Oblast Apulie - to jsou především historické domky trulli. Jsou v nich restaurace, ochody i hotely.

Oblast Apulie - to jsou především historické domky trulli. Jsou v nich restaurace, ochody i hotely. | foto: Profimedia.cz

Italská Apulie: Karibik Evropy a domky jako od hobitů

  • 4
Hledáte "tu pravou Itálii"? Tedy uvolněnou zemi, kde čas plyne pomalu jako ve starých Feliniho filmech? Zkuste třeba Apulii na podpatku italské boty.

Pokud z Itálie znáte jen severovýchodní pobřeží s jeho dlouhými písčitými plážemi mezi Terstem a Rimini obsypanými rekreanty, jižní Jadran vás překvapí.

Zlom nastává už na poloostrově Gargano. Odtud se až na jih střídají písečné pláže s hornatými vápencovými útesy. Na samém jihovýchodě pak leží Salentský poloostrov s bílými útesy a řadou historických městeček.

Oblast Apulie měla trochu odlišné dějiny od zbytku Itálie. Ve středověku zde byl silný řecký vliv. Salentský poloostrov patřil několik století k byzantské říši.

Dokonce ho jeden rok ovládli i Turci, kteří si zde hodlali udělat předpolí pro útok na Řím. Na architektuře zdejších měst jsou východní vlivy patrné dodnes.

Apulie, ulička
Typická malebná ulička v Alberobello

Magnetem na turisty je trullo

Pro celou oblast Apulie jsou typické kruhové stavby nazývané trulli. Původně šlo o přístřešky pastevců stavěné z plochých kamenů kladených na sebe.

Někde však začaly sloužit jako standardní rodinný dům. Vůbec nejvíce takových trulli - říká se, že 1400 - je v městečku Alberobello v centru Apulie.

Zhruba třetina je obydlená dodnes, zbytek slouží jako turistická atrakce. Jsou v nich obchody, restaurace, ale třeba i zdejší kostel je vlastně velké trullo.

Legenda říká, že vznik města trulli má na svědomí hrabě Acquaviva, když se v 15. století rozhodl na návrší založit nové sídlo.

Protože za hotové domy se v té době platil králi značný poplatek, doporučil hrabě poddaným, aby si místo domů postavili trulli, a vždy, když přijde každoroční daňová kontrola, část střechy z naskládaných kamenů odebrali - a tak se všichni vyhnou odvodům do královské kasy.

Občané Alberobella byli v tomto ohledu učenliví a skutečně každý rok sundávali ze svých domů střechy. Vydrželo jim to po tři století.

Apulie, trulli
Vícepokojové trulli - více věžiček

Až v roce 1793 vyslali poselstvo za Ferdinandem I., který v té době na jihu Itálie vládl. Žádali ho, aby jim odpustil daně, protože každoroční "schovávaná" s úřady a rozebírání a znovustavění střech je už unavuje.

Král (kupodivu) jejich žádosti vyhověl a daně měšťanům zrušil. Trulli však Alberobellští nezavrhli, jen je od té doby stavějí i se střechami pevně na místě.

Velkorysejším požadavkům na bydlení by dnes jednotlivé trullo sotva vyhovovalo - přece jen neposkytuje dostatek místa uvnitř.

Dnes má proto většina domků věžovitých stříšek hned několik, co kopule, to jedna místnost.

Z původně podivínského města se v průběhu věků stala cenná kulturní památka. Od roku 1996 je Alberobello pod ochranou UNESCO. A dnes sem směřují davy turistů.

Apulie, duny
Písečná pláž v Apulii

Náhrada za Chorvatsko

Původně zemědělský kraj se pomalu mění v turistickou oblast. Zatím však ještě po úzkých uličkách měst rozvážejí dům od domu zelináři na motorových tříkolkách své zboží a rybáři kontrolují své miniaturní loďky.

Jihovýchodní pobřeží Itálie nabízí důstojnou alternativu k dovolené v Chorvatsku. Ceny zde nejsou (o mnoho) vyšší než na druhém břehu Jaderského moře a nabídka turistických atrakcí a požitků je na vysoké úrovni.

Jediný problém jsou vzdálenosti. Dojet autem na jeden zátah do Salenta je na hranici lidských možností. Proto je lépe si cestu rozložit a někde přenocovat.

Další možností je využít leteckou dopravu. I tady je jeden problém: pobřeží Apulie je už po dlouhá století hospodářsky využíváno.

Pěkná opuštěná místa s neporušenou přírodou tak nemusí být vždy v bezprostřední blízkosti hotelu. Totéž platí i o památkách, lze prakticky zaručit, že do vzdálenosti deseti kilometrů naleznete obojí v míře dostatečné, ale bez auta budete odkázáni na fakultativní výlety a hromadnou dopravu.

Řešením je letět a půjčit si auto na místě. Malý Fiat Panda stojí na týden okolo šesti tisíc.


Karlův most v Itálii

Apulie, obraz


Na samém konci italského podpatku, mysu Santa Monica di Leuca, visí ve Svatyni Panny Marie obraz znázorňující shození sv. Jana Nepomuckého z Karlova mostu do Vltavy. Jak se dílo s pražskou tematikou na kraj Itálie dostalo, není známo. Kněží a správci kostela se až nedávno od českých turistů dozvěděli, že obraz zpodobňuje věrně středověkou Prahu.