Po velkém průlomu v Německu, Rakousku a Švýcarsku v uplynulých letech definitivně zasahují i...  celý článek

Zdevastovaná zastávka Medzilaborce-město
Dobre tu už bolo. Bizarní svět kolem Lupkovského tunelu na Slovensku

Pokud máte dojem, že tunely souvisí s politikou, pak pro Lupkovský tunel na severovýchodním Slovensku to sedí stoprocentně. Po několikaleté pauze přes něj...  celý článek

Další z rubriky

Nejvyšší kóta Devíti skal
Nejhezčí kout Vysočiny i parádní skály. Jarní výlet do Žďárských vrchů

Roztodivná skaliska trčící ze země do úctyhodných výšek jsou pro Žďárské vrchy typické. Některá převyšují okolní stromy a poskytují nádherné pohledy do dálek....  celý článek

Ostrov Flores
Ostrov, kde vládnou ženy. Na Floresu najdete pravou Indonésii bez turistů

Hned po našem příletu na ostrov Flores přichází kulturní šok. V tom nejlepším slova smyslu. Turisté jsou tady totiž stále ještě nedostatkovým zbožím a přitom...  celý článek

Chvalkovický větrný mlýn
Větrné mlýny a božský klid. Krásný výlet na Litenčickou pahorkatinu

Žádné lidi zato stovky mravenišť a statisíce mravenců potkáte v lesích neznámé pahorkatiny uprostřed Moravy. Život tu plyne tiše, čas pomalu a turisté sem...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.