Izrael se obává teroru

V celém Izraeli se včera prudce zvýšily obavy z teroristických útoků arabských extremistů proti civilním cílům. Stalo se tak po sebevražedném pumovém útoku u izraelského vojenského stanoviště v pásmu Gazy, při němž zahynul palestinský atentátník a jeden izraelský voják byl zraněn. Atentátník byl podle různých informací členem militantní palestinské organizace Džihád. Po útoku izraelská armáda obvinila palestinské úřady z toho, že prý daly "zelenou" teroristům, když propustily přednedávnem z vězení islámské radikály. Atentát, který narušil relativní klid z posledních dvou dnů, však odsoudilo i Arafatovo vedení.

Západní agentury nicméně už ve středu informovaly o tom, že Palestinci, kteří dosud podporovali politiku nejvyššího představitele Jásira Arafata, spolupracují s islámskými radikály při koordinaci protiizraelských protestů a násilností. Na středeční koordinační schůzce byli zástupci asi deseti palestinských skupin včetně radikálního Hnutí islámského odporu (Hamas) i Arafatova Fatahu. Mluvčí Hamasu Mahmúd Zahhár řekl, že na každodenních setkáních je dohodnuto místo a čas pochodů následujícího dne.

Existují prý dva koordinační výbory, jeden na západním břehu Jordánu a další v pásmu Gazy. Tato zpráva vyvrací Arafatovo tvrzení, podle něhož jsou protesty, jež začaly 28. září, spontánním výrazem zloby Palestinců vůči Izraeli. "Všichni jsme Palestinci," řekl k tomu bez dalšího komentáře předseda palestinského parlamentu Ahmad Kurája. Jak uvedla agentura AP, není jasné, zda je spolupráce Fatahu s islámskými extremisty příležitostnou záležitostí anebo znamením Arafatova cíleného odklonu od mírového procesu. Fatah je zastoupen v palestinském parlamentu a dosud podporoval mírová jednání s Izraelem.

Barak tvrdí, že je stále připraven vést mírový dialog, ale nejdřív prý musí být zastaveno násilí, které si vyžádalo už na 130 lidských životů. Podle Arafata je to záležitost Izraele, který používá nepřiměřené prostředky proti kamením ozbrojeným Palestincům. Izraelští činitelé připravují občany na dlouhodobý konflikt. "Jsme ve složitější situaci, než jsme si mysleli," řekl izraelský vládní mluvčí Nachman Šaj. Palestinské povstání je prý "intenzivnější a důraznější" než intifáda z let 1987 až 1993. Generální tajemník Fatahu Marván Bargutí řekl, že Izraelcům nejde o skutečné řešení situace. "V minulých třech letech nebyl žádný mírový proces, jenom hodně schůzí a hodně krádeží palestinské půdy," prohlásil.