Dovolená, moře - ilustrační foto

Dovolená, moře - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jaké bude v létě počasí v Česku a u moře

  • 1
Teplý červenec přinese více srážek, v srpnu se zřejmě vrátí červnová vedra. Podívejte se na dlouhodobou předpověď meteorologů i na některé pranostiky, které vám mohou napovědět.

Deštivý červenec

Zatímco v červnu byl déšť poměrně vzácným jevem, v červenci nebude o přeháňky a bouřky nouze. Pršet bude častěji, výrazného ochlazení se však na dovolené není třeba obávat. Počítá s tím nejnovější předpověď počasí na následující měsíc.

V prvním červencovém týdnu se teploty vyšplhají až ke 28 stupňům a podobné zůstanou až do konce měsíce.

"Nejnižší noční teploty se budou pohybovat kolem patnácti až devíti stupňů a nejvyšší denní mezi sedmnácti a třiadvaceti. Postupně budou přecházet až k osmadvaceti stupňům,“ upřesnil pro iDNES.cz meteorolog František Šopko.

Podobné počasí pak podle něj potrvá až do konce měsíce. Denní teploty se budou pohybovat od dvaceti do šestadvaceti stupňů, při zmenšené oblačnosti by mohly vystoupat až ke třiceti stupňům. Srážkově bude celý měsíc nadprůměrný.

Zda se po propršeném červenci vrátí v srpnu červnová horka, meteorologové odhadovat nechtějí.

"Dlouhodobou předpověď lze udělat maximálně na měsíc dopředu. V takovém případě je pravděpodobnost, že tak skutečně bude, asi pětašedesát procent,“ upřesnila Jiřina Švábenická z Českého hydrometeorologického ústavu.

Srpnové rozmary počasí si však odborníci dosud netroufají ani odhadnout. Tady nepomohou ani pranostiky. "Některé se mohou používat dodnes, ale jinými se lidé rozhodně řídit nemohou,“ dodala Švábenická.

Přesto platí několik pravidel, která se nemění. Na Moravě bývá vždy o něco tepleji než na západě Čech. Je to způsobeno tím, že Morava je častěji pod vlivem tlakové výše. Ta způsobuje dlouhá sucha a tropické teploty. V západních Čechách se proto dají častěji očekávat přívalové deště a bouřky. Teplejším měsícem je červenec, kdy bývá v průměru o jeden stupeň vyšší teplota než v druhém prázdninovém měsíci.

To, jaké počasí v Česku právě bude, ovlivňuje hned několik věcí, naše zeměpisná poloha nebo směr proudění vzduchu. Když přichází z moře či oceánu, dá se očekávat déšť. Ani to však nemusí platit úplně pokaždé.


Jaké bude v létě počasí - legenda k následným grafům 


Jak bude na dovolené u moře?


Tipy, jak předpovídat počasí a pranostiky

Když zrovna není po ruce televize, rozhlas nebo internet, kde se dozvíme nejčerstvější předpověď, můžeme sami "odhadnout“, jak asi druhý den bude.

A jak se to sami poznáte? Slunečný den můžete očekávat, když planou večerní červánky nebo když se hvězdy na noční obloze zahalí jakoby mlžným oparem a nejsou příliš jasně vidět.

Krásné počasí předchází i chladná rána s jasným východem slunce nebo páry bílých nařasených oblaků, když se zrána objeví na obloze a hned rychle odplouvají za obzor.

Krvavé červánky předznamenávají déšt

Pokud uvidíte na obloze krvavě rudé večerní červánky a v noci těsně před rozedněním jsou jasně viditelné hvězdy bez mlžného oparu, očekávejte druhý den deštivé počasí.

Liják se dá očekávat i v případě, kdy nebe pokryjí ranní nafialovělé červánky nebo když je po rozbřesku příliš teplo a také když pampelišky zavírají své květy.

Déšť "ohlašuje“ i zapadající slunce. A to když skrz mraky červánků vykukuje jeho malá část a z ní až k zemi padá jasně viditelná záclona zlatých paprsků.

Blížící se bouřku signalizuje západ slunce utopený v bílé záři, ptáci létající hodně nízko při zemi, včely zmateně narážející do okenních tabulek, případně  a hmyz mizí a utichá?

To, že bude ráno mlha, můžete poznat zase podle toho, že byl předcházející den západ slunce příliš jasný jako na ostrých fotografiích.

Velký vítr ohlašují po obloze toulající se potrhané mraky nebo jasně žluté západající slunce.

Blesk může letět rychlostí až 1600 km/s

V Česku se vyskytují nejčastější dva typy bouřek: z tepla a frontální. "Bouřka z tepla vzniká za horkých dnů a nepřináší změnu počasí. Vyskytuje se v době denního teplotního maxima za pěkného horkého počasí a má pouze lokální charakter,“ vysvětlil meteorolog Jaroslav Rosa.

Frontální bouřka vzniká na plochách, kde spolu hraničí teplé a studené vzdušné hmoty. Tento typ bouřky s sebou přináší i změnu počasí.

"Bouřka je soubor elektrických, optických a akustických jevů. Vzniká interakcí mezi oblaky nebo mezi oblaky a zemí,“ upřesnil Rosa.

Nebyla by to však pravá bouřka, kdyby ji nedoprovázely hromy a blesky. Málokdo asi ví, že blesk letí rychlostí 160 až 1600 kilometrů za sekundu a že jeho teplota může dosáhnout až 19 700 stupňů Celsia.

"To je asi třikrát až čtyřikrát větší teplota než na povrchu Slunce. Rozžhavený vzduch pak expanduje a vytváří tlakovou vlnu, která způsobuje onen známý rachot, tedy hrom,“ upřesnil meteorolog s tím, že jeho úder je většinou slyšitelný do vzdálenosti patnáct až dvacet kilometrů.

V bouřce se nikdy neschovávejte pod stromy nebo za vysokými kameny a na podmáčené půdě. Před bouřkou není dobré utíkat. Raději nezůstávejte ani ve větší skupině lidí.

Rozmary počasí

Nejvyšší letní teplota: naměřili ji odborníci 27. 8.
1983 v Praze Uhříněvsi. Rtuť teploměru vystoupala až na 40,2 stupně Celsia.
Nejvíce napršelo 29. 7. 1897 v Jizerských horách na Nové Louce. Tenkrát spadlo během jediného dne 345 milimetrů srážek. To se stává zhruba jednou za sto let. V Česku za rok průměrně spadne okolo 80 až 200 milimetrů.

Pranostiky

ČERVENEC

Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.
Jaký červenec, takový leden.
Když červenec pěkně hřeje, o Vánocích se zima zaskvěje.
Červenec - úrody blíženec.
Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče.
Nebyl-li červen dostatečně deštivý, dodá vodu až červenec a přidá ještě bouře.

2. července
Navštívení Panny Marie čisté přináší ovoce.
4. července
Prší-li na Medarda a Prokopa, shnije mandel i kopa.
13. července
Svatá Markéta, hodila srp do žita.
26. července
Kolik dní před svatým Jiřím se vrba rozzelení, tolik dní před svatou Annou začnou žně.

SRPEN
Co srpen neuvaří, to už září nedosmaží.
Srpen a únor, tepla a zimný úmor.
V srpnu když půlnoční vítr věje, bez deště slunéčko hřeje.
Když fouká v srpnu severák, bude dlouho pěkně pak.
Srpen k zimě hledí a rád vodu cedí.
Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.

4. srpen
Na Dominika parna, mrva marná.
10. srpen
Vavřinec ukazuje, jaký podzim nastupuje.
15. srpen
Svatá Terezie zasazuje zimní okna.
24. srpna
Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje.

Bouřka


Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí