Běžkař

Běžkař | foto: Profimedia.cz

Jak si vybrat správné běžky? Poradíme

  • 33
Běžky zažívají v posledních letech celosvětový boom. K současným trendům patří zkracování lyží, využívání nejmodernějších technologií i materiálů (masivně se používá karbon) a odlehčování výstroje při zachování, či zlepšení funkčních vlastností. Dnes vám poradíme, jak si běžky správně vybrat.

Jedním z nejvýraznějších trendů, který nerozhodným jistě zamotá hlavu, ale jednostranněji orientovaným situaci naopak ulehčí, je nástup specializace.

Lyže se dnes nedělí jen podle stylu, ale objevují se jejich další kategorie jako například sportovní, fitness, telemarské, back country, dámské (např. Madshus či Salomon je dovedl do dokonalosti i designem a odpovídající řadou doplňků včetně bot). Důvod? Samozřejmě zisk, a ruku v ruce s tím i snaha výrobců oslovit svými produkty co nejširší veřejnost.

Řada Balanze od firmy Atomic

Typ Fitness. Řada Balanze od Atomicu je vytvořena pro ženy preferující aktivní životní styl před výkony a polykáním kilometrů. Poslání odpovídá i design.
Foto: Atomic

Při výběru na délce záleží

Nejprve je nutné si rozmyslet, k čemu budete běžecké lyže používat. Potřebujete závodní, sportovní či rekreační lyže? Budete je používat převážně na upravených tratích nebo ve volném terénu? Od všech těchto údajů se odvozuje doporučení pro konkrétního lyžaře.

Velmi obecně lze říci, že lyže pro klasický způsob běhu doporučujeme v délce 20-30 cm nad výšku lyžaře. Pro bruslařský způsob pak 5-15 cm nad výšku postavy (je to pouze orientační doporučení, mnozí zdatní lyžaři preferují i rozdíl 20 cm). Pokud chcete lyže univerzální (označované také jako “kombi” či “duatlon”), doporučená délka převyšuje běžce o 10-25 cm podle toho, který způsob běhu lyžař upřednostňuje.

Odpíchnout byste se měli i od šířky lyže. Pro rekreační lyžování, kdy lyžujete často mimo pevnou stopu, je výhodné zvolit lyže se šířkou 47 mm nebo širší. Sportovní a závodní lyže mají nejčastěji rozměr 45mm a méně.

U všech kategorií běžek se objevuje stranové krojení lyže, které napomáhá přímému rychlejšímu kroku i mimo stopu, dostatečné stabilitě i optimálnímu rozložení tlaku v místech kontaktu se sněhem.

Důležitou informací je rovněž vaše váha. Zjednodušeně lze říci, že čím je lyžař těžší, tím potřebuje tvrdší lyži, jelikož běžky by se neměly prošlápnout. Většina výrobců však již dnes informuje o předpokládané váze lyžaře pro tu či onu lyži.

S šupinami, nebo bez?

”Šupinové” lyže mají tradičně mnoho odpůrců i příznivců, přesto je mají v nabídce všichni přední výrobci (Atomic jimi například vybavil celou modelovou řadu Motion). Skluznice těchto lyží má vyfrézované nebo vylisované výstupky ve tvaru “šupin”, odtud obecně rozšířený název. Šupiny se při odrazu zaříznou do sněhu a zabrání proklouznutí.

Nejlepší výkon takové lyže je za proměnlivých sněhových podmínek při teplotě kolem nuly. V posledních letech je  používají i závodníci, nastupující za velmi problematických mazacích podmínek do klasického závodu.

Nevýhodou “šupinových” lyží je zvýšená hlučnost, horší skluz, nepoužitelnost na příliš měkkém povrchu (čerstvý prašan) i příliš tvrdém sněhu (firn, led). ”Šupiny” by se nikdy neměly mazat tradičním stoupacím voskem!



Šupinová skluznice zblízka, Salomon

 

Sportovní "Bohemka" od nejznámějšího českého výrobce lyží Sporten je dostatečně tvrdá, a vyhovuje proto náročným sportovcům s razantním stylem jízdy nebo všem těžším lyžařům, pro které jsou běžné lyže příliš měkké.
 

Ženská lyže na bruslení od firmy Madshus Terra W Skate má zvýšené hrany, což podporuje stabilitu

Boty a vázání

Co se týče bot a vázání, vždy je lepší si vybrat boty, které vám budou bezvadně sedět a až k nim si pořídit i vázání dle daného typu bot. Pokud jste rekreační běžec, bota by vám měla být především pohodlná a měla by poskytovat dostatečný tepelný komfort.

Podobně jako běžky i boty se vyrábí univerzální, pak nízké a lehké jen na sportovní a závodní klasiku a vyšší a pevnější v kotníku na bruslení.

V botách se vždy projděte a zkuste imitovat pohyb při běhu na lyžích, abyste se mohli lépe rozhodnout. Sportovní a závodní bota by měla být těsnější - pro maximální kontrolu a přenos síly při odrazu.

V současnosti existují pro “hobíky” pouze dva životaschopné systémy. Jsou to norská Rotefella se systémem NNN a Salamon se systémem SMS.

Pro aktivní či závodní lyžaře nabízí Rottefella vychytaný NIS, který garantuje těsný kontakt mezi lyží a vázáním, čímž zajišťuje optimální stabilitu, ovládání lyže i odraz.

Salomon zase nabízí profesionální verzi SNS – Pilot, tento systém podešev - vázání je spojen přes dvě osy na podešvi a nemá v přední části gumový flexor.

Běžecké hole

Běžecké hole mají různé doporučené délky podle použití. Vezmeme-li jako vodítko opět výšku postavy lyžaře, pak hole pro klasický způsob lze doporučit asi o 30-35 cm pod výšku postavy (přibližně po ramena), pro bruslařský způsob o 20-25 cm pod výšku postavy lyžaře. Pokud má lyžař jedny univerzální hole - ty by měly být délkově někde mezi.

Delší hole spíše uplatní ten, kdo má silné paže a opačně. Pro rekreační a sportovní lyžaře doporučujeme hole ze slitin hliníku (nižší cena, vyšší hmotnost, solidní životnost).

Tak už víte, alespoň částečně, jak na to? Každopádně rada na závěr - pokud chcete vybrat opravdu dobře, nakupujte ve specializovaných obchodech s individuálním přístupem k zákazníkovi - např. Nyč - Sport v Liberci, Miloš Bečvář M2 sport ve Strakonicích, Harfa Sport v Praze, či obě česká Fischer Racing Centra v Karlových Varech a Jilemnici.

Vázání R4 - NIS Classic

Vázání NIS nabízí optimální stabilitu, lepší odraz i ovládání lyže
Foto: Rottefella

Olympijský medailista Mathias Frederiksson

Mathias Frederiksson si prohlíží letošní novinku letošní novinku - unikátní systém SNS Pilot Classic

V příštím díle seriálu se seznámíme s mazáním běžek - vzhledem k současným špatným sněhovým podmínkám ho přineseme v pravý čas.

Jaroš Řehořek, Karolína Pilařová, NORDICmag