Jak vypadá jeden z nejhezčích lesů Evropy

  14:44
Podobný les, jako je ten v Bavorsku, u nás nenajdeme. Nikde žádné stopy po holoseči, žádné smrkové monokultury, ale nejméně osm druhů stromů, vzrostlé třistaleté duby... Les německého barona von Rotenhana patří k nejkrásnějším v Evropě.
Les německého barona von Rotenhana v Bavorsku patří k nejkrásnějším v Evropě.

Les německého barona von Rotenhana v Bavorsku patří k nejkrásnějším v Evropě. | foto: Jaromír Bláha / hnutí Duha

Je krásný slunečný den a zelený autobus Hnutí Duha nás veze hluboko do bavorských lesů. Zde již čeká majitel lesa baron Sebastian von Rotenhan, který bude naším průvodcem.

Už při prvních krocích je patrné, že les není příliš hustý, stromy jsou od sebe v dostatečné vzdálenosti, nikde žádná holoseč. "Takový hospodářský les u nás nenajdeme," upozorňoval nás již cestou Jaromír Bláha z Hnutí Duha, které cestu zajišťovalo.

Hnutí Duha patří k letitým kritikům lesního hospodaření v Česku. Příležitost podívat se, jak to má a může vypadat, využily nedávno desítky lidí z Česka, kteří mají s lesy a lesním hospodařením co do činění.

"Pro mě je nejdůležitější, aby bylo hodně kvalitního dřeva a zároveň aby se do lesa nemuselo příliš investovat, aby se obnovoval sám," zdůraznil svůj základní princip baron a začal představovat, jak na to jde on sám: Pravidlo číslo jedna - žádná holoseč. Dále je důležité, aby v lese bylo nejméně sedm až osm druhů stromů. Tím se lesu dodá potřebná rovnováha. Když spadne dub, hned začne růst borovice, která čeká opodál.

Nezávislost na trhu

Za poslední dvě desítky let se prohnaly Německem a Českem čtyři stoleté vichřice. Napáchaly takové škody, že se kvůli nim málem zhroutil trh se dřevem. Baron von Rotenhan se na něm ale snaží nebýt závislý. Les bere jako obchod, do kterého by měl obchodník přijít a vybrat si, cokoliv bude chtít. Proto je podle něj tak důležité mít v něm mnoho druhů stromů. Pak nikdy nehrozí nedostatek některého dřeva.

"Když jsou v obrovských národních lesích pouze dva tři druhy stromů a přijde vichřice, napáchá to obrovské škody a na trhu bude těchto stromů nedostatek. Les musí být rozmanitý, různé druhy po něm musí být rozesety," doplňuje informace o své strategii baron. Jeho les je smíšený, kolem sebe pozoruji duby, buky, borovice, jedle, smrky... dokonce i třešeň.

Když porovnávám les, kterým právě procházím, s většinou českých protějšků, rozdíl mne napadá hned: nenarážím na žádnou holoseč. Těžební zásahy do lesních porostů u nás bývají velice nápadné a citelné a monokulturní smrkové lesy a jejich velkoplošná těžba jsou podle odborníků jedním z důvodů, proč lesy tak snadno podléhají škůdcům i živelním pohromám.

Baron naopak tvrdí, že nikdy neodveze z jednoho místa najednou více než osmdesát kubíků dřeva. Podle jeho slov se dá díky tomu přibližně určit, kdy je možné se na stejné místo opět vrátit pro další stromy.

Lesní hospodářství jde stále kupředu a jeho modernizace je podle většiny přítomných odborníků nevyhnutelná. Stále ve větší míře se používají i odborné metody k určování stromů, které budou vykáceny. Baron von Rotenhan se však žádným vědeckým hospodařením neřídí.

"Já stromy obcházím neustále, prohlížím si je a ptám se jich, zda jsou v pořádku. Je to cit, ne vědecká metoda," popisuje svůj způsob označování stromů baron.

Les v Bavorsku německého barona von Rotenhana

Bolesti českých lesů

  • Lesy pokrývají v České republice 34 % území, což z nás činí pátou nejlesnatější zemi v Evropě. Nejvíce lesů má Finsko (71,9 % zalesněného území), Švédsko, Rakousko a Slovensko. Navzdory poklesu exhalací, které lesy ničily ve 20. století, zůstává zdravotní stav českých lesů špatný. Na vině je špatné hospodaření.
  • V českých lesích totiž více než polovinu (55 %) tvoří smrkové monokultury. Jejich přirozený stav by přitom měl být nejvýš 20 %. Umělé smrkové monokultury snadno podléhají vichřicím, mrazům, suchu a škůdcům.
  • Smíšené lesy by podle odborníků tento problém zmírnily. S tím souvisí velká bolest českých lesů - kůrovec. V roce 2007 napadl 1,9 milionu metrů krychlových smrků (dvakrát tolik než v roce 2006). Letošní škody odhadují experti na tři miliony kubíků.
  • Dalším problémem je holosečné kácení: poškozuje lesní půdu a způsobuje odplavování živin. Stejně tak ochuzuje půdu o živiny nedostatek tlejícího dřeva (veškeré se z lesa odváží). Lesy též ve velkém ničí přemnožená spárkatá zvěř.

Zdroj: Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství, Hnutí Duha

Staré duby a přemnožená zvěř

Pokud zdravému stromu překáží v růstu jiný, méně kvalitní strom, tak ho lesní pracovníci pokácejí. "Vzduch a světlo jsou pro stromy to nejdůležitější," shodují se i baronovi hosté, kteří se právě zastavili u úctyhodného obrovitého dubu, jehož koruna sahá vysoko nad ostatní.

"Správný dub roste tři sta let, dalších tři sta let žije a poté tři sta let pomalu umírá," dodává Ludvík Říčař z Lesů České republiky. Tento dub patří k těm největším a nejkrásnějším stromům v celém lese. Jak hrabě říká, každý lesník se musí postarat o to, aby místo dominantního stromu byl vždy připraven další, který ho po jeho pokácení nahradí.

Základním problémem v evropském lesnictví zůstává - a na tom se shodují všichni přítomní - zvěř, především jeleni a srny, kteří spasou téměř všechny mladé, ze semínek vyrostlé stromečky, těm starším pak loupou a ohryzávají kůru a tím otevírají cestu škůdcům, chorobám a polomům při vichřicích nebo těžkém sněhu. Pan baron je i těchto potíží ušetřen - díky silnému přemnožení srn v jeho regionu může jejich počet libovolně regulovat. Tedy lovit. Střílet.

"Mnohokrát jsme mluvili o tom, že regulace zvěře je nutná i v České republice, přemnožení srn či jelenů nejvíce odnášejí lesy. Bohužel, kvůli těmto názorům jsme přišli o některé přispěvatele z řad myslivců," přiznává Jaromír Bláha.

Podle mínění Ludvíka Říčaře má baron výhodu v tom, že je plným vlastníkem těchto lesů, a proto si může počty zvěře redukovat, jak chce. "V Česku bohužel narážíme na spoustu odlišných postojů. Mnozí brání tomu, aby bylo možné počty přemnožené zvěře omezovat," dodává.

Les německého barona von Rotenhana v Bavorsku
V lese barona von Rotenhana

Šumava, Boletice
Smutný pohled na české "lesy" kolem Boletic

Přestože jde o velice kontroverzní téma, téměř všichni lesníci se v této věci shodují. "Myslivci nesmějí být silnější než lesníci," dodávají jednohlasně a pomalu nasedají do autobusu a opouštějí bavorské lesy. Poslední nezodpovězenou otázkou zůstává, zda začnou metody barona von Rotenhan používat také ve svém lese.

Příběh starého dubu

Dvě stě let starý dub na snímku patří k baronovým chloubám. Tím, že v mládí musel vyhrát v boji o světlo v konkurenci jiných stromů (ani předkové barona von Rotenhan neinvestovali zbytečně práci a peníze do výsadby a prořezávek a nechávali výsev i první výběr na přírodě), má v dolních dvou třetinách své úctyhodné délky velmi kvalitní kmen bez větví a suků. Okolní mladé stromky mu totiž tehdy neumožnily růst bočních větví. Nakonec v boji zvítězil ten nejlepší a nejodolnější.

Baronův děd jej nenechal porazit ve sto letech stáří, jak je obvyklé u nás, a tak mohl začít tloustnout. A podle hesla "dřevo roste na dřevě" - čím starší a tlustší strom, o to více dřevní hmoty každým rokem přirůstá - má nyní dřevo tohoto jediného stromu hodnotu asi 50 tisíc korun. Jeho koruna poskytuje domov ptákům a mohutný kořenový systém zvyšuje schopnost půdy zadržovat při deštích vodu.

Les německého barona von Rotenhana v Bavorsku

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...