Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Itálie: Země moře, památek i opery

  8:19aktualizováno  8:19
Země mnoha tváří, taková je Itálie. To je její největší bohatství a současně i největší slabost. Pět set kilometrů alpských hřebenů, více než 6.000 kilometrů pobřeží a k tomu ještě ostrovy. Pokud se sem chystáte na dovolenou, je dobré vědět, že Italky jsou sice lepší řidičky než muži, nikdy však nevíte, co od nich můžete čekat!

Od všeho trochu
Vysoké a strmé hory napomohly zrodu velmi odlišných tradic a způsobů života. Po pádu římské říše se jednota země rozdrolila a Itálie byla opět sjednocena v roce 1870. Obrovské rozdíly v mentalitě, zvycích i životní úrovni zůstaly dodnes.

Čecha sem však vábí jiné kouzlo: moře. A je z čeho vybírat.

Nejkrásnější moře najdete na Sardinii a v dolní části jaderského pobřeží, tam, kde se nachází podpatek italské boty. Sardinie nabízí patrně nejčistší vodu se smaragdovou barvou z celého Středozemního moře. Voda v dolní části Jaderského moře je tyrkysově modrá, dno je vidět i v hloubce patnácti metrů.

Kromě toho má Itálie bohaté kulturní dědictví. Podle neoficiálních odhadů UNESCO se zde nachází 55 procent historických a uměleckých památek světa. Benátky, Řím, Florencie, Pompeje, ale také třeba starořecké chrámy na Sicílii.

Ale pojďme dál: románská, renesanční i barokní architektura, malířství a sochařství by bez Itálie prostě nemohly existovat. Do kulturního bohatství světa Italové přinesli i operu a velké filmové režiséry. Dnes smysl pro krásu Italové vtělují do módy, uměleckých řemesel a designu.

Jak vyzrát na organizovanou anarchii
Nenechte se však příliš unést, jste v Itálii, kde panuje tak trochu organizovaná anarchie. Nic naplat, ale po dobu návštěvy si na ni bude muset zvyknout i český turista. Stojí to však za to.

Abyste si ušetřili nervy, je třeba dbát následujících rad. První věc - provoz, hlavně jedete-li autem. Psaný princip, podle kterého se mají řidiči disciplinovaně seřadit do příslušného silničního pásu před křižovatkou, v Itálii neplatí. Jinými slovy, uvidí-li někdo před vaším automobilem pětimetrový volný prostor, klidně tam vjede a nebude to považovat za nezdvořilost, protože "c'era posto, quindi mi ci sono messo io" - bylo tam volno, tak jsem tam vjel. Nemá se to dělat, ale rozčilovat se je zbytečné.

Italové jezdí rychle, ale dosti dobře. Bouraček je proto málo. Nebezpečí naopak hrozí od mopedů, skútrů a motorek, kterých je zde na miliony a které jezdí podle principu „dělám si, co chci“. Člověk nežijící v Itálii má v autě dojem, že je v obležení roje vos. Jedinou zbraní je tady trpělivost. Na jih od Florencie platí jedna zásada: sledujte, co dělá řidič před vámi, a zařiďte se podle toho.

A ještě jedna věc. Italky řídí možná lépe než muži. Problém je v tom, že jako všechny ženy často mění názor, a to i v dopravě. Takže se vám může stát, že hodí šipku doleva, a najednou zahnou doprava. Zkušení Italové se dívají, kdo je za volantem - nejen pro známý sklon zajímat se o ženy, ale i proto, aby se ujistili.

Tou druhou věcí je pořádek na ulici a doma. Vzhled italských měst se během posledních let zlepšil, zvláště v severní a střední Itálii ale málo platné, na zemi se válí mnohem více papírů než jinde. Ale nedejte se mýlit - v italských domácnostech, obchodech, restauracích či barech panuje vzorná čistota. Kdekoliv si můžete koupit a sníst cokoliv - bez rizika.

Italové si často stěžují na nedostatek hygieny v Anglii či Francii a myslím, že se nemýlí. Před vlastním prahem si také zametou, ale co je o pár metrů dále, je moc nezajímá.

Třetí věc. V žádném případě se nenechat odradit. Francouzský sociolog Dominique Fernandez jednou řekl, že Italové jsou trochu jako francouzské ženy: "Ne!" nemusí nutně znamenat ne a možná může znamenat cokoliv (s výjimkou policie). Pokud vám tedy někdo řekne, že se něco nesmí, nemůže atd., nevzdávejte to. Řešení se vždy najde. Zastavte se, počítejte do deseti a přemýšlejte, jak na to.

V Anglii údajně existuje 9000 zákonů, ve Francii 12.000. V Itálii jich je okolo 150.000. Jde o překroucenou tradici antického Říma. Na jakoukoliv hloupost musí být zákon. Tohle však má v každodenním životě své výhody: i když hospoda zavírá, neodmítnou vás a něco vám narychlo připraví.

Elasticita mentale
Totéž platí o obchodech a jiných službách. I uprostřed srpna, kdy je celá Itálie na dovolené, se nestane, abyste nenašli nocleh. Jste-li v nouzi, můžete si být jisti, že vám někdo pomůže. Rozjíždějící se městský autobus zastaví, když řidič vidí, jak zoufale přibíháte na zastávku.

Vše tady funguje podle zásady "elasticita mentale", nebrat život podle navyklých pravidel, ale podle toho, jak se vyvíjí. Někdy je to námaha, nikdy to však není nuda.

Smaragdové pobřeží - pobřeží s čistou smaragdově zelenou vodou plné zátok a pláží, leží na Sardinii. A je drahé, pouze v červnu a září se mění v ráj za přístupné ceny. Prakticky celé severní a východní pobřeží Sardinie skýtá dovolenou u překrásně čistého a průzračného moře. Severní pobřeží je plné škol pro plachtaře.

BAZILIKA SAN MARCO. Třpytivý orientální skvost s pěti cibulovitými kopulemi okouzluje tajemností a směsí různých vlivů. Zrak přechází ze zářivých zlatých mozaik z mramoru, porfyru a skla s pestrými vzory, které zdobí více než 4000 metrů čtverečních ­ kupole, podlahy i stěny baziliky. Baziliku si nelze prohlédnout za jednu návštěvu.

KAMPANILA. Dnešní věž stojí na místě té původní, která se zřítila v roce 1902. Věž vysokou 98,5 metru zakončuje zlatá korouhev. Nahoru se dostanete výtahem. Stejně jako před bazilikou svatého Marka, i zde si musíte vystát frontu. Odměnou bude úchvatný pohled na město. Každý z pěti zvonů měl za benátské republiky svou roli. Jeden oznamoval začátek a konec pracovního dne, další zvonil pravé poledne, jiný ohlašoval popravu, svolával senátory a uváděl zasedání Velké rady.

KARNEVALOVÉ MASKY. Mají hluboké kořeny v historii města. Například zobákovitá maska chránila středověkého doktora před morem. Tradiční slavností masek je benátský karneval, jehož vznik se datuje do jedenáctého století. Kdysi se během něj utrácelo v kasinu, dnes v buticích.

NÁBŘEŽNÍ PROMENÁDA. Tady začíná první setkání s Benátkami. Právě sem, na nábřežní promenádu, směřují davy turistů z celého světa a nechají se unášet kouzlem historické perly Jadranu.

GONDOLIÉŘI. Jejich tradičním oděvem je slamák a pruhované tričko a rodí se prý s plovací blá- nou mezi prsty. Povolání, které se dědí z otce na syna, vyžaduje znalost zdejších kanálů. První zmínka o gondolách je z roku 1094. Tehdy zajišťovaly dopravu zboží z trhů do paláců. Dnes jsou spíše drahou atrakcí. (Dříve než nastoupíte, domluvte se na ceně.) Místní je využívají jenom ve svatební den.

Tržnice

DÓŽECÍ PALÁC je triumfem gotické architektury. Býval sídlem vlády a domovem dóžete. Již několik století okouzluje růžovým veronským mramorem a "krajkovými" arkádami z istrijského zlata.

Lyžování v Dolomitech

Via Appia zpočátku vypadá spíše jako silnička obezděná z obou stran

Via Appia se stala místem výletů i romantických procházek

Silnici lemují zbytky rodinných náhrobků a chátrajících pomníků

NÁDVOŘÍ DOMU VESTÁLEK. Nejromantičtější místo komplexu se sochami vestálek, nádrží s lekníny a růžovými keři.

VÍTĚZNÝ OBLOUK SEPTIMIA SEVERA

VIA SACRA - nejstarší silnice Říma

TORZO CHRÁMU KASTORA A POLLUXE. Jedna z nejznámějších dominant Fora Romana.

Pohled na část Fora Romana z areálu Domu vestálek. Vpravo kruhový Romulův chrám, uprostřed nejpodivuhodnější stavba komplexu, anticko-barokní chrám Antonia a Faustiny

Autoři: ,
Nejčtenější

Hydroelektrárna Spálov v detailu. Po předešlé domluvě si ji můžete prohlédnout...
Putování krajinou skla. Na kole za největším podzemním jezerem Česka

Železný Brod bývá označován za ideální turistické rozcestí Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš. Byla by ovšem škoda vyrážet za tak dalekými cíli a...  celý článek

Ilustrační foto
Židé, prosím, sprchujte se. Cedule v švýcarském hotelu naštvaly Izrael

Malý alpský hotel ve Švýcarsku vyvolal pobouření, když ve svých prostorách umístil cedule s pokyny pro židovské hosty. Po vlně kritiky, ke které se připojila i...  celý článek

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...
Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny...  celý článek

Dlouhý vlak do Rumunska
VIDEO: Půlkilometrový vlak RegioJetu se vydal na cestu do Rumunska

Soukromý dopravce RegioJet vypravil v úterý v podvečer svůj nejdelší vlak v historii. Souprava míří do rumunského Eibentálu, kam veze více než tisíc hudebních...  celý článek

Estonský hrad Kuressaare (Arensburg)
100 POHLEDŮ: Důstojníci na procházce u hradu v Kuressaare - Arensburgu

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Další z rubriky

Podvečerní „poušť“ ve slovenském Záhorie
Jen tak si prožít poušť ve střední Evropě. Záhorie miluje i armáda

Nejrozsáhlejší písečné duny ve střední Evropě jsou tak dokonalou replikou pouště, že si je oblíbili i vojáci a ti, kteří jejich techniku vyrábějí. Vždyť...  celý článek

Lidé procházejí kolem protituristického graffiti v historickém centru...
V Evropě se zvedá odpor proti turistům. Je jich moc, zlobí se místní

Protesty v Benátkách a Barceloně, zvláštní opatření v Římě a Dubrovníku. V nejpopulárnějších turistických destinacích Evropy se šíří protituristické nálady....  celý článek

Dubajský Rám bude od října další atrakcí pro turisty a dominantou města....
Dubaj nemá dost. Nová zoo a 150 metrů vysoký rám mají přilákat turisty

Jedna z nejrychleji se rozvíjejících metropolí na světě, která už teď nabízí nespočet ohromujících i kuriózních atrakcí, chystá další taháky na turisty. Tím...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.