Stánek Sunset na Hlavní pláži Máchova jezera zvítězil v testu kiosků na koupalištích

Stánek Sunset na Hlavní pláži Máchova jezera zvítězil v testu kiosků na koupalištích | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Jen smažáky a občas špína. Test odhalil nešvary bufetů z českých pláží

  • 160
Úroveň kiosků na koupalištích se zvyšuje. Přesto jsme narazili na prohřešky jako např. nepoživatelný hamburger, teplou tatarku, popelníky plné nedopalků a nepořádek v okolí. A pokud se chcete stravovat zdravě, svačinu si vezměte na pláž s sebou. Bufety nabízejí výhradně smažená a tučná jídla.

To bude úlovek, říkali jsme si v redakci, když jsme ve třicetistupňovém parnu vyráželi testovat bufety na dvanácti českých koupalištích. Ale byli jsme až na výjimky překvapeni.

Čistota, příjemné prostředí i upravené okolí byly na většině míst, která jsme navštívili. Stůl jsme si museli otřít ubrouskem jen u dvou kiosků, a to ve Mšeně u Jablonce nad Nisou a v Rouchovanech na Vysočině. Jinde byly stoly čisté, s vysypanými popelníky.

Většina stánků už byla vybavena chladničkami, mrazáky, grily i stroji na kávu. I přes veliké vedro jsme všude dostali vychlazené pití, správnou teplotu mělo pivo i točené limonády. Na mnoha místech už umějí uvařit dobré espreso, všude nabízejí rozpustnou kávu i stále oblíbeného "turka".

V horkém počasí nebyl problém se s jídlem a pitím posadit u zastíněných stolů. Nebo si umýt ruce či odskočit si na toaletu.

Největší slabinou bufetů ale stále zůstává jednotvárná nabídka vesměs smažených a tučných jídel.

test 12 bufetů najdete ZDE

Jak vypadají české bufety, jakou mají nabídku a jak dopadly v našem testu včetně známkového hodnocení

Hygienik na zapřenou

Při objíždění bufetů na koupalištích nás inkognito doprovázeli hygienici. Pokud je ovšem provozovatelé neznali z předchozích kontrol. To se nám stalo například v Rouchovanech, které dostaly nejhorší známku, čtyřku (viz tabulka v infografice níže). A ani přítomnost hygienika nepřiměla pracovníka kiosku k tomu, aby okolí stánku uklidil a aby připravil čerstvé jídlo.

Nechtěli jsme, aby hygienici prováděli kontroly, jen nás zajímal jejich názor. A ten pro provozovatele stánků vyznívá velmi dobře. "Je znát, že zákazníci jsou náročnější, že mají více možností na výběr. Často také srovnávají s cizinou," popisuje důvody zlepšení úrovně služeb Dagmar Smitková z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

Hygienička dále radí: "Všímejte si pořádku v kiosku, čistoty výdejního místa a nádobí, ale i chování obsluhy. Kontrolujte, zda k podávání potravin používá kleště, sáčky či rukavice. Sledujte, zda má možnost umýt si ruce, jestli má čisté oblečení, kam se dá odkládat odpad. Nezapomeňte na upravenost okolí stánku."

Úroveň bufetů se podle hygieniků zvyšuje i díky tomu, že většina stánků už je napojena na elektřinu a vodu, což jim umožňuje správné uložení potravin.

Nejhorší bufet - rybník stejskal, rouchovany, Vysočina - známka 4

Provozovatel: Bohumil Hroch
Nabídka:
pivo Hostan (19 Kč/0,5 l)
pivo Ježek (21 Kč/0,5 l)
točená limonáda (20 Kč/0,5 l)
utopenec s chlebem (26 Kč)
hamburger (31 Kč)
smažený sýr (43 Kč)
hranolky (22 Kč); kečup (12 Kč);
tatarka (8 Kč)

Hodnocení MF DNES:

Ke stánku jsme dorazili před otvírací dobou – nebylo uklizeno, stoly byly špinavé, plné koše přetékaly nedopalky, stejně jako popelníky na stole. To se nezměnilo ani po otevření. Půl hodiny po začátku prodeje bylo možné si objednat jen hamburger – v čerstvé housce, s čerstvým rajčetem, ale nepoživatelným, tvrdým masem. Jsou tu asi zvyklí spíše na večerní a noční provoz.

Názor hygienika:

"Masový polotovar mohl být nevhodně skladovaný nebo neodborně tepelně upravený," komentuje úroveň pokrmu Petr Soustružník z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. "Bylo zajímavé vidět stav provozovny před a po otevření."

Bufet u rybníku Stejskal, Rouchovany, Vysočina

CELÝ TEST SI STÁHNĚTE ZDE

Zeleninu? Tu nevedeme...

Ve všech kioscích je to jako přes 'kopírák' - buď uzeniny, nebo smažená jídla...

Z dvanácti míst, která jsme navštívili, jsme objevili zeleninové jídlo pouze ve dvou. Vařenou kukuřici na Pláži u školy ve Frymburku na Lipně a zeleninový salát v bufetu Sunset u Máchova jezera. Jinak byl sortiment kiosků téměř totožný: smažené sýry, hranolky a langoše.

Pryč je vůně přepáleného tuku

Díky dokonalejším technologiím, častějším kontrolám a zvyšující se náročnosti zákazníků však začali provozovatelé bufetů používat trochu lepší oleje. "Dříve byly ze stánků cítit přesmažené nekvalitní oleje, dnes se používají lepší a hned je to znát i na jídle," potvrzuje Noemi Krajčová z Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Pro záplavu smažených polotovarů hovoří i jejich snadné uskladnění a zpracování bez rizika množení nebezpečných bakterií, které způsobují zažívací problémy.

Pestřejší nabídce také brání přísné hygienické předpisy. "Například na zpracování zeleniny bychom museli mít zvláštní místnost. Takže je asi pochopitelné, proč raději koupíme zmrazené smažené žampiony či sýry, které dáme do mrazáku a pak rovnou do fritézy," vysvětlují provozovatelé stánků.

"Na klobásu na koupáku se vždycky těšíme"

I přes omezený sortiment nemají kiosky na koupalištích o zákazníky nouzi. "Obyčejně jíme pestřejší stravu a hodně zeleniny, ale když jdeme s dětmi na koupák nebo když vyrazíme na týden pod stan, těšíme se na klobásy, smažené sýry a hranolky ze stánků," popisuje chutě kempařů návštěvník Dalešické přehrady Jiří Potužník z Brna.

Podle specialistů na výživu je občas možné si dopřát klobásu, párek v rohlíku, popřípadě něco smaženého, ale po většinu dovolené by se lidé měli stravovat jinak.

"Například si nakoupit čerstvé jídlo v obchodě nebo si uvařit zeleninovou polévku," doporučuje endokrinoložka Karolína Hlavatá, která spolupracuje s projektem VZP Žij zdravě.

Pozor na to, že jídlo koupené v kiosku na koupališti je třeba rychle spotřebovat. Pokud si totiž párek v rohlíku schováte na pláži do stínu pod dekou, může se snadno stát, že vám původně čerstvá uzenina znepříjemní zbytek dovolené.


Prémiové testy