Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak bezpečně lyžovat? Vždy s přilbou, podle pravidel a s rozumem

Velký nápor v českých lyžařských střediscích naráží na špatné sněhové podmínky. Výsledkem je zvýšené riziko úrazů. Určitě se vyplatí pořídit si přilbu a na sjezdovce se chovat jako opatrný řidič. Tedy přizpůsobit jízdu stavu sjezdovky, jejímu povrchu a hustotě provozu. Nově k tomu máme daná pravidla.
Pád na lyžích - ilustrační foto

Pád na lyžích - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Technický sníh a ledové plotny

Sjezdovky na našich horách jsou kvůli nepřízni počasí pokryté téměř výhradně tvrdým umělým sněhem a do toho najely tisíce hladových prázdninových lyžařů. Většina středisek nestačila zprovoznit všechny tratě a ty, které fungují, jsou často přetížené. Ale to je jen první část problému. Ta druhá spočívá v kvalitě povrchu.

Kvůli tomu, že na sjezdovkách leží prakticky jen technický sníh a po oblevě navíc začalo znovu mrznout, stal se povrch tratí velmi tvrdý. Dá se to přirovnat k závodní sjezdovce nebo třeba i k ledovaté vozovce.

5 500 úrazů

V loňské zimní sezoně horská služba ošetřila
7 751 úrazů. Z toho 3 783 úrazů se stalo při sjezdovém lyžování, 1 771 při snowboardingu, další pak při jiných aktivitách v horách.

Běžným lyžařům se ztěžuje nejen zastavení, ale i manévrování. Čím více jich pak na sjezdovce je, tím více se povrch zhoršuje a tvoří se ledové plotny.

Na sjezdovce s ledovatým povrchem jakýkoli pád nejen dvojnásob bolí, ale značně se zvyšuje i riziko zranění. Proto třeba oproti normálnímu stavu tolik narůstají zlomeniny a pohmožděniny rukou a zápěstí nebo úrazy hlavy.

Je to začarovaný kruh, který může spolehlivě rozetnout jen nadílka přírodního sněhu nebo perfektní systém technického zasněžování spojený s ideálními podmínkami.

Bez přilby ani oblouk

Univerzální rada, jak úrazům zabránit, neexistuje. Sami lyžaři však můžou pro své zdraví něco udělat, ještě než na sjezdovku vůbec vyrazí. Stačí pořídit si přilbu. Vidíme to hlavně v Alpách, kde se přilba stává naprostou samozřejmostí výzbroje nejen u dětí (ve většině alpských zemí je povinná do 14 let).

Vyplatí se ji mít i na českých sjezdovkách, tím víc, když podmínky nejsou ideální. Vůbec přitom nerozhoduje, zda je lyžař začátečník, pokročilý nebo expert, zda jezdí rychle nebo opatrně. Je to jako na kole, vždy může nastat nepředvídatelná situace a přilba pak může zachránit.

Jeden z návodů, jak šikovně "přezout" národ do lyžařských helem, poskytují nyní například v jižním Tyrolsku, oblíbené zimní destinaci mnoha českých lyžařů. Probíhá tu velká veřejná kampaň za nošení helem, na níž se podílí zemská vláda, firma na výrobu helem Briko a také nositel stříbrné medaile z MS ve sjezdovém lyžování italský sjezdař Peter Fill. V médiích jsou reklamní spoty, v lyžařských střediscích a na dopravních prostředcích plakáty, informační materiály jsou k dispozici i v lékárnách a u všeobecných lékařů. V půjčovnách lyží jsou pak k dispozici přilby Briko s podpisem Petra Filla.

Na sjezdovkách podle pravidel

bezpečně na lyže

Lyžařská helma
Stojí od 800 do 3 000 korun. Nejprodávanější helmy pro děti, které se lépe přizpůsobí velikosti hlavy, vyjdou na 1 200 korun.
Páteřní pás
Ochrana zad. Dá se pořídit od 1 000 do 3 000 korun.
Chránič rukou a nohou
Odborníci je doporučují spíše závodním lyžařům. Chránič rukou stojí kolem 500 Kč, ochrana nohou je dražší.

Snad ještě důležitější než přilba ale je osvojení si pravidel chování na sjezdovkách. Ideální je mít psaný kodex pravidel, který lze v krajním případě podpořit silou.

Pro příklad můžeme zajít opět do italských Dolomit, kde lyžařům tamní bezpečnostní dvanáctero na každém rohu s úsměvem doporučují špičkoví italští lyžaři. Není výjimkou, že přímo na svahu pak zasahuje coby prodloužená ruka zákona hlídka policie.

Autor článku byl letos sám svědkem, kdy na sjezdovce v Trentinu zadržela už bez jakýchkoli úsměvů uniformovaná hlídka skupinu mladých českých lyžařů za nebezpečnou jízdu a na místě udělila jednomu z nich pokutu ve výši desítek eur.

I u nás se začaly v posledním roce dávat věci do pohybu. V únoru vstoupila v platnost státní norma, stanovující pravidla bezpečnosti pro samotná střediska. Během loňské sezony začaly vyrážet v některých střediscích do terénu i hlídky, zákon jim ale zatím umožňuje lyžaře jen upozorňovat a varovat, že si počínají nebezpečně.

Ještě větším počinem je však nově zaváděné Desatero bezpečnosti na sjezdovce, vycházející z pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Ne, že by říkalo něco převratně nového. Je ale zahrnuto v novele zákona o cestovním ruchu, který začíná na českých sjezdovkách platit od 1. ledna 2010. Pravidla bezpečnosti jízdy na lyžích tak poprvé dostávají jakýsi právní rámec.

Čeští lyžaři už mají možnost seznamovat se s pravidly přímo na místě. "V rámci osvětové kampaně jsme společně s firmou Sitour distribuovali do většiny středisek v České republice 160 tabulí s Desaterem FIS pravidel chování v lyžařských areálech," uvedl pro iDNES.cz tiskový mluvčí skupiny RWE Martin Chalupský.

S pravidly FIS se můžete seznámit v článku "5 500 úrazů na našich sjezdovkách. Desatero bezpečnosti může pomoci."

Horská služba i sponzoři

I na příkladech ze zahraničí se tak zároveň ukazuje, ať se nám to líbí nebo ne, že bez pomoci sponzorů se kupředu nepohneme. Právě zmíněná RWE společně s Horskou službou a provozovateli areálů mají za sebou už několik let společné práce v oblasti bezpečnosti a osvěty.

Pomocí projektu RWE - energie českého lyžování, který podporuje bezpečnost lyžování ve vybraných 16 tuzemských areálech, se už instalovalo přes sedm kilometrů bezpečnostních sítí, 263 kusů bezpečnostních matrací, 114 bezpečnostních transparentů, téměř 1000 orientačních zařízení sjezdových tratí, 43 panoramatických map a 18 elektronických informačních systémů.

"Co se týče bezpečnosti, české areály už za světem nezaostávají," říká mluvčí Chalupský. "Jejich vybavenost je srovnatelná s alpskými středisky, naše norma vychází ze stejných principů jako v Rakousku," dodává.

Jeho slova potvrzuje i šéfredaktor českého Ski Magazínu Ondřej Katz. Velmi důležité podle něj je, že se o bezpečnosti lyžování dnes hodně mluví a píše v médiích. Stalo se z toho téma a to je také jeden z hlavních způsobů, jak přesvědčit lyžaře, aby jednali odpovědně.

Ve spolupráci s RWE - energie českého lyžování

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...