Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku.

Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. | foto: J.A.Talskýpro iDNES.cz

Čert, čarodějnice a léčivá voda. Kudy projet Jeseník na kole

  • 2
Jen málokteré místo v Česku má dvě tak odlišné tváře jako Jeseník. Během jediného dne na kole můžete zažít tísnivou atmosféru z čarodějnických procesů, které se tu kdysi odehrávaly, a o pár kilometrů dál na vlastní kůži pocítit léčivou sílu zdejší vody.

Na hranici mezi Rychlebskými horami a Hrubým Jeseníkem leží město Jeseník. Na první pohled je to poklidné lázeňské městečko, které využívá ke svým ozdravným kůrám především mimořádně čistý horský vzduch a desítky průzračných horských pramenů. Jeho historie, a tedy i architektura je úzce spojená s čarodějnickými procesy v 17. století, textilním průmyslem ve století 19. a samozřejmě lázeňstvím.

Tip na dovolenou

Chcete strávit svoji letošní dovolenou v okolí Jeseníku? Vyberte si svůj zájezd na Dovolená.iDNES.cz.

Procesům se věnuje expozice v místní Vodní tvrzi, která využívá mimo jiné i metodu Fog Screen. Česky řečeno se promítá do mlhy, takže výsledný efekt působí velice plasticky a intenzivně, člověk leccos pochopí o brutalitě těchto procesů. Jde o skutečný příběh pastýřky, kterou vlastní manžel obvinil z travičství.

Geniální samouk Priessnitz

Ačkoliv Jeseník není rozlohou příliš veliký, pohyb po něm vyžaduje docela slušnou fyzičku. Po Čarodějnické expozici vyrazíme na prohlídku Balneoparku a Priessnitzových lázní a docela si šlápneme. Vincenz Priessnitz byl sice lékařským samoukem, ale jeho léčebná metoda spočívající v pouhém omývání těla chladnou pramenitou vodou položila základ světoznámým vodoléčebným lázním i léčebné metodě zvané hydroterapie.

Balneopark

Lázně se neustále upravují. Budova sanatoria vypadá jako barokní zámek zasazený doprostřed divoké přírody, je tu rozkvetlá promenáda i výhledy na okolní hory. Pokud chcete po náročném cyklovýletě vyzkoušet účinek tradiční Priessnitzovy léčby, rezervujte si místo dopředu.

Nejlepší relaxace na Zemi

Pokud rezervaci z jakéhokoliv důvodu neučiníte, nezoufejte. Hned vedle Priessnitzových lázní se nachází místní rarita, venkovní a čistě přírodní Balneopark.

Cyklotoulky

Článek vznikl ve spolupráci s autory pořadu Cyklotoulky, který můžete sledovat v sobotní dopolední premiéře na ČT SPORT a na www.i-cyklotoulky.cz

Je to vlastně velká zahrada, kterou protéká průzračný horský potůček a na něm je vybudováno několik stanovišť sloužících k hydroterapii a relaxaci horních a dolních končetin.

Jsou tu různé lavičky, sprchy, střiky a akupresury, které volně, ale docela věrně navazují na Priessnitzův odkaz. Po celodenním výletě terénem Jeseníků nebo Rychlebskýh hor neexistuje lepší relaxace.

Není čert jako čert

Z Jeseníku vyrazíme po značené cyklostezce 6042 na severozápad. Kopců se nelekejte, jste v Jeseníkách. Asi po čtyřech kilometrech narazíme na výletní restauraci Čertovy kameny, kde se můžeme občerstvit a také si prohlédnout krásný skalní útvar s mimořádnou vyhlídkou do kraje. Výstup na skalní útvar o výšce 40 metrů je zajištěn řetězy, žebříky a různými pochozími plošinami.V cyklistických tretrách dá výstup docela zabrat, ovšem výhled za to rozhodně stojí.

Vyhlídka z Čertových kamenů

Slavné židle s hlavami v restauraci Rejvíz

Štamgastem složitě a draze

Z Čertových kamenů pokračujeme na východ po stejné cyklostezce a naším dalším cílem je Rejvíz. To je pro turistu takové tři v jednom. Prvním tahákem je místní vesnická památková rezervace s nádhernými ukázkami dřevěné lidové architektury 19. století. Její součástí je i chata Rejvíz, jejíž interiér z počátku minulého století doplňuje zajímavý mobiliář. Zdejší židle mají místo opěradla vyřezanou podobiznu štamgasta, který na ní sedává. Samozřejmě, že ne všichni jsou vždy přítomni nebo naživu, takže malé občerstvení si může dát i kolemjdoucí. Pokud byste toužili po vlastním místě, můžete si nechat vyrobit svou židli.

Tou třetí místní atrakcí je soustava rašelinišť, kterou někteří označují za nejkouzelnější místo Jeseníků. Říká se jí Mechové jezírko. Sjezd z Rejvízu do Jeseníku je už hračkou.

Největší jeskynní systém v Česku

Byla by škoda, když už jsme jednou tady, neupozornit na jednu cyklistickou raritku. Je to vlastně tip na další výlet. Ta zajímavost se jmenuje Rychlebské stezky, leží v katastru obce Černá Voda severně od Jeseníku a než se k nim dostaneme, potkáme ještě pár hezkých míst.

Tím prvním je Jeskyně Na Pomezí, což je největší zpřístupněný jeskynní systém v mramoru v České republice. Vznikl rozpouštěním mramoru, tedy krystalického vápence. Jeskyně se táhnou ve dvou patrech, která jsou rozvětvená do užších puklinových chodeb, dómů a komínů s poměrně bohatou krápníkovou výzdobou. Celková délka jeskynního systému je asi 1 700 metrů, délka turistické trasy činí 390 metrů a prohlídka zabere 45 minut.

Nýznerovské vodopády

Devět kilometrů od Jeskyně leží obec Žulová a nad ní, proti proudu Stříbrného potoka, padají a tečou Nýznerovské vodopády. Tvoří je soustava kaskád a peřejí v romantické soutěsce nad ústím Bučínského potoka, s celkovou výškou 14 metrů. Nejvyšší stupně jsou tři metry vysoké. Díky poměrně vysokému průtoku a divoké okolní krajině jsou Nýznerovské vodopády opravdu působivým přírodním úkazem. Přístup k hornímu stupni je opatřen schody. Kolo je potřeba nechat zhruba 50 metrů od vodopádů, takže zámek přijde vhod.

Rychlebské stezky

Dalších pět kilometrů od Žulové se nacházejí cyklistické tratě, tzv. traily, vybudované na místech starých loveckých chodníčků. Pokrývají celý Sokolí vrch. Byly postaveny pod dohledem jednoho z největších odborníků na stavbu těchto tratí na světě Rowana Sorrella, a možná i proto vyhrály v soutěži Destinace 2013.

Traily vedou nádhernými bukovými lesy Rychlebských hor, využívají množství žulových balvanů, zatopených lomů, klopených zatáček a jiných terénních překážek. Dnes tu je více než 60 kilometrů tras, které se dají různě kombinovat. Takže si vybere jak začátečník, tak i ten nejkovanější profík. Speciální kolo i ubytování lze pořídit přímo na místě.

Sumarizace

Délka trasy: 25 km
Čas jízdy: 3 hodiny
Nastoupáno: 760 m
Náročnost: 3-4
Tip na ubytování: Penzion U Petra, Autocamping Bobrovník
Tip na stravování: Restaurace Rejvíz, Čertovy kameny
Doporučené kolo: silniční, trekingové
Cesty: asfaltové, šotolinové