Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jemen, cestovatelský ráj! Jen nevozte medvídka Mohameda

aktualizováno 
Do vězení se v islámských zemích chodí nejen za medvídka Mohameda. Jak se cestuje ve středověkém Jemenu, kde na ulici nespatříte obličej dospělé ženy a kde se i liberální novináři řídí heslem, že islám se nekritizuje?

Jemen, současné kontrasty hlavního města Sana´a | foto: Nataša ŠťastnáiDNES.cz

S jednadvacátým stoletím se rozloučíte hned u vízové přepážky na letišti. Nebo možná už v letadle, pokud jste z Istanbulu, odkud se do Jemenu létá asi nejčastěji, vyrazili na zdejší poměry oblečení moc nalehko. Hlavní město Sana´a leží ve více než dvoutisícové nadmořské výšce, o frišném klimatu teď ale nemluvím.

Že je víc než rozumné převléknout se z trika s krátkým rukávem do volné košile a zapnout si i poslední knoflíček u krku, vám potvrdí už první pohled na letištní personál sedící v podřepu podél stěny příletové haly.

Sako, dlouhá bílá košile a za pasem vykládaná dýka zvaná gambia. Tentýž úbor budete od teď potkávat na každém kroku, tradiční oblečení nosí muži napříč zemí i generacemi, bez rozdílu vrstev a vzdělání. Zahalené ženy chodí v černém.

Tradiční je nejen oblečení. Islám, který ve velmi striktní formě neoblomně vládne na špičce Arabského poloostrova, formuje po staletí život veřejný i soukromý. To ale není důvod, proč by měli návštěvníci ze Západu "Šťastnou Arábii“, jak se Jemenu odpradávna říká, vyřadit ze svých cestovních plánů. S vízem do pasu totiž dostanete jedinečnou vstupenku do živoucího středověku.

Jemen, Sana´a
Kluci hrají fotbal na nezastavěné parcele

Striktní jen pro Jemence

Jemen leží jižně pod Saúdskou Arábií, takže přísná forma islámu (například dnešní právní systém je přímo založený na právu šaría) není žádným překvapením. Na rozdíl od obyvatel Saúdské Arábie ale Jemenci své rigidní názory cizincům nevnucují a nechávají je žít.

Volnější atmosféru si možná uvědomí dřív ženy než muži - zahalení vlasů není povinné jako třeba v Íránu, Jemenci po bílých turistkách oplzle nepokřikují jako v Indonésii, a pokud neprovokujete třeba tím, že se na ulici tulíte k partnerovi, nechají vás na pokoji. I kvůli tomu do Jemenu jezdí poměrně hodně žen – cestovatelek.

Žít a nechat žít se netýká jen vynucování náboženského respektu. Jestli jste byli v severní Africe nebo třeba v Istanbulu a na vlastní kůži zažili nepříjemné nájezdy agresivních prodavačů, v Jemenu je tomu naopak. Tady vás prodejci nechávají na pokoji. Těžko říct proč, možná i jen proto, že na náhorní plošinu Sana´a se nevalí hordy turistů jako k pyramidám, takže si Jemenci nevytvořili mentální spojnici běloch = boháč, ale to je nakonec zcela vedlejší.

Hlavní je, že si člověk může sednout na kraj chodníku u brány Starého Města anebo si dát supersladký čaj a cukroví ve stánku na autobusovém nádraží a jenom v poklidu pozorovat cvrkot. A protože v Jemenu platí prohibice a alkohol lze za nelevné peníze koupit jen v luxusních hotelech, nehrozí, že by se země stal druhý Bangkok, kam by si mladí Zápaďané jezdili vyhodit z kopýtka.

Jemen, Sana´a

Jemen, Sana´a

"Nerudovka" bez turistů

Neposledním důvodem, proč navštívit Jemen, je pocit turistické exkluzivity. Protože přece jen od Evropy leží o nějakých pět hodin letu dál než státy severní Afriky a čas od času se v médiích vynoří zpráva o unesených individuálních turistech u problematické severní hranice, není tak "profláknutý", takže na hlavní turistické třídě nejenže většinou nepotkáte jediného cizince, ale nezavadíte o jediný krámek s turistickým kýčem. V kterém jiném hlavním městě si tohle můžete dopřát?

A to ještě nezmiňuju fakt, že centrum Sana´s Staré Město je na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Zavřete oči a představte si pražskou Nerudovu ulici bez valících se davů, představte si jen sami sebe a dvě řady prastarých domů, vznešený klid kamene, který už něco zažil, a utajený život uvnitř, fasády jako z perníku. Takové je to ve Starém Městě Sana´a.

Jemen, Sana´a
Sana´a, Staré Město - hliněné budovy 

Pohádka naživo

Památky byste ve Starém Městě hledali zbytečně. Pobíhat středověkými uličkami mezi perníkovými domy a mešitami a hledat turistickou pamětihodnost je trošku jako pro stromy nevidět les. Sana´a má dva miliony obyvatel, v hranicích Starého Města (jehož brány se ještě do nedávné doby na noc zavíraly) jich žije padesát tisíc. Padesát tisíc středověkých duší, kterými město dýchá – tohle jsou zdejší pamětihodnosti.

Jemenci totiž jakoby si z moderní doby brali jen sem tam něco a výlučně praktické věci - mobilní telefony (ale ne každý), tekoucí vodu (také ne každý), auta. Aut je mimochodem ve Starém Městě stále jako šafránu a doufejme, že tomu tak zůstane i nadále – otřesy způsobené vozy totiž vážně narušují statiku domů, které jsou až několik staletí staré.

A jak poznáte, který z napohled stejných domů je stařec a který novostavba? Jednoduše: čím menší a užší okna v prvních patrech má, tím je starší. Hned u mostu na tržiště můžete spát v hotelu postaveném před čtyřmi staletími.

Jemen

Jemen

Jemen, Sana´a

Fetuje se od dvou

Zajímavá výprava se dá podniknout do úzkých uliček na severu a severovýchodě Starého Města, které skrývají tradiční krámky a výrobny. Můžete zde při práci pozorovat opravdové kováře, rytce, nožíře a další řemeslníky, jejichž řemesla ani neumím pojmenovat.

Zaměstnáním s dobrou budoucností je drogový dealer. Chlapíky a chlapce s denně čerstvým zbožím najdete na každém rohu. Oni si Jemenci na skutečně čerstvý kat – rostlinu, kterou celý národ žvýká den co den asi od jedné v poledne do večera – dost potrpí, a před stánky s prvotřídním katem bývá narváno už ráno v jedenáct.

Dlužno říct, že jemenská produktivita práce je minimální. Fetují jak muži, tak ženy, ty ovšem v skrytu doma, protože život na ulici zde ženám nepřísluší. Jak napovídá název oblíbeného rozhlasového pořadu, domov je žena, žena je domov.

Jemen, 'žvýkač' katu
Žvýkání katu je celonárodním sportem

Život za střílnou

Většina Jemenek se vdává okolo třináctého roku života, jen třináct procent žen dokončí střední školu. Manžel je nevidí do svatby, protože už malé dívky si zahalují obličej a na svět hledí jen střílnou mezi dvěma šátky. Je normální, že dlouholetí přátelé nevědí, jak vypadá žena toho druhého.

Jemen, Sana´a
Když vesnické ženy ve městě ovdoví, nezbyde jim než žebrat

Věk černých postav se pozná podle střihu hidžábu, mladší ženy ho mívají upnutější a rukávy zdobenější, stejně jako ženy bohatých manželů. S cizími muži mluví, jen když musí, třeba když jdou nakupovat na trh. Veškerý tělesný kontakt na ulici je zakázán, tedy mezi mužem a ženou – naopak objímající se a líbající muži jsou běžnou součástí koloritu.

Islám prostě proudí Jemencům v krvi skoro jako kat. I proto Jemen před dvěma lety svědčil případu stejně absurdnímu, jako byl somálský Muhamedvídek.

Jemen, Sana´a

Jemen, Sana´a

Karikatury, které málem stály krk

Začátkem loňského února otiskl největší anglicky psaný list Yemen Observer článek o tom, jak muslimský svět reaguje na slavné dánské karikatury Proroka Muhamada. Vedle fotek rozhořčených muslimek a regálů prázdných kvůli bojkotu dánského zboží uveřejnil také palcový obrázek jedné z karikatur jako ilustraci. Odplata za takzvanou urážku Proroka na sebe nenechala dlouho čekat.

"Na obrázek reagovala skupina náboženských učenců odtud ze Sana´a, kteří dali podnět policii. Tehdejšího šéfredaktora Mohammeda al-Asádího zatkla policie, ve vazbě byl dva týdny, než začal proces. Žaloba žádala trest smrti,"  vzpomíná dnes autor článku, nynější šéfredaktor listu Zaid al-Alaya´a.

V článku podle autora nebylo nic, co by jen vzdáleně poškodilo Proroka. "Dokonce jsem zmínil, co o něm říkali neislámští učenci, jako třeba Bernard Shaw, Tolstoj nebo Gándhí. Karikaturu jsme také přetiskli s velkým X, aby bylo jasné, že jsme proti urážení islámu," říká. "Jenomže Jemenci jsou horkokrevní jako všichni Arabové. My nejdřív soudíme a až pak se ptáme," ví své al Alaya´a.

Poté, co šéfredaktora přes půl roku vláčeli po soudech, byl nakonec propuštěn pro nedostatek důkazů. "Svoboda tisku je v Jemenu daleko širší než v jiných arabských zemích, novináři tu třeba běžně nekončí ve vězení jako třeba v Egyptě," tvrdí al-Alaya´a.

Jemen, Sana´a
Alegorie Západu - nenažraná, bezbožná a nebezpečná děvka

"A o náboženství psát kriticky můžete?"

Pro inteligentního muže, který se před dvěma měsíci vrátil z Londýna a který se nebojí kritizovat prezidenta a ministry, otázka jako z jiné planety.

"V Jemenu nebudeme psát kriticky o náboženství. To není dovoleno. Můžeme se bavit o určitých věcech, ale nemůžeme rozhodovat, co je správně a co špatně. Náboženství se nesoudí," říká na rozloučenou al-Alaya´a.

Takže medvídka Muhamada do Jemenu nevozte. Bez provokace to ale bude skutečně šťastná Arábie.

The Yemen Observer

 • největší anglicky psané jemenské noviny
 • založen v roce 1996, vychází dvakrát týdně
 • náklad 10 000 výtisků
 • čtenářská základna jsou cizinci v Jemenu a Jemenci ve světě
 • dvanáctičlenná redakce píše anglicky, mezi redaktory je převaha žen
 • nezávislý: financování zajišťuje ze soukromých zdrojů a z inzerce
 • na adrese http://www.yobserver.com/ vychází i na internetu 
   

Směšný Prorok = rozsudek smrti

Jak dánská karikatura málem zabila jemenského novináře

 • v září 2005 otiskl dánský deník Jyllands-Posten dvanáct karikatur proroka Muhamada
 • teprve o několik měsíců později se zvedl bouřlivý nesouhlas muslimského světa spojený s protesty před dánskými zastupitelskými úřady, pálením dánských vlajek a bojkotem dánských výrobků
 • protesty průběžně sledoval jemenský nezávislý list Yemen Observer
 • 4. února 2006 shrnul muslimské protesty ve velkém resumé; článek ilustroval palcovou karikaturou přeškrtnutou velkým X. Šéfredaktor Mohammed Al-Asadi byl vzápětí obviněn z urážky Proroka a vzat do vazby, po 2 týdnech byl propuštěn na kauci
 • 23. února začal soud: žaloba žádala trest smrti, noviny ho chtěly zavřít a veškerý majetek zkonfiskovat .
 • proces trval přes půl roku. Během procesu byla listu Yemen Observer pozastavena licence jemenským ministerstvem informací, nicméně redakce pokračovala na internetu
 • proces s Al-Asadím byl nakonec pro nedostatek důkazů zastaven; po zaplacení pokuty ve výši půl milionu riálů (asi 1 700 euro) byla také novinám licence obnovena
 • bývalý šéfredaktor nyní šéfuje časopisu Yemen Today stejného vydavatele, zatímco Yemen Observer vede autor problematického článku Zaid al-Alaya´a

Autoři:
Nejčtenější

Termosnímek letadla (ilustrační foto)
V Americe kvůli vedrům rušili lety. Vzduch byl pro letadla moc řídký

Extrémní teploty v americké Arizoně si vyžádaly zrušení či odložení desítek pravidelných letů, především menších linkových letadel. Událost rozproudila debatu...  celý článek

Ilustrační snímek
K moři po vlastní ose? Cesta v noci je lepší, ale jen pro odpočaté

Za pár dní startuje sezóna dovolených a tisíce Čechů se vydají po vlastní ose autem k moři. Vloni vyjeli Češi na 5 552 000 soukromých zahraničních cest. Na...  celý článek

Orla Perć v plné kráse od Swinice (Zawratu) po Krzyzne
Trek v Tatrách jen pro hodně odvážné: čtyři kilometry za osm hodin

Nejnáročnější, nejvzdušnější, nejexponovanější, nejnebezpečnější. A jistě ještě mnoha dalšími NEJ by se mohla pochlubit Orla Perć, česky Orlí stezka, které se...  celý článek

V květnu letošního roku oslavil David Glasheen oficiálních 20 let svého pobytu...
Bývalý milionář žije 20 let na osamoceném ostrově

David Glasheen měl všechno, po čem moderní člověk většinou touží. Během propadu akcií na newyorské burze v roce 1987 ale přišel o vysokou sumu peněz a postupně...  celý článek

Letušky byly prvními čínskýmki civilistkami, které se v roce 2016 prošly po...
Vybuduji ostrov, přivlastním si moře. Umělé kusy souše staví hlavně Čína

Je plné ryb, ropy a zemního plynu. A proto rostou v Jihočínském moři umělé ostrovy. Je to území, o které se přetahuje nejméně šest zemí a budování ostrovů má...  celý článek

Další z rubriky

Horní stanice rotující lanovky na Monte Baldo
Jeskynní vodopád, elektrárna nebo dinosauří stopy. Nej místa u Gardy

V okolí jezera Garda najdete spousty pozoruhodných míst, Pokusili jsme se vybrat několik z nich, zejména v jeho severním cípu, která rozhodně stojí za...  celý článek

Velký bariérový útes, obrazem
Velký bariérový útes má hodnotu 996 miliard korun, tvrdí studie

Finanční hodnota Velkého bariérového útesu po započtení nejen ekonomických, ale i sociálních či ikonických hledisek činí 56 miliard australských dolarů (996...  celý článek

Ilustrační foto
Nadalovy trenýrky i lože císařovny Sissi. 20 tipů na deštivou dovolenou

K moři jezdíme proto, abychom si užili sluníčka a trochu se opálili. Ale co dělat, když vám na dovolené v Chorvatsku, Řecku, Španělsku, Bulharsku nebo Turecku...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.