Letadlo

Letadlo | foto: Profimedia.cz

Jak si vybrat bezpečnou leteckou společnost

  • 7
V souvislosti se smrtí tří Čechů v letadle kambodžské společnosti PMTair se mnozí začali ptát, zda tomu šlo nějak předejít. Má český turista vůbec možnost zjistit, čím vlastně poletí? Prověřit si základní fakta o bezpečnosti vybrané letecké společnosti? Poradíme vám, jak aspoň částečně eliminovat rizika, že váš let skončí tragédií.

Ještě než cestující zakoupí letenku a nastoupí do letadla, měl by vždy věnovat pozornost tomu, jestli daná letecká společnost splňuje mezinárodní bezpečnostní parametry, zda jsou například dodržovány pravidelné servisní intervaly,...

Bezpečnost v Evropě

Největší kontrolu nad svým letem mají čeští turisté v současné době v Evropě. Zde totiž existuje už od roku 2005 tzv. Černá listina leteckých přepravců, kteří mají zakázáno působit v EU.

Na Černé listině jsou uvedeny všechny letecké společnosti, které odmítají předložit orgánům EU doklady, že jejich letadla splňují předepsané bezpečnostní standardy EU. Zatímco zpočátku na seznamu figurovalo 108 společností, které nesměly létat do Evropy, loni v červnu bylo těchto společností již 200, uvedl pro iDNES Tomio Okamura, šéf Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Důvodem vzniku listiny byl právě fakt, že v mnoha rozvojových zemích se bezpečnostní standardy nedodržují a cestující jsou tak ohroženi na životech. Černou listinu, kterou najdete na stránkách Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, a která se aktualizuje každého půl roku, si stáhněte ZDE (v pdf).

Komplikace mimo Evropu

Pokud ale cestujete mimo Evropu, je situace komplikovaná. S leteckými společnostmi, které mají zákaz působení na území EU, se totiž můžete v jakékoliv zemi mimo EU (např. ve východní Evropě, Africe, Asii) kdykoliv setkat a dostat se tak do životu nebezpečných situací.

Na Černé listině se také bohužel nevyskytují malé lokální aerolinky z rozvojových zemí, které většinou vlastní pouze jedno či dvě malá letadla, protože tyto aerolinky nemají potenciál létat do zemí EU, ani se k území EU přiblížit.

Pokud tedy máte pochybnosti či chcete získat aspoň nějaké informace, můžete se pokusit zkontaktovat tamní úřad pro leteckou dopravu. Každá letecká společnost, která operuje v určité zemi, musí mít identifikační číslo a musí být registrována na Státním úřadu pro letectví. Otázkou je, nakolik budete schopni se na příslušný úřad dovolat a domluvit se.

Určitě se také vyplatí před cestou kontaktovat náš zastupitelský úřad v dané oblasti.

Práva cestujících v Evropě

Každý prodejce letenek v Evropské unii má povinnost vědět a na Váš dotaz Vás informovat, která letecká společnost bude provozovat konkrétní let, jaký si vyberete. Není možné, abyste se dozvěděli až na letišti, že poletíte tou či onou leteckou společností.

Dále v případě, že si klient koupí letenku u jakéhokoli prodejce v EU na trasu např. Praha-Moskva-Alma Ata, a trasu Moskva-Alma-Ata by provozovala letecká společnost, která je na Černé listině, musí prodejce vrátit zákazníkovi peníze nebo jeho let zdarma přesměrovat tak, aby letěl pouze prověřenými aerolinkami.

,