Jindřichohradecký zámek spustí vodní elektrárnu

Renovovanou vodní elektrárnu, kterou postavil již v roce 1887 František Křižík, uvede letos do zkušebního provozu správa hradu a zámku v Jindřichově Hradci. Ekologická elektrárna dodá ročně do rozvodné sítě 340.000 kilowatthodin energie. Navíc se opravený zámecký mlýn s elektrárnou stane součástí jedné z prohlídkových tras.

"Ve mlýně chceme zřídit galerii moderního umění. Jednáme s pražským Uměleckoprůmyslovým muzeem, jehož sbírka tapiserií byla do 80. let minulého století v jindřichohradeckém Adamově stavení. Vystavíme také turecký stan ze 17. století - dar tureckého paši jednomu z příslušníků šlechtického rodu Černínů. Tento vzácný exponát oživí dobový mobiliář," řekl jindřichohradecký kastelán Miloslav Paulík.
   

Podle Libora Šandery ze správy zámku zaplatí prodej zámecké elektřiny osmnáctimiliónovou investici zhruba za pět let. K provozu elektrárny je však nutný zámecký elektrikář; zařízení sice pracuje bez obsluhy, ale musí na ně dohlížet odborník.
   

Zámecká Křižíkova elektrárna byla v roce 1887 první v tehdejším Předlitavsku. Měla pouze náhon mlýnským kolem a dynamo. V roce 1924 byla přestavěna instalací jedné Francisovy turbíny a generátoru o výkonu 15 kilowattů. V roce 1929 přibyla druhá Francisova turbína a výkon se zvýšil na 20 až 25 kilowattů. Nynější elektrárna je projektována na 75 kilowattů. Zámecký mlýn svému účelu sloužil do roku 1880.
   

Jindřichohradecký hrad a zámek je po Pražském hradě a Českém Krumlově třetím největším památkovým objektem v Česku. Loni si ho prohlédlo téměř 90.000 návštěvníků z celého světa. Řada z nich absolvovala i noční prohlídky, při nichž se objevuje i tajuplná Perchta z Rožmberka, známá jako Bílá paní.

Jindřichův Hradec je jedno z nejkrásnějších sídel v České republice.