Jedete na Jadran? Kompletní přehled změn a novinek

  10:08
Těsně před sezonou se Češi dozvěděli hned o třech změnách, které jim mohou znepříjemnit dovolenou u Jadranu. Poslední změnu - zákaz dovozu masných a mléčných výrobků avizovaný od 1. června - se chorvatské úřady nakonec rozhodly odložit s platností nejpozději k 9. červnu, tradiční české nadšení pro Jadran přesto dost ochablo.

Chorvatsko, Dolnja Vala | foto: Profimedia.cz

Dovoz potravin

"Ministerstvo zemědělství bylo ve čtvrtek informováno, že odložení zákazu bude v pátek v Bruselu oficiálně schváleno. Na základě písemného souhlasu pak vyhlášku odložíme," stojí v prohlášení chorvatského ministerstva zemědělství.

To, že zákaz dovozu masných a mléčných výrobků do Chorvatska přestane platit už v pátek nebo nejpozději v pondělí, potvrdila i česká konzulka v Záhřebu Veronika Honcová.

Proti vyhlášce o zákazu dovozu masa a mléka se zvedla vlna odporu. Nelíbila se českým cestovním kancelářím ani chorvatským hoteliérům a pracovníkům v turistickém ruchu. "Zákaz vozit jídlo by se týkal půl milionu českých turistů," uvedl Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Právě tolik lidí si v Chorvatsku pronajímá priváty s kuchyňkami a sami si vaří.

V Česku je přitom tradice předzásobit se před dovolenou stále silná. A to přesto, že dovoz potravin do Chorvatska se zase příliš cenově nevyplatí.

Jídlo je v Chorvatsku o něco dražší než v Česku, ale rozdíly nejsou tak velké. A to přesto, že oproti loňsku obchody mírně zdražily. Deset deka šunky stojí kolem dvaceti korun, za stejnou cenu koupíte i bochník chleba. Játrová paštika, která dala Čechům v Chorvatsku přezdívku "paštikáři", stojí v přepočtu 14 Kč.

Tisícovka za 15 kilometrů dálnice

Vyšší budou letos náklady na cestu do Chorvatska autem. Slovinsko od července zavede povinné dálniční známky na všech svých dálnicích. Přestože z nich Češi při cestě k Jadranu využívají většinou jen patnáctikilometrový úsek, musí si koupit půlroční známku.

Slovinci totiž neprodávají známky na týden či měsíc. Ta "nejmenší" stojí 35 eur, a dovolenou tak zdraží bezmála o tisícikorunu. Až dosud přitom byli Češi zvyklí platit za "svých" patnáct kilometrů pouhých 75 eurocentů.

Ten, kdo se s bezdůvodnými náklady nesmíří, bude muset hledat cesty, jak krátký úsek dálnice objet. Řešením nemusí být ani přilehlé rychlostní silnice. Slovinci se zatím zdráhají zveřejnit, zda se poplatek bude vztahovat i na ně.

Možností je proplést se přilehlými okreskami. Ty jsou v dobrém stavu. Podle zjištění MF DNES je nevýhodnější cesta přes obce Lenart a Ptuj. Zajedete si jen 19 kilometrů. MF DNES připravuje podrobný plánek vhodných tras. Spolu s informacemi o cestách do dalších evropských destinací ho najdete v příloze Cestování a v příloze chorvatsko.idnes.cz příští pátek.

Chorvatsko, Dubrovník

Letadlo už není jen pro bohaté

Pohodlným a rychlým způsobem, jak se dostat k Jadranu, je letadlo. Nevýhodou už nemusí být cena. Do dalmatského Splitu létá z Prahy nízkonákladová společnost Sky Europe. Na červenec se dá při troše štěstí sehnat zpáteční let od dvou a půl tisíce korun.

Pokud už nestihnete koupit levné letenky a rozhodnete se pro autobus, zpáteční jízdenku koupíte za cenu mezi dvěma a třemi tisíci. Linky jezdí do nejznámějších chorvatských letovisek z Prahy a Brna.

Kdo využije hromadnou dopravu, musí samozřejmě počítat s dalšími náklady na cestování uvnitř země. Pronájem malého třídveřového automobilu, který si půjčíte na letišti a za týden tamtéž vrátíte, vyjde na sedm až osm tisíc korun. Taxíky jsou v Chorvatsku dražší než v Česku, oproti autu se vyplatí jen na kratší přejezdy, třeba z letiště do hotelu a zpátky.

I letos pojede Jadranský expres

Způsob, jak se do Chorvatska dostat i s autem a přitom se vyhnout celodennímu řízení, nabízí speciální vlak - Jadranský expres. Ten každé prázdniny vozí auta i jejich majitele mezi pražským hlavním nádražím a chorvatským Splitem. Jezdí se každý den a cesta trvá 22 hodin, tedy dvakrát déle než cesta autem.

České dráhy letos vypraví první speciál 20. června, poslední spoj pojede ze Splitu 5. září. Přepravovat můžete i motorky a kola. Jízdenka pro jednoho cestujícího vyjde na tři tisíce, dráhy však nabízejí skupinové slevy. Tříčlenná rodina zaplatí necelých sedm tisíc, pětičlenná deset a půl tisíce. Další příplatky jsou za lůžka a lehátka.

Zpáteční cesta pro auto stojí 2 882 korun. Rezervace přijímají dráhy dva měsíce před cestou, tedy už dnes. Bližší informace najdete na internetové stránce: www.cdtravel.cz/jadran.

Chorvatsko, Punta Rata

Jak je to s doklady pro děti?

Poslat dítě do Chorvatska za příbuznými nebo s babičkou už od letoška není tak jednoduché jako dřív. Musíte kvůli tomu navštívit notáře a vyplnit dvojjazyčný formulář.

Novinka, kterou Chorvaté zavedli v dubnu, je nepříjemnou komplikací před cestou. Formulář s notářským razítkem si musí přibalit každý, komu ještě nebylo osmnáct let a kdo necestuje s vlastními rodiči. Tedy nejen například školáci cestující s prarodiči, ale i teenageři cestující na chorvatské diskotéky.

Poslat dítě bez rodičů do Chorvatska však nakonec nebude tak složité, jak se ještě před pár týdny zdálo. Na internetu visí dvojjazyčný formulář, který rodiče potomkovi vyplní. Kvůli ověření podpisu ho pak zanesou k notáři, kde zaplatí třicet korun. Právě tolik stojí ověření podpisu.

Jestli dítě a rodič mají odlišná příjmení, cestu k notáři si mohou ušetřit, Chorvatské turistické sdružení jim však doporučuje vzít si sebou originál českého rodného nebo oddacího listu.

Češi v Chorvatsku, léto 2007

Hoteliéři nadšeni nejsou

Zákon Chorvaté původně přijali proto, aby zabránili obchodování s dětmi. Pravidlo se netýká jen Čechů, ale všech cizinců. Až s blížící se sezonou si v Záhřebu uvědomili, že pro turistický ruch to nebyl právě strategický tah. Už na začátku jara začaly některé dětské organizace rušit pobyty v Chorvatsku kvůli nejistotě, zda budou moci děti vůbec vycestovat. Pravidla se totiž vyjasnila až ve druhé polovině května.

Tonči Lalić z turistického centra v letovisku Bol se nedomnívá, že by kvůli novému opatření výrazně klesl počet turistů na chorvatských plážích. "Ale samozřejmě je to nepříjemné i pro nás. Žádná taková omezení nám neprospívají, zbytečně omezují pohodlí turistů," říká Lalić.

Chorvatské turistické sdružení v Praze se snaží Čechy přesvědčit, aby se nenechali "papírováním" odradit. Jeho šéf Antun Plenković vyvrací zprávy, že pobyty v Chorvatsku v posledních týdnech zlevňují kvůli tomu, že o ně není zájem. "Ceny pobytů se ustálily. Pokud někdo zlevňuje, tak jen kvůli posilování české koruny," tvrdí Plenković. Nečeká, že by se Češi začali Chorvatsku vyhýbat.

Účel cesty: žádné detaily

Formulář, který lze stáhnout z internetu, je jakýsi ústupek chorvatských úřadů. Samotný zákon je mnohem přísnější: rodič původně musel napsat souhlas s cestou potomka, nechat ho úředně přeložit do chorvatštiny, a pak s ním teprve zajít za notářem. Až po vlně protestů ze zahraničí Chorvaté schválili dvojjazyčný dotazník - pro Čechy je na internetu k dispozici v češtině a chorvatštině. Formulář je ke stažení na webových stránkách MZV ČR a Velvyslanectví ČR v Záhřebu (stáhněte ZDE).

V dotazníku se vyplňují údaje o trvalém bydlišti, rodné číslo a číslo pasu. Dále je třeba vyznačit účel cesty zaškrtnutím jedné ze tří možností: turista, návštěva příbuzných, ostatní. Do dotazníku se vepíšou i údaje o tom, kdo dítě doprovází.

Formulář nemusí mít dítě, které cestuje letadlem a má potvrzení od letecké společnosti. Výjimku dalo Chorvatsko i organizovaným pobytům pro děti. Seznam účastníků musí předat úřadům její organizátor.

Chorvatské turistické sdružení, které shromažďuje údaje o všem, co se týká českých turistů, zatím neví o žádném případu, kdy by policisté někoho nevpustili do země kvůli chybějícímu souhlasu rodičů. Podle zákona se to však stát může.

Češi v Chorvatsku, léto 2007

Hotely jsou nejdražší v srpnu

Přestože už někteří majitelé hotelů z Chorvatska hlásí problémy, zatím se nedá odhadovat, jaký budou mít nová opatření na Čechy dopad. Už teď počet českých turistů rok od roku klesá. Statistiky sice ukazují třináctiprocentní nárůst, zohledňují však počet noclehů, nikoliv turistů.

Koruna posiluje a Češi se při plánování dovolené rozhlížejí i po exotičtějších a vzdálenějších zemích. Někteří turisté namítají, že za ceny, které jsou v Chorvatsku, si lze jinde koupit mnohem kvalitnější služby.

Pravda je, že u Jadranu není právě levné ubytování v hotelech. Češi postupně opouštějí levnější apartmány a začínají žádat tříhvězdičkové hotely. "V devadesátých letech bydlelo v apartmánu až devadesát procent turistů, kteří jeli do Chorvatska. Teď už to jsou jen dvě třetiny," říká Tomio Okamura.

Dvoulůžkový pokoj ve tříhvězdičkovém hotelu vyjde v sezoně až na tři tisíce korun za den. Mírně ušetří turisté, kteří se vyhnou hlavnímu náporu hostů. Nejvyšší ceny jsou v Chorvatsku v srpnu, kdy sem na dovolenou míří z protilehlých břehů Italové. V některých destinacích je vrchol sezony od třetího týdne v červenci do předposledního týdne v srpnu. Pokud se rozhodnete vyjet k Jadranu v půlce září a poznávat zdejší turistické či cyklistické stezky, ubytování vás vyjde zhruba na polovinu.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...