Ledovec Cook na souostroví Kergueleny v jižní části Indického oceánu se od roku 1963 zmenšil o pětinu

Ledovec Cook na souostroví Kergueleny v jižní části Indického oceánu se od roku 1963 zmenšil o pětinu | foto: Profimedia.cz

Jeden z největších ledovců jižní polokoule se zmenšil o pětinu

  • 55
Ledovec Cook, který patří k největším na jižní polokouli, se za posledních 40 let zmenšil o 22 procent. Měření francouzských vědců na základě satelitních snímků zveřejnil minulý týden americký magazín Journal of Geophysical Research.

Ledovec Cook, ležící na souostroví Kergueleny v jižní části Indického oceánu, pokrýval ještě v roce 1963 zhruba 501 km2 ostrova.

Glaciologové z Laboratoře pro studium geofyziky a oceánografie v Paříži, kteří zkombinovali satelitní snímky s dalšími údaji, odhadují, že ledovec v období 1963-1991 každý rok utál o 1,9 km2. Poté se každoroční ztráty dokonce zdvojnásobily až na 9,8 km2 ročně. V roce 2003 už ledovec pokrýval pouze 403 km2 Kerguelenů, což je o celých 20 procent méně než v roce 1963.

Glaciologie

je jednou z geologických věd. Zabývá se studiem ledovců a ledovcové činnosti.

Podle odborné studie mohl být počáteční úbytek ledovce způsoben určitým "dojezdovým" efektem přirozeného oteplování, které nastalo po tzv. malé době ledové. Toto období trvalo od 14. do 19. století; vyvrcholilo v 17. století a skončilo koncem 19. století.

Vědci však upozorňují, že oteplování po roce 1991 způsobily hlavně vysoké teploty a nízké sněhové srážky, které se začaly objevovat počátkem 80. let. V této době také prudce vzrostly emise oxidu uhličitého a Jižní oceán, který obklopuje Antarktidu, začal postupně vykazovat patrné známky globálního oteplování.

Journal of Geophysical Research rovněž zmiňuje další, podobné studie v Patagonii, na ostrově Heard Island v Jižním oceánu (Antarktickém oceánu) a na souostroví South Georgia v jižním Atlantiku. Závěry těchto zkoumání potvrzují výsledky francouzských vědců, že ohřívání moří v důsledku globálního oteplování vede k výraznému a zrychlenému tání ledovců na okraji Antarktidy.


Mapy © Google