Jeho Veličenstvo Bezděz

  • 3
Mezi naše nejkrásnější hrady patří Bezděz. Výrazná znělcová homole Velkého Bezdězu, vysoká 604 metrů, přitahovala lidskou pozornost už odpradávna. Nepřístupnost hory také napomohla tomu, že si hrad uchoval mnoho ze své původní středověké podoby.

 

Rozsáhlý královský hrad na Bezdězu vyrostl ve druhé polovině 13. století. Byl založen českým králem Přemyslem Otakarem II. Krátce po jeho smrti vstoupil hrad poprvé výrazně do českých dějin - na čerstvě dobudovaném hradě byl vězněn jeho jediný syn a budoucí český král Václav II.

Bezdězu věnoval velkou pozornost i další český král, Karel IV. V jeho blízkosti u městečka Doksy nechal vybudovat jeden z našich největších rybníků - Velký rybník. Možná vám tento název nic neřekne, ale jistě stačí připomenout, že od předminulého století je známější spíše jako Máchovo jezero, v dnešní době rekreační centrum celé oblasti pod Bezdězem.

Na počátku husitských válek přešel hrad do šlechtických rukou a po celou dobu byl baštou katolické strany.

Po Bílé hoře byl hrad konfiskován a získala ho další významná postava našich dějin, Albrecht z Valdštejna. Ten plánoval z Bezdězu učinit jednu z hlavních pevností svých držav, vévodství frýdlantského. Vévoda však později změnil své plány a daroval hrad španělským benediktinům, kteří hrad přestavěli na klášter.

Montserratským benediktinům sloužil klášter na Bezdězu až do roku 1785, kdy byl zrušen Josefem II.

HRAD BEZDĚZ

Otevřeno

květen - září: denně kromě pondělí od 9 - 17 hodin

duben: sobota, neděle, svátky od 9 - 16 hodin

říjen: sobota, neděle, svátky od 9 - 16 hodin

Vstupné

plné: 50 Kč
snížené: 25 Kč
rodinné 110 Kč

Opuštěný hrad se rychle měnil ve zříceninu a veřejný kamenolom. Zachránil ho až romantismus svým obdivem k dávným památkám. Stoupající obliba zřícenin donutila tehdejší majitele hradu, Valdštejny, k prvním restauračním pokusům - opravili velkou věž a zastřešili některé budovy.

Hrad se stal i oblíbeným cílem umělců. Návštěvy Karla Hynka Máchy, který zde získal inspiraci pro své dílo Máj, asi není třeba příliš připomínat. Co však uvidí návštěvník dnes?

K hradu lze vystoupat po úbočí hory cestou lemovanou kaplemi křížové cesty, které připomínají doby Bezdězu jako kláštera. Cesta prochází pod menší z hradních věží, takzvanou Čertovou.

Při vstupu do vnitřního hradu stojí jedna z našich nejkrásnějších gotických staveb, kaple P. Marie. Vnitřní hrad tvoří komplex několika paláců - královského, purkrabského a paláce manů.

A pokud přemýšlíte, kam z Bezdězu ve výletu pokračovat, rozmýšlejte se na hradní věži, která nabízí okouzlující rozhled do celého Máchova kraje, nádherná panoramata Ještědu a Ralska, téměř letecký pohled na Máchovo jezero a Doksy. Stačí se jen dívat a vybírat.

 

DOMINANTA MÁCHOVA KRAJE. Hrad Bezděz ční vysoko nad krajem a je vidět z velké dálky.

, ,