Jeseníky - turistická chata a zvonice na Šeráku

Jeseníky - turistická chata a zvonice na Šeráku | foto: Profimedia.cz

Jeseníky se možná stanou národním parkem

  • 28
Z Chráněné krajinné oblasti Jeseníky by se mohl v budoucnu stát národní park. Petici za jeho vznik už podepsalo více než 3 000 lidí a vstřícně reaguje i ministerstvo životního prostředí. Pokud se Jeseníky stanou národním parkem, budou už pátou nejvýše chráněnou oblastí v zemi.

Vznik národního parku v Jeseníkách by podpořilo i ministerstvo životního prostředí.

"Náš postoj k tomu rozhodně není negativní. Umím si ale představit diskusi o národním parku pouze za předpokladu, že prostě dojdeme ke shodě, že ho chceme. Jestliže dojdeme i v souladu s regionem k názoru, že park tady chceme, tak ministerstvo to rozhodně podpoří," uvedl ministr životního prostředí Ladislav Miko po úterním jednání s iniciátory petice, starosty obcí a zástupci dalších institucí v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Podle Mika ministerstvo už v minulosti vyhodnotilo jako jediná dvě území, která mají potenciál stát se národním parkem, Křivoklátsko a právě Jeseníky.

Ministerstvo nyní s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR připraví základní balíček informací s odpověďmi na nejčastější dotazy, které pošle starostům. "Starostové budou diskutovat se svými zastupitelstvy a občany a z toho vzejde nějaké přesnější stanovisko, případně další otázky," informoval Miko s tím, že bude potřeba oslovit i další zúčastněné instituce, jako například Lesy ČR.

V Česku jsou čtyři národní parky

Statut národního parku stanoví v České republice zákon o ochraně přírody a krajiny. Území přírodovědecky či esteticky velmi významná nebo jedinečná lze podle tohoto zákona vyhlásit za zvláště chráněná (ZCHÚ), národní park je v Česku nejvyšší ze šesti kategorií ZCHÚ.

Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v ČR je Krkonošský národní park (KRNAP), vyhlášený v roce 1963. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě. Největším národním parkem v Česku je Národní park Šumava, zřízený v roce 1991 na části území západních a jižních Čech. Rozkládá se na ploše 685,5 kilometru čtverečních.

Nejmladším je Národní park České Švýcarsko (2001) na Děčínsku s vyhlášenými pískovcovými stěnami a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí (1991), který se rozkládá na středním toku Dyje mezi Znojmem a Vranovem.

Sousední Slovensko se pyšní devíti národními parky. Nejstarším z nich je Tatranský národní park (TANAP), který byl vyhlášený v roce 1948 s platností od 1. ledna 1949. Největším je svou rozlohou 728,4 kilometru čtverečních Národní park Nízké Tatry (NAPANT), vyhlášený v roce 1978.


Zdroj: Mapy © PLANstudio

,