Izraelci zahánějí strach u jídla a televize

Izraelci čelí už půl roku povstáním Palestinců. Jsou unaveni i otráveni a taky se bojí. V obraně se obrátili ke zbrani, o níž se domnívají, že jim pomůže překonat stres z každodenního násilí - unikají ke kultuře, k televizi, jídlu a nákupům. Židovský stát, který dosud čelil nepřátelství Arabů s hrdostí, se nyní ze stále těžšího bombardování a přestřelek stahuje ne-li vojensky, pak aspoň duševně. Překvapivě rostou tržby restaurací, nočních barů i cestovních kanceláří. Tržby v kinech stouply až o pětinu. Do zahraničí se na cesty letos vydá podle odhadů o pět procent Izraelců víc než loni.

Domácí bačkory se spokojují s televizními seriály, z nichž rekordní sledovanost má domácí "Dotek štěstí". Studia z programů pečlivě vylučují aktuality a vše, co by připomínalo současnou situaci. Televizním politickým debatám odzvonilo.

I když tráví nyní Izraelci hodně času doma, necítí se vbezpečí. Ministerstvo vnitra zaznamenalo nárůst žádostí o vydání zbrojních licencí. Další recept proti atentátům, střílení a krvi? Jídlo. Největší supermarkety v zemí v poslední čtvrtině loňského roku
zaznamenaly třiadvacetiprocentní zvýšení obratu. Venku se střílí, a lidé proto vaří víc doma.

Pohnou-li se domácí bačkory ze svého gauče, pak jenom proto, aby ho přesunuly jinam. Neboť se řídí poučkou: měnit rozestavění nábytku podporuje smysl pro pořádek a soulad. V knihkupectvích jde na odbyt lehčí žánr, časopisy, křížovky,
a science fiction - např. román "Badolina" od Gabi Nicanové popisující říši, kde neznají politiku a kde se neválčí, nebo "Slepota" od Josého Saramaga, která pojednává o pomalu slepnoucím společenství.

Překvapením je rovněž další statistický údaj: od začátku násilností, které si dosud vyžádaly přes 460 obětí, z toho 71 Izraelců a 13 izraelských Arabů, na americkém velvyslanectví v Izraeli klesá počet žádostí o pracovní povolení v USA. Oč míň chtějí Izraelci uniknout z pekla násilností, o to méně jsou ochotni bojovat za Izrael na palestinských autonomních územích. Počet branců, kteří odmítají nastoupit do jednotek na západním břehu Jordánu či v pásmu Gazy, narostl desetkrát.

A neochabuje jenom láska k vlasti. Jeruzalémský lékárník Avi Raz říká, že oč míň prodává od začátku intifády viagry a kondomů, o to větší zájem je o uklidňující léky.
"Stát, kde není bezpečno, je stát impotentních mužů," říká doktor Alexander Olšanjecki, který je specialistou na impotenci. A je mu známo, že od začátku bojů jsou místní bordely beznadějně v krizi. Izraelská blokáda palestinských území prý jejich pracovnice připravila o 20 procent klientů, kteří do vykřičených domů chodili právě z palestinských území. Situaci vzali na vědomí i pasáci, kteří od dívek,
připravených o pravidelné zákazníky, nyní neberou měsíčně 10.000 dolarů, jako dřív, ale spokojují se 6000 dolary.