Pojízdný pásáček se zmrzlinou je pro děti obrovskou atrakcí. Prodává se...

Pojízdný pásáček se zmrzlinou je pro děti obrovskou atrakcí. Prodává se kopečková i balená. | foto: Marek Burza, Hobby.cz

Lignano: ráj plážových i kavárenských povalečů daleko od českých davů

  • 38
Je to, co by kamenem dohodil, takže lehce dojedete autem. Celý okraj pláže je posetý malými bary, kde se mohou skrýt ti, kteří se se sluncem právě nekamarádí. Nemusíte se bát o malé děti, vstup do moře je velmi mírný. A odpočinete si od mateřštiny. Češi sem moc nejezdí.

Lignano leží někde zhruba v půli trasy mezi Benátkami a Terstem. Cesta z Česka je tak jednoduchá, že s sebou nemusíte brát ani autoatlas. Odbočíte všeho všudy třikrát: u Brna směrem na Mikulov, na konci dálnice před Vídní směrem na Graz a pak až ve finále za Udine na odbočce na Latisanu. Tady už je Lignano značené stejně precizně, jako před tím na dálnicích směr na Slovinsko, Německo či Itálii.

Celkem je to necelých 900 kilometrů. Nepočítejte však s ohromujícím jízdním průměrem. Jen přes Vídeň strávíte hodinový výlet mezi protihlukovými stěnami osmdesátkou. Když si myslíte, že se konečně můžete rozjet sto třicet, zpomalí vás desítky omezení v zúžených pruzích osmdesátkou. V Rakousku se intenzivně na dálnicích buduje. A když ne, zbrzdí vás stovka v tunelech.

Dálniční známku budete potřebovat do Rakouska, desetidenní stojí 260 korun, mýtné na italské dálnici přijde na 10,5 eura.

Počítejte tedy s časem kolem deseti hodin jízdy s rozumnými přestávkami. Vyplatí se noční jízda bez kolon. Nemá však cenu vyjíždět příliš brzy, protože se pak do Lignana dostanete brzičko a vzhledem k tomu, že vás ubytují až po čtvrté odpoledne, čeká vás bezprizorní den, kdy se budete potloukat po plážích bez možnosti si odpočinout v přístavu svého ubytování.

Malé penzionky

V Lignanu nenajdete žádné obří hotelové komplexy. Největší bývají na promenádě v blízkosti pláže, jinak celé městečko tvoří téměř pravidelná pavučina úzkých uliček s množstvím zeleně, plná malých penzionků s několika apartmány. Ubytování v apartmánu, kde se vyspí čtyřčlenná rodina, se tu dá pořídit za 15–20 tisíc korun za týden, což je velmi rozumná cena. Za ty peníze dostanete apartmán typu Bilo, tedy ložnici s příslušenstvím a obytnou kuchyní, kde máte i základní rendlíky, vařečky a vše potřebné pro vaření.

To, co mnoho lidí odsuzuje, tedy velmi malý spád pobřeží, je naopak výhodou pro "hlídače" malých dětí. Ty si pak bez nebezpečí mohou hrát ve vlnkách u pobřeží.

Systém je tu stejný jako v jiných letoviscích. Placené slunečníky s lehátky, před šňůrou zadarmo.

Počítejte s tím, že v kuchyni bude pravděpodobně plynový vařič. Nekuřáci by si měli z domu přivézt sirky. Jinak opravdu není třeba ze sebe dělat paštikáře, v nejbližším obchodě si koupíte vše, co budete potřebovat, leccos i levněji než doma. Kdo se tak trochu bojí místních nákupů, má tu "eurojistotu": v letovisku najdete i Lidl s regály navlas stejně uspořádanými jako u nás. Jen pozor, například kartu Poštovní spořitelny nebyli ochotni akceptovat.

Tip na dovolenou

Léto ještě nekončí, vydejte se na dovolenou do Lignana. Vyberte si z pestré nabídky zájezdů na dovolena.iDNES.cz.

Doporučoval bych v první řadě navštívit místní informační centrum na Via Latisana (Sabbiadoro) či na Via dei Pini (Pineta), kde vám upřesní místo konání pravidelných pondělních trhů, kde najdete nejbližší prodejnu čerstvě ulovených ryb nebo jaký je systém místní městské dopravy.

S jídlem je to stejné jako v kterémkoliv jiném prázdninovém centru. Každý druhý krámek na pěší zóně je pizzerie, zbytek obchody se zeleninou, s potřebami na pláž, většinou za pakatel. Nejobvyklejší je desetieurová cenovka, koupíte za ni žabky s prasátkem Peppa i dámské šaty či kopii Messiho dresu. A značkové butiky. Nemusíte ani chodit do restaurace, mnoho obchodů nabízí jídlo s sebou, od pizzy přes lasagne až po grilovaná vepřová žebírka či kuřecí paličky.

Po pláži krouží i prodavači - s osuškami, s draky, slunečními brýlemi. Připravte se i na nabídku thajských masáží.

Tři části, k moři je to kousek

Lignano se skládá ze tří částí: Sabbiadoro, které je jakýmsi hlavním zábavním centrem, uprostřed je Pineta a nejvíce na západě se rozprostírá Riviera. Všechny části spojuje několikakilometrová písečná pláž, rozdělená na zhruba dvacet sektorů. Ať už se ubytujete kdekoliv, máte to k moři maximálně několik set metrů procházky.

Na pláži je systém podobný ostatním letoviskům: buď máte slunečník rezervovaný od hotelu, nebo si ho objednáte až na místě. Počítejte (podle vzdálenosti od moře) alespoň s deseti eury na den. Anebo si můžete lehnout na deku přímo u moře "za šňůrou".

Dělají to tak i Italové, kteří sem jezdí z vnitrozemí. Je jich tu ostatně drtivá většina, odhadoval bych, že sem jezdí 60 procent Italů, 30 procent Němců a Rakušanů, zbytek tvoří další evropské národy. Občas Slovák, Rus, Maďar, češtinu jsem během týdne zaslechl tak dvakrát.

Lignano

Ráj kavárenských povalečů

Systém barů na pláži je ideální pro tatínky, kteří slunce v podstatě nesnášejí a obětují se, aby k moři vyvezli své potomky. Svlažíte se v moři a hop do báru. První den pro ně budete hostem, který se zdraví uctivě bon giorno, během dalších dvou dní už jste štamgastem oslovovaným ciao, a tudíž rostou porce bramborových lupínků nebo oříšků, které se automaticky servírují i k té nejmenší objednávce. Ať je to koktejl, espresso (1,2 eura), nebo víno (1,3 eura). Svoji nepřítomnost na pláži si pak vyžehlíte obřím kopečkem zmrzliny, který stojí všude stejně, 1,2 eura.

Největší městská diskotéka zabíhá z pláže daleko do moře.

Vyhrazená pláž pro domácí mazlíčky

Atrakce nejen pro děti

Počítejte však s tím, že z prázdninového pobytu jen tak snadno nevybruslíte. Děti musíte zavést do obřího akvaparku, do Junior parku se skákacími hrady či "autodráhou" s lodičkami, opičí dráhou a dalšími lákadly. Není problém tu za hodinku dvě nechat třicet eur.

Ani rodina nebude za chvíli ležet jen u vody, naplánujte si výlet do zoologické zahrady, která je na západním okraji letoviska. Možná budete zklamáni, není to zoo, jaké známe z Česka. Spíše jakýsi zookoutek. Ale děti spíše dbají na to, aby viděly opičky, papoušky a další pro ně atraktivní zvířátka, než aby zkoumaly, zda mají zvířata prostředí vyhovující svému přírodnímu prostředí.

Pro větší děti může být pěkný výlet do Benátek. Dejte se z Lignana směrem na západ až na Punta Sabbioni. Odtud se trajektem dopravíte do Benátek a vystoupíte až na náměstí svatého Marka.

Zmrzlina se prodává za 1,20 eura za kopeček. Ale asi tak třikrát větší než u nás

Elektrická autíčka v Juniorparku

Poslední koupačka a zpátky domů

A cesta domů? Veškeré pobyty bývají plánované od soboty do soboty. Takže ráno opustíte apartmán, odevzdáte v agentuře klíče, ovladače od klimatizace a televize a buď využijete den ke koupání, nebo se již rozhodnete k návratu. Každopádně počítejte s tím, že před nájezdem na dálnici se kvůli hromadnému návratu turistů před mýtnou bránou setkáte s několikakilometrovou kolonou. Pak už cesta docela odsýpá.

A ještě drobný zádrhel: ve Vídni neztrácejte nervy. Směr do ČR je totiž velmi dlouho značený jako CZ, a teprve až začnete panikařit, objeví se rozdílné směry na Prahu (přes Hatě) a přes Brno podle toho, z které části republiky pocházíte. Takže se nebojte, jsou tam.

Může se hodit

Vzdálenost 
Z Prahy přes Brno asi 890 km. Někdo jezdí raději přes Hatě, ale podle mého názoru je výhodnější jet trochu delší trasu po dálnici na Brno a pak na Mikulov - od doby, kdy je velká část cesty směrem do Vídně po dálnici.

Benzin
Kupte plnou nádrž před Mikulovem (ne až na poslední pumpě, ta je předražená) a potom opět před koncem trasy po Rakousku. S tou zásobou dojedete do Lignana a zpět. V Rakousku se totiž na dálnici pohybuje cena kolem 1,7 eura, v Itálii minimálně 1,9 eura.

Kontakty
www.lignano.it - oficiální turistické stránky Lignana
info.lignano@turismo.fvg.it - e-mail do informačního městského centra