Jestliže je pondělí, musíme být v Londýně

Při návštěvě Londýna má turista v podstatě dvě možnosti, jak se seznámit s touto sedmimiliónovou metropolí: buď poslušně sleduje návod svého průvodce, odškrtává si klasicky památku po památce a potom svou anabázi zhodnotí: "Krásné, ale hrozně drahé!"Anebo si odpustí například návštěvu hradu Tower, za kterou zaplatí nekřesťanských 11 liber,Muzea voskových figurín Madame Tussaud, kde musí navíc trpělivě vystát dlouhatánskou frontu.Ještě před odjezdem se tedy vyplatí udělat si malý domácí úkol o tom, co mě zajímá, co musím vidět a co mě nepřivede na buben.


Možností je i v neskutečně předraženém Londýně dost. Klíčem k úspěchu je ovšem vědět, kdy a kam jít. Dobré je například vyrazit za kulturou a zábavou v pondělí.K nejnovějším a dosud nepříliš známým kulturním institucím patří nedávno zpřístupněný Somerset House na Strandu, kam je v pondělí od deseti do dvou hodin vstup zdarma. V rozlehlém paláci, který dříve sloužil jako matrika a berní úřad, se skrývají vynikající poklady.

Nepříliš rozsáhlá sbírka obrazů v Courtauld Gallery nadchne i laika mistrovskými díly Rubense, Renoira, van Gogha, Cézanna, Moneta i Maneta.V dalším křídle je pozoruhodná Gilbertova sbírka zlatých a stříbrných předmětů a mikromozaik. Do další části paláce, kde je možno vidět výstavu z pokladů ruské carevny Kateřiny Veliké, se ovšem platí šest liber.Kousek od Somerset House je známé tržiště Covent Garden s pouličními umělci i renovovaná Královská opera. Vstupné na večerní představení světových hvězd sice dosahuje vskutku nebeských výšin, ale polední pondělní koncerty v malém Linbury Studio jsou tu zdarma. Frak netřeba.

Z Královské opery lze pěšky dorazit za necelou čtvrt hodinku do Britského muzea. Také tuto vyhledávanou instituci lze navštívit bez placení. Na mnoha místech jsou sice kasičky s výzvami, aby ten, kdo může, věnoval alespoň dvě libry. Ale nikdo nikoho ke vstupnému nenutí. Platí se však podobně jako v jiných muzeích za dočasné výstavy, jako je nynější expozice o Kleopatře (vstup sedm liber, audioprůvodce další tři) i padesátník za každý leták u egyptských mumií, antických soch nebo expozici o Africe. Zdarma, a to nejenom v pondělí, je vstup do Národní galerie na Trafalgarském náměstí (i když momentální magnet - výstava Vermeerových děl - je za osm liber), do National Portrait Gallery i do galerií Tate Britain a Tate Modern.

Po návštěvě obrazáren lze protočit mozkové závity na obrovitém vyhlídkovém kole, které bylo na počest milénia vztyčeno na nábřeží Temže naproti parlamentu. Pondělí nepondělí, vstupné se platí - dospělý devět, dítě pět liber. Pokud zrovna není zamračeno, tak to stojí za to.A pak jsou tu parky - uvnitř metropole a bez placení - proslulý Hyde Park a Kensington Gardens spojené s priceznou Dianou, rozkvetlý Regent's Park se zoo (drahá) nebo rozlehlý Hampstead Heath, kde se točil film Notting Hill. "Ano, prosím.  Vstupujte na trávu a pohovte si!" Horko? Žízeň? Směr Camden, hospoda The Man In The Moon. Je pondělí, takže i tady lze ušetřit. Guinness za pouhopouhou libru a třicet devět pencí, tedy za polovic normální ceny. A kdo přidá dvacetník, dostane nefalšovaného velkopopovického Kozla. Po celodenní túře takovému pokušení nelze odolat. Cheers!

Obcházet kulturní akce v Londýně se vyplatí v pondělí.