Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lahůdka pro milovníky Jizerek: výlet k největšímu vodopádu

  1:00aktualizováno  1:00
Patříte-li mezi obdivovatele Jizerských hor, pak určitě vyrazte na výlet k vodopádům Malého a Velkého Štopichu. Cesta vede skalnatým terénem a nabízí úchvatné výhledy. Čeká vás osmnáct kilometrů nabitých zážitky v mírně náročném terénu.

Vodopád Velkého Štolpichu | foto: Barbora Buřínská, iDNES.cz

Start v Hejnicích, městě se staletou poutní tradicí

Cestu začínáme v městečku Hejnice před rozcestníkem turistických cest u baziliky Navštívení Panny Marie. Baziliku vybudovali na místě, kde kdysi stával dřevěný kostelík ze 14. století. Byla mnohokrát přestavována a její současná barokní podoba je z přestavby v letech 1722–1729.

Od baziliky se vydáváme po zelené značce přes malý most nad říčkou Smědá a po málo frekventované silničce zamíříme k osadě Ferdinandov, která je součástí Hejnic. Konec osady se přiblíží zhruba po 1,5 kilometru cesty a v místech, kde se stékají Malý a Velký Štolpich, vyměníme zelenou značku za modrou. Čekají nás téměř čtyři kilometry náročnějšího stoupání s převýšením zhruba 450 metrů. Cílem je Bílá kuchyně.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni - tady se jde ještě dobře.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni – tady se jde ještě dobře.

Půjdeme po Nové poutní cestě, která byla vystavěna na počátku 18. století a sloužila poutníkům cestujícím z Liberce do Hejnic. Zpočátku vede lesem, ale postupně se mění ve stezku na kamenitém a příkrém srázu. Ovšem lidé, kteří milují Jizerky právě kvůli jejich typickému rázu krajiny se stržemi, žulovými kameny, hlubokými roklemi s potůčky a nezřídka i nádhernými vodopády, si přijdou na své. Po celou dobu stoupání slyšíte hukot Malého Štolpichu a po dvou kilometrech bude vaše úsilí zdolat náročnou cestu odměněno odpočinkem u vodopádu Malého Štolpichu.

Ještě dva kilometry a jste v Bílé kuchyni, oblíbené křižovatce pěších tras s přístřeškem, kde si můžete odpočinout před další cestou.

Pohodovou cestou ke Krásné Maří

Na rozcestí Bílé kuchyně volíme žlutou značku směr Hřebínek. Cesta vede takzvanou Oldřichovskou silnicí a zhruba v její polovině, po 1,5 kilometru, narazíme na známý kiosek na Hřebínku. Po nezbytném občerstvení pokračujeme dále po žluté do menšího kopečku, a pokud se ohlédnete přes levé rameno, uvidíte krásné výhledy na severní část Jizerských hor.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni - šplhání po kamenech.

Nová poutní cesta z Ferdinandova na Bílou kuchyni – šplhání po kamenech

Dalších 1,5 kilometru je za námi. Jsme právě na rozcestí pod Ptačími kupami, které tvoří skupina několika skalnatých vrcholků a jsou součástí horského masivu Holubník. Žlutou značku vyměníme za červenou a vydáme se k jedné z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek Krásná Maří. Stačí od rozcestí ujít opět 1,5 kilometru.

Vyhlídka je vybudována na asi 18 metrů vysokém, žulovém skalisku zajištěném kovovým zábradlím. Výhled z vrcholu je opravdu nádherný. Uvidíte celé Frýdlantsko, Hejnice včetně baziliky, Ferdinandov, Štolpich i Ořešník. Krásná Maří své jméno dostala na památku nedalekého, dnes již zrušeného rudného dolu z roku 1582.

Čeká nás největší vodopád Jizerských hor

Od vyhlídky ujdeme ještě dva kilometry na rozcestí k Tetřevím boudám. Tady zabočíme vlevo a stále po červené asi kilometr klesáme do údolí Velkého Štolpichu. Potok nás doprovází po celou cestu až k odbočce k vodopádu Velkého Štolpichu, největšímu vodopádu Jizerských hor.

Cesta od Velké Štolpichu k Ořešníku

Cesta od Velké Štolpichu k Ořešníku

Než si však budete moci jeho krásu naplno vychutnat, musíte z cesty odbočit na druhý břeh přes dřevěný most a vzhledem k tomu, že je vodopád několikastupňový (překonává skalní stěnu vysokou 30 metrů) zdolat i náročný sestup po kluzkých kamenech až k místu, odkud si vodopád celý prohlédnete.

Rokle Velkého Štolpichu prý inspirovala skladatele Carla Mariu von Webera k vytvoření romantické opery Čarostřelec. Weber se totiž v roce 1814 léčil v nedalekých Lázních Libverda.

Poslední stoupání ke skalní vyhlídce Ořešník

Jakmile se pokocháte padajícími proudy vody Velkého Štolpichu, čeká vás poslední zkouška sil při výstupu k vyhlídce Ořešník. Musíte ujít ještě necelé dva kilometry cestou plnou serpentin až k rozcestí pod Ořešníkem. Odtud je to k vyhlídce ještě několik set metrů. Na vrcholovou skálu vystoupáme po vytesaných schodech jištěných kovovým zábradlím.

Cesta k Ořešníku

Cesta k Ořešníku

Na vyhlídce byl vztyčen velký dřevěný kříž na památku dvou bratrů, mnichů z řádu františkánů, kteří se zřítili do údolí. Ještě jedno neštěstí kříž připomíná, je na něm připevněna malá měděná tabulka na památku devítiletého chlapce Emila Krause z Lázní Libverda, který se zabil pádem ze skal v květnu roku 1922.

Z vrcholu je opět krásný výhled na údolí řeky Smědé s Bílým Potokem a Hejnicemi až k Frýdlantu, včetně nádherného pohledu na hejnickou baziliku Navštívení Panny Marie. Po návratu zpět na rozcestí pod Ořešníkem sestupujeme dva kilometry zpět k místu původního startu a nyní cíli – do Hejnic k bazilice Navštívení Panny Marie.

Nejčtenější

Provensalské Grasse je hlavní město francouzských parfémů
Kde nos potřebujete víc než oči. Výlet do města, kde voní každá ulice

Letní návštěva jihofrancouzské Provence se nemusí omezit jen na notoricky známá místa a přímořská letoviska. Vyrazte pár kilometrů do vnitrozemí, kde se mezi...  celý článek

Zboží s tematikou zatmění 2017
Reportáž: Zatmění slunce vyhnalo Američany na venkov. Přípravu nepodcenili

Jackson, USA (od zvláštního reportéra Technet.cz) Zatmění slunce je astronomická událost, která je (na rozdíl třeba od průletu komety) srozumitelná úplně každému. Američané se už nemohou dočkat, především pak...  celý článek

Typický obrázek z německé Rujany: plážové „domečky“ jako ochrana před stálým...
Hrachovka z pytlíku, vlny studené. Jak se za Československa jezdilo k moři

Praotec Čech nás zavedl do středoevropské kotliny, rok 1918 nás v ní hranicemi uzavřel. Výsledek: nemáme moře. A přece jsme po jeho vlnách vždycky toužili....  celý článek

Panorama Nepomuku s neodmyslitelnou kulisou Zelené hory.
Krajinou Černých baronů a milované historie. Cyklotoulky okolím Nepomuku

Zvlněná a přátelská krajina luk, polí a remízků v okolí Nepomuku byla osídlená generacemi předků, jejichž dávné působení můžeme pocítit v drobných i...  celý článek

Některé turistické stezky a cyklotrasy v Národním parku Šumava jsou po...
Šumavský park chce zakázat vstup do lesů. Na stezky padají stromy

Nevyrážejte do lesů kolem Nové Pece a Stožce, mnoho turistických tras je stejně neprůchodných. Takové varování vydal ráno Národní park Šumava. Silný vítr o...  celý článek

Další z rubriky

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu...
OBRAZEM: Nudíte se? Projděte se v létě po hřebenech Orlických hor

Hřebenovka přes Orlické hory je nenáročná trasa, která sice dokáže i trochu zatopit, ale převážně jde o parádní relax. Projdete se botanickou zahradou a...  celý článek

Podle odhadů to vypadá, že plavat ve skutečnosti neumí polovina populace, tedy...
Proč Češi neumějí plavat aneb Jak neutopit doktora Mráčka

V Česku se každý rok utopí asi 200 lidí. A právě teď, během tropických letních týdnů, jich utone v rybnících, řekách a lomech nejvíc. Příliš často podceňujeme...  celý článek

Sbaleno a jedeme na prázdniny k příbuzným a známým na venkov.
Konečně volno. Kam pojedeme? Romantické začátky turismu v Československu

Letovisko. To slovo voní sluncem, lesy, vodou a svobodou prázdnin. První republika je milovala, chlubily se jimi obce od Krušných hor po Beskydy.   celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.