Jak se chovat na na sjezdovce

Provoz na sjezdových tratích má, ač se to někdy nezdá, svá celkem jasná pravidla. Vyplatí se je dodržovat kvůli bezpečnosti své i ostatních. Zde je deset pravidel chování, jak je schválila Mezinárodní lyžařská federace FIS.
1. OHLEDUPLNOST K JINÝM

Každý lyžař se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil škodu.

2. PŘIMĚŘENÁ RYCHLOST A CHOVÁNÍ

Každý lyžař musí dodržovat rychlost a jet v souladu se svými schopnostmi, podmínkami a počasím.

3. VOLBA SMĚRU

Lyžař na svahu, má-li možnost vybrat si směr jízdy, musí jet tak, aby se vyhnul nebezpečí srážky s lyžařem pohybujícím se na svahu pod ním.

4. PŘEDJÍŽDĚNÍ

Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možné zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

5. PŘEJÍŽDĚNÍ SVAHU A KŘÍŽENÍ CESTY

Lyžař vjíždějící na sjezdovku anebo ji přejíždějící musí dávat pozor a sledovat vše pod sebou i nad sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí jak pro svou osobu, tak pro jiné. Stejně tak je třeba se chovat při každém zastavení.

6. ZASTAVENÍ

Lyžař nesmí zastavovat, není-li to nevyhnutelně nutné uprostřed sjezdovky, na přejezdech a na místech bránících v dobré viditelnosti. V případě pádu se musí lyžař na sjezdovce co nejrychleji zvednout. Zastavit může poté na okraji sjezdovky.

7. STOUPÁNÍ

Lyžař stoupající po trati musí postupovat pouze po kraji sjezdovky a v místě se zhoršenou viditelností musí k tomuto kraji ještě více ustoupit. Totéž platí i v případě, schází-li lyžař po sjezdovce pěšky.

8. RESPEKTOVÁNÍ SIGNALIZACE

Všichni lyžaři musí na sjezdovkách respektovat jejich značení.

9. V PŘÍPADĚ NEHODY

Každý je povinen v případě nehody poskytnout pomoc.

10. IDENTIFIKACE

Každý, ať účastník, či svědek nehody, je povinen poskytnout údaje o své osobě.

Toto vše platí, když jste na sjezdovkách. Ale co předtím? Je možné předcházet nehodám než řešit jejich následky?

Zde je několik rad:

* Při plánování zimní dovolené nezapomínejte na to udělat si čas na několik hodin v tělocvičně. Ještě lepší by bylo zúčastnit se předlyžařské tělesné přípravy organizované na podzim každým lyžařským klubem pro členy.

* Před zahájením lyžařské sezony je dobré nechat si ve specializovaném obchodě či servisním středisku zkontrolovat veškerou výzbroj. Dobrý stav vázání, hran a skluznic je důležitým prvkem pasivní bezpečnosti. Úprava anebo menší oprava vyjdou na pár set korun, ale vyplatí se.

* Zkontrolujte si oblečení. Malý ruksak je užitečný pro vaše osobní věci, sluneční brýle a náhradní rukavice. V bundě by nikdy nemělo chybět místo na brýle a náhradní rukavice. Ale pozor. Nedávejte si do kapes u bundy větší tvrdé předměty. Už se stalo, že si lyžař při pádu zlomil žebra o malou plastovou láhev od nápoje.

* Dvojnásobně pozorní musíte být v případě svých dětí. Protože za rok je mohou už zase tlačit boty, můžete využít služeb půjčoven. K dispozici jsou školy lyžování. Lepší je přihlásit se předem.



Letadlem

Na cesty

Předplatné časopisů

Termíny

Kultura

Recepty

Nepřehlédněte