Jedny z nejluxusnějších pláží Evropy i opuštěné hory. Francouzská riviéra

Francouzská riviéra, jedna z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, nabízí mnohem víc než jen malebné pláže oblíbené filmovými hvězdami. Členité pobřeží je bohaté na vyhlídky, na své si tu přijdou milovníci umění a když vyrazíte kousek do vnitrozemí, rázem vás pohltí liduprázdné hory.
Pobřeží u Eze-sur-Mer

Pobřeží u Eze-sur-Mer | foto: Wikimedia Commons

Luxusní hotely s mnoha hvězdičkami, drahé restaurace s livrejovanými číšníky a pláže obsypané snoby popíjejícími předražené drinky. Dámy obtěžkané zlatými řetězy a kluby, kde vás bez zlaté kreditní karty ani nepustí dovnitř. Možná právě takovou představu máte o Francouzské riviéře – a není to obrázek úplně nepravdivý. Jen není úplný, protože Riviéru si dobře mohou užít i "obyčejní" smrtelníci. Dá se tu docela dobře strávit pěkný týden u moře, při tom vyrazit za kulturou nebo do hor a pokud cestou potkáte nějakou celebritu, bude to bonus navíc.

Francouzská riviéra, pobřeží u Eze-sur-Mer

Pobřeží u Eze-sur-Mer

Francouzská riviéra, v uličkách Eze-sur-Mer

V uličkách Eze-sur-Mer

Nice: tady to všechno začalo

Skoro se to v nacionalisticky založené Francii nezdá možné, ale nejluxusnější nábřežní promenáda celé Francouzské riviéry se skutečně jmenuje Promenade des Anglais (Anglická promenáda). O výstavbu několik kilometrů dlouhé pobřežní silnice v Nice, hlavním středisku Rivéry, se totiž skutečně zasloužili aristokraté z Britských ostrovů.

Vždyť Nice bylo prvním místem, kam se už od poloviny 18. začali sjíždět bohatí Britové, aby tady v příjemném podnebí přečkali zimu - zatímco ostatní museli v Londýně trpět věčnými mlhami, chladem a plískanicemi.

A protože se do Nice kromě boháčů za lepším podnebím tehdy stahovali také žebráci, jednou někoho z aristokratů napadlo: hle, dáme jim práci, aby nám to ti chudáci tady trochu zvelebili. Výsledkem je dnes grandiózní pobřežní bulvár, lemovaný luxusními hotely včetně kultovního podniku Negresco, kde vás lehké polední menu, bez nápojů, přijde na 60 eur. Pod pobřežní silnicí se táhne dlouhá oblázková pláž. Pro první dotyk s Riviérou neexistuje vhodnější místo.

Francouzská riviéra, jachetní přístav v Nice

Francouzská riviéra, jachetní přístav v Nice

Nice je sice velké město, v aglomeraci žije skoro milion lidí, ale to by vás nemělo odradit. Najdou se tu i hotely s rozumnějšími cenami než má Negresco, kulturní nabídka je široká a Nice je také dobrým východištěm do okolí. Malebné staré město s domovními fasádami v pastelových barvách má nekompromisně italský šarm – vždyť v uplynulých staletích se tu hranice mnohokrát měnily a Nice byla dlouhou dobu součástí Itálie pod jménem Nizza.

Čistý vzduch a jedinečné světlo opakovaně přiměly k pobytům v Nice mnoho malířů, obrazy Marca Chagalla a Henriho Matisse jsou tu dnes k vidění v proslulých muzeích.

I pokud nejste zrovna zarytí fandové výtvarného umění, měli byste zajít alespoň do Chagallova muzea. Nenápadná moderní budova muzea stojí v parku na kopci nad centrem města a zatímco jiné sbírky se předhánějí v tom, kolik desítek tisíc exponátů vystavují, tady se trvale vystavená díla počítají na jednotky. Světlé, prosklené interiéry totiž chovají pouze 17 nádherných ostře barevných pláten s biblickými tématy, na kterých Chagall začal pracovat v 50. letech 20. století. Tenhle zážitek vám určitě z hlavy jen tak nevymizí.

Hlavní pláž pod Promenade des Anglais v Nice

Hlavní pláž pod Promenade des Anglais v Nice

V Chagallově muzeu v Nice

V Chagallově muzeu v Nice

Za vyhlídkami do Èze

Pokud v Nice zatoužíte po trochu klidnějším prostředí, stačí popojet kousek na východ, směr na Monte Carlo. Můžete jet autem, ale pokud si chcete pobyt na Rivéře proložit krátkou vycházkou, nasedněte raději na příměstský autobus. Ten vás doveze až do vesnice Èze, která "sedí" jako orlí hnízdo na kopci více než 400 metrů nad pobřežím. Odtud se otevírá jeden z nejznámějších výhledů na Riviéru. Pod sebou vidíte členité, skalnaté pobřeží s četnými zátokami, v dálce je podlouhlý poloostrov Cap Ferrat, jehož šíji jste před chvílí přejeli.

Vesnice samotná je malebná, s uzoučkými uličkami a četnými dílčími průhledy, v nejvyšší poloze se nacházejí ruiny hradu. Dolů k moři se můžete vydat pěšky po stezce Chemin de la Mer, která setrvale klesá mezi suchými keři. Přibližně za hodinu dojdete do osady Èze-sur-Mer, v jejíž blízkosti najdete malebné pláže, mnohem méně zalidněné než ty v Nice. Zpátky do Nice se pak lze vrátit autobusem nebo vlakem.

Pláž u Eze-sur-Mer

Pláž u Eze-sur-Mer

Skalnatý mys se sídly boháčů

Jiný krátký výlet vede z Nice do Antibes, vzdáleného asi 15 kilometrů podle pobřeží směrem na západ. Hlavní zdejší atrakcí je Picassovo muzeum na hradě Grimaldi. Je to první muzeum věnované tomuto světoznámému umělci, Picassova díla jsou tu k vidění již od roku 1946. Vedle požitku z obrazů se můžete pokochat i krásnou vyhlídkou ze terasy, odkud přehlédnete dlouhé kilometry pobřeží.

Pláž ve městě je poměrně malá a obvykle přelidněná. Pokud chcete strávit klidnější chvilky u vody, je lepší vydat se z Antibes směrem na jih, kde do moře vybíhá členitý poloostrov Cap d’Antibes. Nenechte se odradit tím, že tady stojí řada luxusních sídel, často obehnaných vysokými zdmi, což může působit nevlídně. Jsou to sídla, která si tady v minulých dekádách postavili boháči včetně filmových hvězd a zpěváků, jezdili sem např. Marlene Dietrichová nebo Ray Charles.

Poloostrov lze částečně objet autem po silnici, ale lepší je vydat se pěšky po stezce podél pobřeží. Část pobřeží je navzdory mnoha luxusním hotelům s vlastními uzavřenými plážemi volně přístupná, nejlepší je vydat se až k osamělým plážím na jižním výběžku poloostrova. Dobrá vyhlídka na oblast se otevře například od majáku Garoupe.

Skalnaté pobřeží poloostrova Cap d’Antibes

Skalnaté pobřeží poloostrova Cap d’Antibes

Vlakem zázraků do tichého světa hor

Úplně jiný svět než jsou luxusní oázy podél pobřeží nabízí výlet do vnitrozemí "za humny Nice". Cesta vede do málo frekventované oblasti Přímořských Alp (Alpes Maritimes) při italské hranici. Stačí ujet pár desítek kilometrů a ocitnete se v opuštěných horách, jejichž hřebeny atakují výšku 3 000 metrů.

Přístup do velmi členité krajiny Přímořských Alp umožňuje údolí řeky Roya, která tu prořezává horské masivy divokým a hlubokým kaňonem. Přesto, že jeho části svírají kolmé stěny a dno soutěsky je tak neprůchodné, sloužilo údolí Roya od pradávna jako historická spojnice středomořského pobřeží a italského Piemontu. Dnes tudy vede silnice i železnice a obě dopravní linie protínají hraniční masiv dlouhými tunely.

Jedna z větví horské železnice sem míří právě z Nice a jízda po ní je fantastickým zážitkem, který se může směle měřit s mnohem známějšími horskými tratěmi ve Švýcarsku nebo Rakousku. Za obcí Breil-sur-Roya, kde se koleje spojují s tratí přicházející z italské Ventimiglie, totiž vlak projíždí nesčetnými tunely, po desítkách viaduktů a na vysokých náspech. Nabrat nadmořskou výšku dokonce pomáhají tři "kravatové" tunely s otáčkou o 360 °.

Cesta "vlakem zázraků" (Trein de Merveilles), jak Francouzi zdejší železniční soupravy nazývají, není samozřejmě volbou pro spěchavé. Vzhledem k poměrně prudkému stoupání a neustálým zatáčkám jede vlak docela pomalu, ale právě tak pomalu, abyste si mohli vychutnat skvělé výhledy na všechny strany. Z Nice se do centra Přímořských Alp dopravíte asi za dvě hodiny.

Train des Merveilles (Vlak zázraků)

Train des Merveilles (Vlak zázraků)

Dobrým východištěm pro kratší výlet je železniční stanice Saorge. Stejnojmenná obec je od nádraží vzdálená asi 2 kilometry a ne nadarmo jí byl propůjčen titul jedné z třiceti nejkrásnějších vesnic Francie. Prakticky 100 % zástavby tvoří kamenné domy s břidlicovými střechami, které šplhají jeden vedle druhého po strmých stráních.

V Saorge budete procházet uzoučkými stinnými uličkami a budete si moci vychutnat autentickou atmosféru odlehlého horského sídla. Je skoro neuvěřitelné, že tady, jen pár desítek kilometrů od jedné z největších rekreačních oblastí celé Evropy, nenajdete kilometry suvenýrových stánků ani desítky výletních restaurací. I masové turistické výpravy tu jsou věcí neznámou.

Rázovitá obec Saorge v Přímořských Alpách

Rázovitá obec Saorge v Přímořských Alpách

Náročnější výlet, na který potřebujete nejméně dva dny, vede v Přímořských Alpách k jedné z nejpozoruhodnějších prehistorických památek celé Evropy - v krajině Národního parku Mercantour se totiž dochovalo asi 36 000 skalních rytin z doby bronzové. Mají podobu zvířat, lidských figur, zbraní a různých symbolů vytesaných do rostlých skalních bloků a smysl řady z nich zůstává obestřen tajemstvím.

Rytiny se skrývají ve velmi odlehlém Údolí zázraků (Vallée des Merveilles – podle něj se nazývají železniční soupravy, kterými sem přijedete), což je zřejmě důvod, proč se toto prehistorické umění dochovalo až do dnešních dnů v překvapivě výborném stavu. Spatřit tuto ojedinělou památku na vlastní oči není ani dnes úplně jednoduché. Musíte se připravit na nejméně dva dny pochodu a do Údolí zázraků můžete vstoupit pouze s registrovanými strážci národního parku.

může se hodit

Jak se tam dostat

Z Prahy do Nice neexistuje přímé letecké spojení. Musíte přesedat, cestovat letadlem lze např. s Air France (přes Paříž či Lyon) nebo Lufthansou (přes Frankfurt n. M.).

Autem je to z Čech na jihovýchod Francie daleko, trasa Praha-Nice měří skoro 1 200 kilometrů. Nejkratší cesta vede přes Mnichov a Bregenz do Švýcarska a pokračuje přes Milán a Janov. Pojedete většinou po dálnici, budete potřebovat švýcarskou dálniční známku a musíte počítat s dálničními poplatky v Itálii a ve Francii.

Užitečné weby

www.nicetourisme.com - turistické stránky města Nice jsou obsáhlé a přehledné, umožňují mj. přímou rezervaci hotelů.
www.provenceweb.fr.cz - Detailní informace o jednotlivých místech celé Provence, obsahuje návrhy pěších tras i mnoho kvalitních fotografií (anglicky, francouzsky).
www.cafnice.org - stránky Francouzského alpinistického spolku o oblasti Přímořských Alp, mj. s linky na jednotlivé horské chaty (pouze francouzsky).
www.voyages-sncf.com - internetové stránky francouzských železnic.

Mapy © Google

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Světové legendy lenošení. Seznamte se s nejkrásnějšími termály světa

16. března 2024

Po celém světě bychom napočítali přes šest tisícovek termálních pramenů, ale koupat se dá jen v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kapverdy jsou perla uprostřed Atlantiku. Bílé pláže, ferraty i život pod sopkami

11. března 2024

Premium Sopečné peklo, zelený ráj a tisíce lidí v dírách v zemi. Kapverdské ostrovy nabízejí rozmanité...

Až tři metry sněhu. Rakouská střediska, kde si prodloužíte lyžařskou sezonu

14. března 2024

Letošní zimní sezona v Alpách pokračuje. A to bez ohledu na teploty, které v posledním měsíci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Slapy jsou ikonou našich vodních děl

17. března 2024

Seriál Tajemství přehrad nás dnes zavede k jednomu z nejznámějších vodních děl u nás, na Slapy. Třetí...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

OBRAZEM: Kde se natáčí Survivor. Ostrov Hispaniola je rájem i peklem

19. března 2024

Nejnovější série reality show Survivor Česko & Slovensko se natáčí v Dominikánské republice na...

Amsterdam v boji proti zlým turistům přitvrzuje a nasadil kvíz

18. března 2024  17:22

Amsterdam v průběhu let vyzkoušel různé způsoby, jak potlačit nepříjemný cestovní ruch, od...

Pozoruhodné botanické zahrady světa zrcadlí džungle, pouště i velehory

18. března 2024

Byť jde primárně o respektované badatelské instituce, návštěva jejich areálů suchopárná rozhodně...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  17.3 19:21

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Konec nadvlády programátorů. Pozic ubývá, na jednu se hlásí stále víc lidí

Premium Ochota firem splnit uchazečům skoro jakýkoli požadavek a velmi nízká konkurence. Tak by se ještě nedávno dala definovat...