Adrenalin v italském Livignu

Adrenalin v italském Livignu | foto: Lucie Vravníková

Livigno: Nejlepší adrenalin v poloprázdných horách a levné nákupy k tomu

  • 39
Lanové překážky ve výšce 18 metrů nad zemí, trasy pro horská kola všech obtížností nebo pádlování na jezeře. Livigno, oblíbená lyžařská destinace na hranicích Itálie a Švýcarska, je na konci léta ideálním místem pro sportovní dovolenou. A díky bezcelní zóně se tu dobře nakupuje.

Pro návštěvu slavného střediska ještě před zimní sezonou mluví čísla. Zatímco v zimě sem přijelo na 930 tisíc turistů, z nichž 80 % jsou cizinci, v létě to bývá třetinové množství. A poměr Italů a cizinců je opačný.

Září v Livignu

V září je v severní Itálii trochu chladnější počasí než už nás, přes den se ale teploty v údolí pohybují stále kolem 20 stupňů. Pokud plánujete výšlap na kole po hřebenech, počítejte s poklesem teploty až o 10 stupňů. Večer bývá kolem 5 stupňů Celsia.

Livigno leží v nadmořské výšce 1816 metrů nad mořem, rozprostírá se v údolí o délce 18 km. Bikových tras se v okolí nachází na 120 kilometrů. „Ne že by to tady nebylo vhodné pro pěší, bikeři tady ale určitě mají lepší podmínky. A přijíždí jich jednoznačně víc než pěších,“ přibližuje Mauro Cardamone, MTB průvodce.

Jednou z možností, které se příznivcům horských kol nabízí, je nechat se s kolem vyvézt lanovkou Carosello do výšky téměř 3000 metrů, odkud vede několik různě obtížných tras. Pro začátek je vhodná Val Federia – Calcheira, měřící 10 kilometrů. Připravte se na to, že i v létě tu můžete narazit na sníh. A že i na trase značené jako jednoduché až střední může být svah prudší, než byste čekali. Brzy si ale zvyknete a odměnou vám budou jedny z nejkrásnějších panoramat v okolí Livigna.

„Určitě si tady každý najde svou obtížnost. Máme tu trasy rodinné i ty pro experty,“ ujišťuje Mauro Cardamone a dodává, že od roku 2010 je tu také Flow Country Track navržený úspěšnými bikery Hansem Reyem a Diddiem Schneiderem. To je jakási cvičná trať, určená začátečníkům i pokročilým. Zatímco ti první se tu naučí základní pravidla při sjezdu a hlavně si na sjezd zvyknou, ti náročnější mohou zkoušet různé skoky a triky.

Adrenalin v italském Livignu
Adrenalin v italském Livignu

Pokud vás sjezd unaví, po té nejnáročnější části si můžete odpočinout v chatě Agriturismo Alpe Federia, kterou vedou místní. Podávají se tu pouze lokální produkty, počínaje výborným sýrem, konče těstovinami Pizzoccheri, které jsou z 80 % z pohankové mouky. Podle místního receptu se vaří ve vodě spolu s listovou zeleninou, zpravidla mangoldem či kapustou a kousky brambor. Směs se ještě prokládá kousky sýra.

Odsud už jen sjíždíte do Livigna po zpevněné cestě a kocháte se výhledy.

Kromě klasických mountainbikových tras je hojně vyhledávaný i místní bikepark Mottolino, který se řadí mezi evropskou špičku. Konají se tu mezinárodní závody, jako Nine Knights MTB. „Každý rok se tu připravují nové trasy,“ říká Mauro. Běžně tu přes týden jezdí kolem 500 bikerů. A i zde platí, že se tu svezou i začátečníci, trasy jsou tu značeny barevně stejně jako sjezdovky. Od nejlehčí modré až po extrémní černou.

Možné je najmout si MTB guida, který vám vysvětlí základy a provede vás tu. Půjčit je možné kromě kola i kvalitní ochranné pomůcky, zejména chránič bederní páteře a integrální helmu.

Nejtěžší na lanovce je odrazit se

Livigno láká návštěvníky především na aktivní dovolenou. Druhým rokem tu, v údolí Val delle Mine, funguje Adventure Park, který má několik různě obtížných „překážek“. Většina trasy připomíná Via Ferratu, cestu zajištěnou fixními lany, doplněnou místy železnými stupačkami, při níž je člověk neustále jištěný karabinami.

Adrenalin v italském Livignu

Poté, co po lany zajištěné cestě vyšplhá nad údolí potoka, čeká jej první adrenalinový zážitek. Přejezd údolí hlubokého až 40 metrů. Speciální kladkou se připevníte na lano, přidáte karabiny a můžete se vydat na 54 metrů dlouhou „lanovku“. Odrazit se chce trochu přemáhání, ale pak už se vám to určitě bude líbit.

„Nejtěžší na celé trase je ovládat svoje vlastní představy, strach a tělo. Musíte se vyrovnat s adrenalinem, který zejména na začátku získáváme,“ přibližuje průvodce Mario Mottini a ujišťuje, že trasu běžně chodí i se školními dětmi a že není nijak náročná. Věkovým limitem je osm let. Zároveň musí dítě rukou dosáhnout alespoň do výšky 1,4 metru.

Další část cesty vyžaduje ještě o něco větší sebezapření. Když úspěšně zdoláte „lanovku“, jdete kousek po lesní cestičce, až dojdete ke lanovému můstku. Po jednom laně jdete, dalších dvou po stranách se držíte a poslední čtvrté nad vámi slouží pro uchycení karabin. Pod vámi je až 10 metrů, překonat musíte 15 až 18 metrů, podle toho jak jsou lana po zimě prověšená.

Po této překážce už máte vyhráno, čekají vás už jen jednodušší můstky, jsou však v mnohem menší výšce. „Trasa se dá jít oběma směry. Jen se cestou zpět vynechá lanový můstek, tak aby se slide jel z té správné strany,“ vysvětluje Mario. Tam i zpět může cesta zabrat zhruba dvě hodiny. V nejbližší době by měly přibýt další dva slidy, tedy ony lanovky přes údolí.

Když se vám Adventure Park bude líbit, můžete navštívit také Larix Park, lanový park, který má čtyři různě náročné okruhy. Nejmenší, zelené barvy, má lanové překážky maximálně ve výšce 2 metry a je určen už dětem od čtyř let. Druhý modrý okruh dosahuje pěti metrů, červený 12 a černý téměř 18 metrů. Dohromady se tu nachází 74 různých překážek. Těm nejmenším jsou určena stanoviště, kde si vše „osahají“.

Širokou škálu možností nabízí také jezero o rozloze devět kilometrů čtverečních, věnovat se tu dá celé řadě sportů, od kajaku přes stand up paddle, windsurf a kánoe až po plachetnice.

Ubytování tu naleznete v široké škále – od kempů, přes hotely po apartmány. Na závěr letní sezony si Livigno navíc připravilo velké lákadlo pro rodiny s dětmi. Celé září platí akce „jedno dítě zdarma, druhé za polovinu“. A po bikeování na desítkách kilometrů po horských cestách s úžasnými výhledy můžete vyrazit do parádního dětského parku, kam budete mít vstup také zdarma. O vaše děti se postarají profesionální animátoři.

Může se hodit

Doprava
Nejrychlejší cesta do Livigna vede po dálnici přes Mnichov, Innsbruck, přes Landeck směr Svatý Mořic do Zernez, kde se odbočí na Livigno. Na místo se dojíždí placeným tunelem „Munt-La Schera“, který je otevřen denně 24 hodin pro střídavý provoz řízený semafory. O sobotách platí speciální provoz. Za cestu tam i zpět osobním automobilem se platí 35 eur. Bez poplatku lze do LIvigna dojet přes Passo di Fosca od Bormia.

Ubytování
Seznam hotelů: https://www.livigno.eu/lista-hotel
Seznam apartmánů: https://www.livigno.eu/lista-appartamenti
Seznam kempů: https://www.livigno.eu/lista-campeggi

Bezcelní zóna
Livigno je už od roku 1805 bezcelní zónou. Tuto výsadu udělenou císařem Napoleonem si horské městečko zasloužilo pro svou ztíženou dostupnost. Ještě v padesátých letech 20. století sem v zimě nevedla žádná silnice. V Liivignu neplatíte DPH ani jiné spotřební daně, spoustu věcí zde pořídíte levněji než jinde v Evropě. Vyplatí se nákupy zejména kosmetiky, parfémů, alkoholu, sportovního zboží či pohonných hmot.

Více info najdete na www.livigno.eu, www.mottolino.com