Erupce indonéské sopky Mount Sinabung (6. ledna 2014)

Erupce indonéské sopky Mount Sinabung (6. ledna 2014) | foto: AP

Jak mohou zabíjet sopky: žárem, plynem, popelem i pohřbením zaživa

  • 4
Aktivní sopky mohou být velmi nebezpečnými místy. Věčnou připomínkou toho, co sopka dokáže, jsou vykopávky římského města Pompeje u Neapole, kde v roce 79 našeho letopočtu zahynuly při erupci vulkánu Vesuv tisíce lidí a zůstaly jako mumie v těch pozicích, v jakých je zastihla smrt. Nebyla to však láva ani mraky popela, co je skutečně zabilo.

Dávná smrt v římských městech byla mnohem zrádnější. Zde jsou podle webu BBC čtyři nejnebezpečnější možné okolnosti smrti způsobené sopkami.

1. Uvaření extrémně horkými plyny

Tímhle bývají sopky nejnebezpečnější a byla to i příčina smrti tisíců lidí v Pompejích a Herculaneu v roce 79. Když Vesuv vybuchl, takzvané pyroklastické proudy plynů, popela a kamení závratnou rychlostí až 700 km/hod nejdříve udeřily na Herculaneum takovou silou, že vše živé bylo rázem mrtvé. Podle vědců se všechny měkké tkáně živých organizmů prakticky ihned vypařily, takže po lidech a zvířatech zůstaly jen kostry. Podobné to zřejmě bylo i v Pompejích, které byly pravděpodobně zasaženy druhou o něco pomalejší vlnou pyroklastických proudů.

2. Pohřbení rychle tekoucím bahnem

To se stalo například v roce 1985 v Kolumbii při výbuchu sopky Nevado del Ruiz. Když pyroklastické proudy vyrazily z jícnu vulkánu, prakticky okamžitě roztavily okolní ledovce. Lahar neboli sopečný bahnotok, směs horké vody smíchané s bahnem, popelem a kameny, se řítil z hory do údolí rychlostí 60 km/hod a opět pohřbíval vše živé.

3. Udušení jedovatými plyny

Sopky mohou být i tichými zabijáky. Jestliže se vulkány nacházejí v těsné blízkosti jezer, mohou se plyny z magmatu měnit pod vodou na oxid uhličitý. Při zemětřesení pak dochází k takzvané limnické erupci, kdy se plyn dostává nad vodu a zabíjí. To se stalo třeba v Kamerunu v roce 1986, kdy z jezera Nyos 80 milionů metrů krychlových vyvrženého oxidu uhličitého zasáhlo okolní vesnice a přírodu. Zahynulo na 1 500 lidí a také tisíce zvířat.

4. Zničení zaviněné mraky popela

To způsobila například sopka Pinatubo, která vybuchla v roce 1991 na Filipínách. Erupce byla neuvěřitelné silná. Vyvrženo bylo na 22 milionů tun popela a oxidu siřičitého do výšky 19 kilometrů, který někde zase závratně rychle spadl na zem. Tyto mraky pak pohřbily celé vesnice. Pod vahou popela praskaly střechy domů, zahynulo na 300 lidí.