Artézská studna

Artézská studna v Queenslandu nedaleko Brisbane | foto: Australis

Jsme v Queenslandu, ve státě slunce

Kousek před Brisbane jsme přejeli hranici a ocitli se ve státě Queensland. Stát slunce, (sunshine state), tak se tomuto druhému největšímu a třetímu nejlidnatějšímu australskému státu díky jeho klimatickým podmínkám přezdívá. K nejzajímavějším místům Queenslandu určitě patří město Cairns, Great Barrier Reef (Velký bariérový útes) či Gold Coast.

Právě jsme se ocitli v subtropech a tak je nám tepleji a tepleji. Dorazili jsme do hlavního města Queenslandu Brisbane a hned po opuštění vozu jsme na vlastní kůži pocítili efekt "prádelna", charakteristický hlavně pro tropy.

V těch skutečných tropech sice ještě nejsme, ale vzhledem k tomu, že jsme se ještě plně neaklimatizovali, pociťujeme výrazně i malé změny podnebí.

Samotné Brisbane (1 327 000 obyvatel) je město ležící na řece Brisbane River, nikoli přímo u oceánu jako většina australských měst. Centrum města je ohraničeno ohybem řeky, který je dosti malý, takže centrum je neobyčejně stísněné. Díky nedostatku prostoru zde ale mají úžasný mnohaúrovňový ruch.

Potěšilo nás, když jsme u místního kina zaznamenali velký plakát "Tmavomodrý svět – film od tvůrce Kolji".

Aktuální záběry web kamery sledující zátoku řeky najdete na:  http://www.eyeonbrisbane.citec.com.au/ , památky ve městě si prohlédněte na:  http://www.brisbanelivingheritage.com.

 

NĚCO O QUEENSLANDU

Osídlování tohoto státu proběhlo v největší míře v průběhu 19. století osadníky z Británie a Evropy, v současnosti přibývá přistěhovalců z jihovýchodní Asie. Původní obyvatelé, Aboriginci a domorodci z ostrovů Toressovy úžiny, tvoří 2,4% současné populace.

V Queenslandu žije více jak 1 000 druhů obratlovců, z toho 86 jich nenajdeme nikde jinde, dále 572 druhů ptáků a 1 600 druhů ryb. Biotopy pokrývající území státu jsou pestré, od tropického deštného pralesa při pobřeží až k polopouštím na jihovýchodě.

Subtropické pásmo sebou přináší vyprahlé pastviny a jiný druh skotu, ten má popelavě šedou barvu, visící kůži pod krkem a hrb za hlavou. Napajedla jsou zásobována vodou z artézských studní, nad těmi se tyčí charakteristické větrníky k čerpání vody z větší hloubky.

Pohoří oddělující pobřežní nížiny od centrálu zachycuje mraky jdoucí směrem od moře a nutí je vydat vodu, ta se pak hromadí v podzemí, pak stačí udělat vrt a leckde to teče samo, hory fungují jako vodojemy k vytvoření tlaku v potrubí. Jinak voda, která spadne na pastviny, rychle steče zpátky do moře koryty – creeky ( nepravidelnými vodními toky), kterých je nepočítaně.

Dalších pár set kilometrů (až po Fraser Island) se dá celkem v pohodě koupat a užívat vln, tedy pokud se nebojíte žraloků a stone fish.