Jeďte si vyčistit plíce na Šumavu

Zelené plíce či zelená střecha Evropy - to jsou typické slogany v průvodcích po Šumavě. Pokud máte chuť strávit dovolenou u tajemných rašeliništích, procházkami či jízdami na kole v romantických údolích nebo na rozsáhlých pláních, jeďte právě sem. Milovníci dlouhých procházek mají k dispozici 500 kilometrů pěších tras.

Najdete tu řadu hradů a v nedalekých městech pod horami čekají atraktivní muzea. Národní park zahrnuje nejkrásnější a nejcennější partie hor. Rozkládá se podél hranice s Německem a Rakouskem od Železné Rudy po Zvonkovou u lipenské přehradní nádrže.

Návštěvník Šumavy, který chce park poznat v co nejkratší době, nebude vědět, kam se podívat dřív.

Pěší turistika
Lidé, kteří v létě zavítají do jihozápadního pohraničí, najdou v největším národním parku České republiky bezmála 500 kilometrů tras pro pěší turisty, které spojují nejzajímavější místa v této oblasti.

Od loňska mají turisté k dispozici zrekonstruovanou devítikilometrovou Medvědí stezka. Vede z Ovesné do Černého Kříže na Volarsku a je nejstarší naučnou trasou na Šumavě (vznikla před více než třiceti lety). Na stezce byl v roce 1856 zastřelen údajně poslední šumavský medvěd. 

Promenádní cestu podél Schwarzensberského plavebního kanálu z Jeleních Vrchů až po Rosbach v délce sedmi kilometrů mohou bez problémů využívat také lidé se sníženou pohyblivostí.

Cyklistika
Na Šumavě najdete 300 kilometrů vyznačených cyklotras, které vedou po zpevněných komunikacích. Od loňského května funguje první šumavská dálková cyklotrasa mezi Novou Pecí a Železnou Rudou, která spojuje východní a západní cíp národního parku. klist

103 kilometrů dlouhá trasa nese jméno po legendárním jihočeském cyklistovi Christianu Battagliovi, o němž psal Ota Pavel v povídce Baroni na kolech.

Pět šumavských jezer
Na české straně Šumavy, kterou vedle národního parku tvoří i chráněná krajinná oblast, se nachází také pět jezer ledovcového původu (Černé, Čertovo, Plešné, Prášilské a jezero Laka) a spousta přírodních zajímavostí (například Boubínský prales, Prameny Vltavy, Kamenná moře nad Losenicí, vodopád Bílá strž).

Na náhorních pláních mezi velmi cennými rašeliništi se zachovalými jezírky. Pro veřejnost je přístupná Tříjezerní slať nad Srním, Jezerní slať u Horské Kvildy a Chalupská slať u Svinné Lady. Největší komplex slatí na Šumavě - Modravské slatě - je zatím nepřístupný, jedinečná příroda je velmi zranitelná.

Obsáhlé informace  o Šumavě najdete  ZDE

Ekoautobusy
Šumava se brání znečišťování oblasti tím, že v létě nasazuje  ekoautobusy jezdících na bionaftu. Tyto prázdniny jezdí už pět zvláštních linek.

Základ provozu tvoří linka ze Špičáku a Železné Rudy do Kaplice pod Boubínem.Z Horské Kvildy přes Kvildu ji křižuje spoj na hraniční přechod s Německem Bučina, kde mají turisté možnost přestoupit na obdobný systém ekologické dopravy v sousedním Národním parku Bavorský les (Igelbus).  


TIPY NA VÝLET

* Na Šumavě je tolik přírodních zajímavostí, že stačí trasu naplánovat podle obtížnosti. Pro pěší výlety, stejně jako pro projížďky na kole, jsou vyznačeny stovky kilometrů cest.

* Ideální pro rodiny i méně náročné turisty je nechat se vést po některém z okruhů naučných stezek. Ty jsou připraveny tak, aby turisty vedly po nejkrásnějších místech - Stifterův okruh, Medvědí stezka, Chalupská slať, Boubínský prales, Churáňovsko, Povydří, Tříjezerní slať, Hamižná hora a další.

Infocentra:
Kvilda
, tel.: 0339/435 544
Idina Pila, tel.: 0339/436 216
Svinná Lada, tel: 0339/434 180
Stožec, tel.: 0338/33 50 14
České Žleby, tel.: 0339/38 444
Horní Planá, tel.: 0337/738 008

, ,