Jak pracují archeologové?

  • 1
Dvě významné archeologické lokality na jihu Moravy se o víkendu otevřou veřejnosti. Dny otevřených dveří pořádá Archeologický ústav Akademie věd České republiky na svých pracovištích v Mikulčicích na Hodonínsku a v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Zájemci si budou moci prohlédnout exponáty a seznámí se s pracovními postupy archeologů přímo v terénu. Uvedl to Lubomír Šebela z archeologického ústavu. Odborný výklad budou po oba dny podávat jeho pracovníci.

Archeologická lokalita Valy u Mikulčic je známá jako jedno z předních center Velkomoravské říše v devátém a na počátku desátého století a také jako naleziště raného středověku.

Systematickému výzkumu ji archeologové podrobují od roku 1954, a proto patří k nejvíce prozkoumaným lokalitám v Evropě. V posledních deseti letech se pozornost odborníků na tomto pracovišti soustřeďuje na zpracování a vyhodnocení nalezených předmětů.

Dolní Věstonice se do podvědomí české i zahraniční veřejnosti zapsaly především nálezem Věstonické Venuše. Pozornosti archeologů se region těší od 20. let. Lokalitu navštívil i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Archeologický ústav nyní
zajišťuje ochranu této světově známé lokality a zpracovává nalezený archeologický materiál.