Spikeboden a Klausberg nabízejí celkem 50 km sjezdovek všech obtížností.

Spikeboden a Klausberg nabízejí celkem 50 km sjezdovek všech obtížností. | foto: Dana Emingerová, iDNES.cz

Lyžování pod postýlkami sedmi trpaslíků v Itálii nadchne hlavně rodiny

  • 1
V Zillertalských Alpách na pomezí Itálie a Rakouska leží dvě nepříliš známá jihotyrolská lyžařská střediska Speikboden a Klausberg, která jsou ideální pro rodiny. Skoro vždy tu bývá hodně sněhu a krásné slunečné počasí.

Z vrcholové stanice speikbodenské lanovky Sonnklar, odkud je vidět pověstný lyžařský obr Kronplatz, vypadají kopce nad jihotyrolskými údolími Tauferer a Ahrntal jako ustlané postele sedmi trpaslíků.

Spikeboden a Klausberg je přitažlivým magnetem hlavně pro rodiny s dětmi, přestože zdejší terény si co do kvality svahů a vybavení se známým, mnohem větším sousedem až tolik zase nezadají. Nabízejí celkem 50 km sjezdovek všech obtížností. Lyžuje se do výšky přes dva a půl tisíce metrů a nikde už nenarazíte na obyčejné kotvové vleky.

Nejdelší bobová dráha v Itálii

Koho omrzí lyže, může vyzkoušet sáňkařskou či bobovou dráhu. Bobová dráha Klausberg je unikátní atrakcí pro celou rodinu, neboť jde o nejdelší „Alpine Coaster“ v Itálii s mnoha zatáčkami o 360 stupňů. Adrenalinová dráha v údolí Ahrntal měří 1 800 metrů. Rychlost až 40 km za hodinu regulujete v serpentinách bezpečnou brzdící pákou. Jedna cesta stojí 4,50 (děti o euro méně), deset jízd 37 eur (děti 29).

Snadno se sem dostanete přes Innsbruck po brennerské dálnici, ze které odbočíte na Bruneck a Luttach.

Skiaréna Klausberg s bobovou dráhou

Na hřebeni hor, který se táhne až k dominantě Dreiherrenspitze (3 499 metrů) nad běžeckým a biatlonovým centrem Kazern (1 595 m), leží středisko Klausberg. Gondola vás vyveze od kluziště ve Steinhausu k vějíři sjezdovek skiarény Klausberg. Pyšní se supermoderní osmisedačkou K2, nejvýše položenou gondolou v Jižním Tyrolsku, která za osm minut vyplivne lyžaře ve výšce 2 510 metrů pod vrcholem Grosser Mostock.

Odtud je nádherný panoramatický výhled směrem do Rakouska nad údolí říčky Torrente Aurino. Tady najdete dobře vybavený snowpark a nejprudší sjezdovky střediska.

Naopak hlavně modré a červené tratě se kroutí po západních svazích zalesněné dvoutisícovky Hühnerspiel. A právě odtud je vidět na protějším kopci druhé středisko Spikeboden, propojené skibusem.

Speikboden
Sonnklarhof na sjezdovkách Spikebodenu
Italské dobroty

Spikeboden i pro freeridery

Spikeboden je o něco málo větší než Klausberg, ale lyžuje se tu o sto metrů níž. V hlavním kotli jezdíte na čtyřsedačkách, podél nichž vedou široké, hlavně červené sjezdovky. Tratě se rozbíhají do tří světových stran, takže je možné lyžovat na prosluněných stráních i ve stínu.

Tip na dovolenou

Vybírejte z pestré nabídky lyžařských zájezdů v Itálii na dovolena.iDNES.cz.

Nejvýše položeným bodem je vrcholová stanice Sonnklar (2 400 metrů) blízko pod vrcholem Skipebodenu, odkud se lze kochat pohledem na Dolomity i na ledovce Zillertálských Alp. Tady začíná nejdelší sjezd. Nejprve padá jako černá širokým žlebem do hlavního lyžařského kotle a odtud pokračuje lesním průsekem až do údolí.

Ze Sonnklar se můžete vydat volnou přírodou i po nádherné panoramatické skitour. Další freeridové terény najdete podél sedačkových lanovek na severních svazích. Směrem k západu jsou pak tratě spíše červené. Z mezistanice vede až do údolí dlouhá černá sjezdovka přes Michlreis nebo po červené skitour můžete dojet k hotelům v Sand in Taufers, kde je  – podobně jako v Luttachu – ubytována většina zimních hostů.

Od 17. března stojí šestidenní permanentka 150 eur, pro děti 125 eur. Lze si připlatit jeden den na Kronplatzu či na ni lyžovat i v maličkém středisku Rein. Ve výšce naší Sněžky si tam můžete také zaběžkovat na dobře upravených tratích pod spektakulární třítisícovkou Hochgall (3 435 m).

modrá značka - Klausberg, červená značka - Speikboden

modrá značka - Klausberg, červená značka - Speikboden

, pro iDNES.cz