Baťůžkář

Baťůžkář - Na horní palubě Alaska State Ferry | foto: Profimedia.cz

Jak bydlet na cestách zdarma? Tipy, které fungují

  • 13
Zkuste si představit, že přijedete do zahraničí, cizí lidé vás ochotně zdarma ubytují, ukáží vám okolí a pozvou vás na tradiční domácí večeři. Že je to sen? Nikoliv. S mezinárodními organizacemi Servas či Hospitality club je to naprosto běžné.

Servas funguje na dobrovolnické bázi. Členem této organizace jsem již řadu let a rozhodně nelituji. Členství je bezplatné, nejde o žádnou sektu ani náboženské hnutí. Chcete-li se stát členy, musí vás doporučit stávající člen.

Potom absolvujete interview s koordinátorem a ten vás poté zařadí do seznamu českých hostitelů. Můžete nabídnout i ubytování, ale pokud to není ve vašich silách, postačí, když nabídnete asistenci cestovatelům přes den. Výměna je nejen přeshraniční – navštěvovat se můžou i členové v rámci jedné země.

Když se rozhodnete využít služeb Servasu v nějaké zahraniční zemi, požádáte koordinátora o seznam tamějších členů. Před cestou si pořídíte tzv. výjezdní list, za který zaplatíte 500 Kč a platí vám rok. Jde o identifikační dokument, kterým se prokážete vašim hostitelům. Navštívila jsem se Servasem mnoho zemí a 99% hostitelů bylo velmi milých.

S rodiči ročně ubytujeme asi 25 lidí a jde o velmi zajímavou zkušenost. Skrz jejich dojmy se díváme na naše město i náš život z trochu jiného pohledu, dovídáme se o jiných kulturách a trénujeme jazyky. Znalost cizích jazyků není pro členství bezpodmínečně nutná, nicméně výrazně usnadní komunikaci. Více informací o Servasu najdete na stránkách www.servas.org.

S Hospitality clubem osobní zkušenost nemám, ale doporučilo mi ho několik našich Servas hostů. Tato organizace vznikla v roce 2000 a kontakty jejích členů probíhají výhradně přes internet (www.hospitalityclub.org).

Členové Hospitality klubu na celém světě si navzájem pomáhají při cestování, ať už je to poskytnutím střechy na jednu noc nebo třeba provedením po městě. Účast je bezplatná a zaregistrovat se může kdokoliv. Oproti Servasu je zde tedy větší riziko, že narazíte na někoho nespolehlivého, ale zato je mnohem dostupnější a pružnější. Prostě si najdete na internetu profil potenciálního ubytovatele a kontaktujete ho.

Dohromady tyto organizace pokrývají asi 100 zemí a mají celkem přes 21 000 členů. Pokud vás láká poznávání cizích zemí trošku jinak, než zavřením se v hotelu, rozhodně Servas nebo Hospitality club vyzkoušejte.

Autorka LUCIE KAVANOVÁ je studentkou mediálních studií a mezinárodních vztahů Masarykovy univerzity, šéfredaktorkou studentského portálu www.vysokeskoly.cz a spolupracovnice Kutnohorského deníku. Na iDNES má svůj blog - více ZDE