Terst na Jadranu láká nejen romantiky. Vydejte se před sezonou k moři

Do Terstu s námi zavítejte, pokud už se taky nemůžete dočkat dovolené. Moře, vůně kávy, středomořská atmosféra. Kdysi nejdůležitější přístav rakousko-uherské monarchie a rušná brána do exotického světa nekonečných dálek láká k návštěvě už od časného jara.
Canal Grande v Terstu

Canal Grande v Terstu | foto: Tomáš Ventura, iDNES.cz

Terst se rozprostírá na nejzazším severu Jadranu, na hranici se Slovinskem. Právě tudy nepřetržitě proudily tuny všemožného zboží. A zde odvážně započala či naopak neslavně skončila mnohá dobrodružství. Oč je rozloha blízkých pláží menší než v oblastech věhlasných riviér, o to zajímavější jsou ostatní krásy tohoto starobylého přístavního města.

Slavná křižovatka na okraji Středomoří

Pro někdejší mocnářství byl Terst skutečně pupkem světa. Tady se navzájem ostře střetávala vznešená evropská honorace s beznadějně odepsanými nuzáky, ctihodní obchodníci s bezskrupulózními šejdíři či ostřílení mořští vlci s vyděšenými suchozemci, co poprvé bázlivě okusili slanou vodu. A rovněž naše milá střední Evropa s mediteránním jihem, drsným Balkánem i tajemnou Levantou.

Stačí se projít kolem živého kanálu Grande, jednoho ze symbolů pulsujícího města. Ačkoli ho uzavírá monumentální klasicistní průčelí katolického kostela svatého Antonína Paduánského, tak ihned vedle se leskne olověně šedá kopule honosného chrámu srbské pravoslavné církve. Kousek dál se zase ukrývá skromný kostelík ortodoxních Řeků. Dychtivě vstupuji dovnitř svatyně a jsem nesmírně překvapen: oproti jednoduchému zevnějšku přetéká potemnělý interiér chrámu bohatou výzdobou. Na krásně vyřezávaném ikonostasu se opravdu zlatem nešetřilo.

Přestože nyní Terst přísluší Itálii a ohromné plochy doků, mol i skladišť starého přístavu se dílem proměnily v brownfields, odkud jako memento ční k nebi zrezivělé rameno jeřábu, pestrý šmrnc tomuto přístavnímu městu zůstal. Terst se markantně odlišuje od zbytku Itálie. Podmanivý obraz města jednoznačně ovládá duch rakousko-uherské epochy. Zásadní tvář mu vtiskly luxusní novorenesanční paláce charakteristické pro dobu průmyslového rozvoje vídeňské monarchie. V tomto směru se nápadně podobá moravskému Brnu.

Stále kosmopolitní město

Už proto se zde našinec cítí téměř doma. Pouze středomořská nálada nasvědčuje, že jsme se ocitli v cizině. Ano, i Terst tají historické jádro s křivolakými uličkami a antickými pozůstatky. Nicméně staré fragmenty jsou nenásilně zatlačeny do pozadí.

Naprosto tady schází typický italský nepořádek podél cest. Arabský či africký živel je zde oproti jiným centrům země zastoupen jen velmi podružně. Zato jižní Slované považují Terst takřka za svůj vlastní. Koneckonců na sklonku druhé světové války ho přechodně obsadila jugoslávská vojska. Ulicemi se běžně nese dialog v srbštině, z ponuré haly tamního autobusového nádraží co chvílí odjíždějí pravidelné spoje do Chorvatska a většina nápisů v Terstu a blízkém okolí je dvojjazyčná, jelikož všechny obce obklopené přilehlými horami obývají Slovinci.

Kanál Grande, v pozadí chrám svatého Antonína Paduánského

Pohled na terstský přístav z hradeb Muggie

Postávám na autobusové zastávce, jízdní řád vůbec neodpovídá informacím z internetu. Vstřícný penzista mi ochotně nabízí pomoc. Vzápětí se ptá, odkud jsem. „Moje babička pocházela z Prahy,“ překvapila mě jeho odpověď. „Vy, Češi, a my, slovinští Primorci, máme podobné jazyky, tudíž si dobře rozumíme.“

Když jsem po návratu z cesty líčil dojmy bosenskému kamarádovi, tak okamžitě zbystřil. „Terst je legenda, za Tita jsme do něj hromadně jezdili nakupovat. Hlavně rifle a kávu.“ Exotická komodita učinila z Terstu vyhlášený pojem. Káva se zpracovává na východních periferiích, odtamtud se z blízkých pražíren vzduchem nese omamná vůně čerstvě zpracovaných zrnek.

Nábřeží s klasicistním palácem Demetria Carciotti. Zde vybíhá do moře Molo Audace, po němž za příjemných podvečerů korzují lidé.

Okouzlující Duino a romantické Miramare

Hořká klasika z Terstu

  • Chutě Terstu může okusit prakticky každý z nás, aniž by vytáhnul paty z tepla domova. Terst totiž zrodil likérku Stock a její populární fernet.
  • Mezi speciální terstskou gastronomii dále náleží „osmice“ (italsky osmizza), což je jakási lokální obdoba vídeňských heurigen. Původně se za osmice považovaly prosté venkovské slípky, kde zdejší hospodáři směli po osm dnů v roce čepovat víno bez daně. K němu se obvykle servírovaly klobásky, jednohubky, domácí chléb a další selské dobroty. Znamení, že se právě na čepu ocitlo nezdaněné víno, signalizovaly snítky břečťanu viditelně pověšené poblíž vstupu do osmice..

Magický, rušný, duchovní i zhýralý Terst silně přitahoval rozervané duše umělců. V terstských uličkách například kuli pikle hrdinové Verneova Matyáše Sandorfa.

I jiní velikáni světového kalibru jsou bytostně spjati s Terstem. Náš geniální krajan Josef Ressel tady poprvé demonstroval svůj přelomový vynález – lodní šroub.

Pražský rodák německého původu Rainer Maria Rilke zase pobýval v úchvatném zámku, který se tyčí vysoko nad mořskou hladinou u městečka Duina. Krásnou stavbu tehdy vlastnila Rilkeho ctitelka kněžna Marie Thurn Taxis-Hohenlohe. Literárním pomníkem jeho zdejšího pobytu je sbírka Elegie z Duina. Dnes si řada turistů dopřává výšlap romantickou trasou Rilkeho stezky, vytyčené podél skalnatého pobřeží.

Mnohem blíž Terstu se bělá další skvostná památka, komplex zámečku Miramare, chytře posazený do rozhraní azurového moře a sytě zeleného parku. Od časných ranních hodin u něj vládne davové šílenství, což trochu znehodnocuje důstojnost tohoto proslulého objektu. O stavbu Miramare se zasloužil arcivévoda Maxmilián Habsburský. Ten nakonec skončil na popravišti ve vzdáleném Mexiku, kde prožil jepičí dráhu mexického císaře.

Legendární hrad v Duinu z Rilkeho stezky. O kousek dál, na sousedním mysu, se ukrývají zříceniny jeho staršího předchůdce.

Utajená rybářská kolonie i zkamenělý dinosaurus

Nadešla neděle a dusný pařák s bouřkovými mraky jasně signalizoval, že túry po blízkých kopcích bude raději lepší odložit. Mrkl jsem do mapy a rázem mě zaujala obec Villagio del Pescatore. Vesnice rybářů, která byla zbudována v padesátých letech minulého století. Primárně ji osídlili italští vystěhovalci z jugoslávské Istrie.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Existují dvě varianty. Přes Villach a Udine nebo po slovinské ose Maribor – Lublaň – Koper. Slovinská alternativa je současně ideální pro cestovatele, kteří využívají veřejnou dopravu. Vlakem se lze pohodlně dostat až do Koperu. I když nyní úsek ze slovinské metropole zajišťuje z důvodu rekonstrukce trati náhradní doprava. Od pondělka do soboty pak mezi Koperem a Terstem pendluje lokální autobusová linka. V neděli ale nejezdí.

Internet
www.turismofvg.it

Villagio del Pescatore se rozprostírá v sousedství ústí řeky Timavo. Tamní kolonii unifikovaných domků vévodí rázovité přístaviště se zakotvenými rybářskými bárkami. Hlavním magnet vesnice tvoří stylové restaurace, v nedělním odpoledni beznadějně obleženými místními. Jako by si půlka Terstu vyrazila užít darů moře servírovaných za velmi příznivé ceny.

Bývalý rybárenský objekt slouží jako infocentrum s mimořádně povedenou výstavou věnovanou rybolovu i krušným chvílím obou světových válek. Okamžitě se mě ujal bodrý průvodce a následně nasměroval moje kroky k unikátní paleontologické lokalitě, známé především díky nálezu největšího pozůstatku dinosaura na území Itálie. Oproti jiným druhohorním velikánům sice působí dojmem absolutního drobečka, ovšem návštěvníci tu zároveň mohou obdivovat obří kostru jeho většího příbuzného objevenou ve Spojených státech.

Naleziště leží jen pár minut cesty od zajímavé Tereziny jeskyně, jejíž podzemní prostory několikrát poskytly útočiště vojákům. Proto jí takřka schází krápníková výzdoba.

A koho dynamičnost Terstu unaví, ten ať si zajede do Muggie, pitoreskního městečka ukrytého za jihovýchodními periferiemi. Odtud stále silně září dědictví benátské republiky plné půvabných historických zákoutí.

Nenechte si ujít

  • Určitě nepropásněte zběsilou jízdu historickou drahou z náměstí Oberdan do předměstí Opicina. Tento raritní hybrid tramvaje a lanovky slouží veřejnosti již od roku 1902. Překvapivě se platí standardní jízdné městské hromadné dopravy.
  • V okolí Terstu se skrývá řada pozoruhodných jeskyní, nejnavštěvovanější je věhlasná Grotta Gigante.
  • A prožít den v Terstu bez šálku kávy se rovná naprosté ignoraci zdejšího prostředí. Vynechejte ale turistické kavárny a zajděte si raději do baru, kam chodí místní. I kolem užšího centra je jich více než dost.

Terst

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velká čínská zeď začíná dračí hlavou v moři. K vidění je v Laolongtou

22. dubna 2024

Žíznivý drak přistál na břehu moře, aby se napil vody. Křivky jeho nekonečného těla dál opisují...

Český výletník: Kde Československo nezaniklo. Hranice roztrhala dvě obce

27. dubna 2024

Vždycky mě lákalo vidět, jak vypadá osada Sidonie na Zlínsku, jejíž část se „stěhovala“ na...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  26.4 17:01

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Nevzdávejte cestovatelská předsevzetí. Jaro jen ten pravý čas procestovat Evropu

26. dubna 2024

Advertorial Evropské metropole jsou známé tím, že jsou v létě plné turistů. Předběhněte je a vydejte se na...

Poutní místa v Česku zažívají renesanci, říká autor populární knihy

26. dubna 2024

Lidé stále častěji hledají lokality, kde mohou uniknout před dnešním komplikovaným světem. Návod na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...