Ještěd chce být na seznamu UNESCO

Liberec bude usilovat o zařazení horského hotelu s vysílačem Ještěd do seznamu památek UNESCO. V současnosti patří objekt mezi národní technické památky. To ale pro zápis do světového seznamu nestačí - musí být i kulturním klenotem. Přeměna v kulturní památku přitom nebude lehká. Ještěd musí převést interiér a mobiliáře do původní podoby.

Představitelé Liberce věří, že zařazení Ještědu do seznamu památek světového kulturního dědictví  by určitě zvedlo zájem turistů o celé město.

"Zahájili jsme už první jednání s ministerstvem kultury," říká primátor Jiří Kittner a dodává: "Máme velkou naději na úspěch, protože další podobný objekt v České republice není." 

Úskalí představuje podle náměstkyně primátora Naděždy Jozífkové přeměna interiéru a mobiliáře do původní podoby. Město je ochotné se na ní finančně podílet, přestože vlastníkem objektu jsou České radiokomunikace a Ještěd provozuje soukromá firma.

Horský hotel Ještěd s rozhlednou a televizním vysílačem tvoří hlavní dominantu města. Její architekt karel Hubáček za nějzískal světovou Perretovu cenu. 

Jedenáct objektů na seznamu
V prestižním seznamu UNESCO má Česko jedenáct položek. Jsou mezi nimi objekty i městské soubory, jako jsou Telč, Kutná Hora, Litomyšl, Olomouc, Praha, Lednicko-valtický zámecký areál, Kroměříž, Český Krumlov, Holašovice i kaple sv. Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře. Z moderní architektury je to vila Tugendhat v Brně.

O zápis do seznamu světového dědictví UNESCO usilují i skalní města Českého ráje. Ta se ale nechtějí zařadit mezi kulturní památky, nýbrž mezi přírodní pozoruhodnosti. Česká republika zatím nemá na seznamu UNESCO ani jednu přírodní památku.

Zápis by se měl týkat 11 skalních útvarů, z nichž osm leží na území Libereckého kraje. Nejcennějšími místy přírodní památky jsou Příhrazské, Hruboskalské a Betlémské skalní město, Klokočské a Prachovské skály a také Maloskalsko.

 

Ještěd s hotelem a restaurací na vrcholu.

,