Na Helfštýně uvidíte jak obří kovové artefakty, tak menší práce, zejména šperky...

Na Helfštýně uvidíte jak obří kovové artefakty, tak menší práce, zejména šperky a zbraně. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jedenáct tipů na výlety za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Staré kovárny najdete v řadě skanzenů, některé ale můžete navštívit samostatně. O kovářství se dozvíte prakticky všechno například ve vodním hamru v Dobřívě anebo na Buškově hamru u Trhových Svin. Oba hamry se řadí mezi dosud funkční technické památky a pořádají i zajímavé kulturní akce.

Kam do kováren a kovářských muzeí?

Kovárnu v Nových Hradech nemůžete minout, pokud půjdete z náměstí ke známému hradu.

Ukázky kování můžete příležitostně vidět například v jižních Čechách, v kovárně v Nových Hradech; pokud půjdete z náměstí ke známému hradu, nemůžete ji minout. Malé muzeum kovářství objevíte také v Zemanově kovárně v Holešově. Kovárna tu stojí už téměř pět set let a ještě před pár lety v ní pracoval místní rodák Pavel Ševeček.

Další kovárny si prohlédnete například ve strážnickém skanzenu, v Muzeu lidových staveb v Kouřimi, ve skanzenu v Rymicích anebo ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, v areálu Valašská dědina.

V červenci ožije kovárna v Těšanech

Několik akcí ročně pořádá také barokní kovárna v Těšanech.

Barokní kovárna v Těšanech je jednou z památek, o které pečuje Technické muzeum v Brně. Každoročně se tu pořádá několik akcí, například při Národopisných slavnostech a Babských hodech na začátku září se v kovárně koná soutěž Mladý těšanský kovář.

V sobotu 11. července sem přijeďte na Kovářskou sobotu, akci, při níž si tradiční černé řemeslo nejenom zblízka prohlédnete, ale můžete si ho i vyzkoušet. Pro děti je nachystán interaktivní hravý program s názvem Kovářská tovaryšská zkouška, po jehož absolvování každý účastník získá vysvědčení ozdobené pečetí. Pro malé tovaryše jsou připraveny také zábavné pracovní listy. Vstupné pro dospělé stojí 50 Kč, pro děti, studenty a seniory 25 Kč.

Za kováři na hrad Buchlov

O víkendu 11. a 12. července se hrad Buchlov již podeváté otevře mistrům černého řemesla. Buchlovské kování, mezinárodní kovářské a nožířské sympozium, nabízí každý rok bohatou přehlídku aktivit. Na nádvoří uvidíte kováře u patnácti výhní, tvořící svá díla.

V sobotu i v neděli se začíná v 10.00 hodin, se můžete těšit také na tavbu železné rudy v historické peci, prodejní výstavu nožů, kovářský jarmark a výstavu kovaných plastik z minulých ročníků. Při práci můžete pozorovat podkováře, dráteníky, platnéře, šperkaře, rytce a jiné umělce, kteří pracují s kovem. Pro děti je připravena soutěž v hodu kovadlinkou a kovářským kladivem, divadelní pohádky a rukodělné dílničky. Vstupenka pro dospělé stojí 60 Kč, pro děti, studenty a seniory 35 Kč.

Hefaiston a kovářské fórum na hradě Helfštýn

Stovky exponátů od uměleckých kovářů mění hrad Helfštýn v originální galerii pod širým nebem.

Žádné místo neproslavili kováři, zvonící kovadliny a žár ohnivých výhní tak jako hrad Helfštýn u Lipníku nad Bečvou. Mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které se koná poslední srpnový víkend, tedy v sobotu a v neděli 29. a 30. srpna, letos oslaví už 34. ročník. Samotnému Hefaistonu předchází Kovářské fórum, týden, během něhož se zrodí další monumentální plastika pro hrad. Začíná se v sobotu 22. srpna před historickou kovárnou na III. nádvoří a monumentální dílo bude tentokrát kovat mistr Marian Volentiér ze Slovenska.

Kromě stovek kovářů na louce před hradem, v historické hradní kovárně a na nádvoří uvidíte také několik stovek exponátů, které hrad promění v galerii pod širým nebem. K vidění budou i menší práce, zejména šperky a zbraně, které se představí v H-studiu na III. nádvoří. Program doplní koncerty, soutěže a jarmark řemeslných výrobků.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz