Se svými 216 metry nejvyšší stavba v hlavním městě. Tři stříbřité tubusy zakončené anténním systémem na vrcholu navždycky změnily panorama Prahy. Je vidět odevšad.
"S tou stavbou jsem se nikdy nebyl schopen vypořádat. Myslím si, že tak, jak byla navržena, působí hodně těžkopádně," řekl nedávno v České televizi uznávaný historik architektury Zdeněk Lukeš.
Petřín, nebo Žižkov
O stavbě nového telekomunikačního centra se rozhodlo v roce 1978. Důvodem bylo to, že vysílač na Petříně už přestal technicky vyhovovat. Vybíralo se z několika míst, vážným kandidátem byl znovu i petřínský vrch.
"V té době byli nesmírně stateční památkáři, kteří se proti tomu jednoznačně postavili. Myslím, že správně. Dodnes jsem jim za to vděčný, protože šlo o panorama Pražského hradu," řekl architekt Václav Aulický, autor věže.
Pohled na Žižkov z vrchu Vítkova v roce 1900.
Na obzoru kostel sv. Prokopa na Sladkovského náměstí.
Zdroj: Národní památkový ústav na Valdštejnském náměstí v Praze
* Pro zvětšení klikněte na fotografii
Výběr nakonec padl na Mahlerovy sady na pražském Žižkově. Základní kámen se na podzim 1985 pokládal za účasti vysokých komunistických pohlavárů Antonína Kapka a Josefa Hamana.
Zdeněk Dragoun z Pražského ústavu památkové péče později okomentoval, co toto rozhodnutí znamenalo – z větší části byl kvůli stavbě nové věže zlikvidován tamní židovský hřbitov. "Dodnes jsou zachovány jeho zbytky," řekl Dragoun.
Už během stavby dostala věž několik přezdívek, říkalo se jí Jakešův prst, Biľakova jehla nebo Bajkonur.
Položení základního kamene Žižkovské televizní věže roku 1985
Zdroj: www.tower.cz
Bojíme se záření!
Žižkovská televizní věžJe nejvyšší v Praze. * měří 216 metrů |
Dokonce kvůli tomu vznikla nezávislá komise, která vliv vysílače na zdraví lidí posuzovala. Výsledek: není se čeho obávat.
Od té doby protesty veřejnosti pomalu utichaly. Někteří architekti a další odborníci se s ní ovšem nikdy nevyrovnali. "Bojujeme, aby se takové stavby do města už nedostaly," řekla nedávno ředitelka Útvaru rozvoje města Světlana Kubíková.
Hezčí než Staroměstská radnice
Některým lidem se však Žižkovská věž líbí. Když Večerník Praha před třemi lety vyhlásil anketu o nejkrásnější pražskou věž, ta žižkovská se rozhodně neztratila. S převahou vyhrála Jindřišská věž se 157 hlasy. Žižkovský "Bajkonur" dostal sice jen šest hlasů, ovšem ještě hůř dopadla třeba Staroměstská radnice, Petřín anebo věže Týnského chrámu.
Když agentura ČTK vloni v listopadu připomínala dvacáté výročí zahájení stavby Žižkovské věže, psala také o "neobvyklém architektonickém řešení, spojujícím v sobě funkčnost a eleganci".
Zastánci věže také rádi připomínají, že stavba je vyhledávaným místem turistů. Z vyhlídky se za příznivého počasí dohlédne až na Říp, do Ústí nad Labem či Plzně. Během sezony se touto vyhlídkou kochají tisíce návštěvníků.
ˇ
Miminka na Žižkovské televizní věži od sochaře Davida Černého
* VÍCE FOTEK ŽIŽKOVA A ŽIŽKOVSKÉ VĚŽE SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Přidělat motory a odpálit
Lidé také rádi chodí do restaurace u paty věže, kde se konají četné kulturní a společenské akce. Ostatně, umělce žižkovská stavba hodně přitahuje, objevila se například i v několika filmech.
Výstřední sochař David Černý na ní před šesti lety připevnil deset "přerostlých" miminek, které zdobí věž s Krátkou přestávkou do současnosti.
V rozhovoru pro MF Dnes Černý uvedl, že se rozhodoval mezi památníkem na Vítkově a právě Žižkovskou věží. Nakonec se rozhodl pro druhou možnost.
"Je to takový zvláštní objekt," řekl Černý. "Říkal jsem, že nejlepší by bylo našroubovat k ní raketové motory, zapálit a odstřelit. Mohli by jí posunout třeba do Ďáblic. Je to prostě Biľakova jehla, bolševik si ji protlačil a je strašné, že kvůli tomu zničil židovský hřbitov. To místě je prostě nešťastné. Žižkovská věž – to je něco divného."
|
Redakce iDNES děkuje za poskytnuté fotografie fotoarchivu ústředního pracoviště Národního památkového ústavu na Valdštejnském náměstí v Praze a serveru o Žižkovské věži www.tower.cz |