Patnáct cest na Mount Everest

V současné době vede na vrchol nejvyššího štítu naší země celkem 15 základních cest, částečně se však jedná o kombinace různých cest a varianty. Přesto i v tomto směru, tedy v počtu výstupových tras,  je Mount Everest mezi osmitisícovkami jedničkou.

Přehled prvovýstupů:

1. Normální cesta, ledopád Khumbu, Z stěna, JV hřeben
Britská expedice s účastníky z Nového Zélandu a výškovými nosiči z Nepálu a Indie, vedoucí John Hunt, celkem 14 účastníků a početná skupina výškových nosičů, na vrcholu dne 29. května 1953 Edmund Hillary (NZ) a Tenzing Norgay  (NP).

2. Severní cesta - severní sedlo, S a SV hřeben
Čínská expedice, vedoucí Shin Chan-Chun, 214 účastníků, na vrcholu dne 25. května 1960 Wang Fu Chou, Kombu, Chu-Yiu-Hua.

3. Americká cesta, ledopád Khumbu, Z hřeben, Hornbeinův kuloár
 Expedice z USA, vedoucí Norman  Günther Dyhrenfurth, 19 účastníků a výškoví nosiči, vrchol: 22. května 1963 Thomas Hornbein a William Unsoeld.

4. JZ stěna, J předvrchol a SV hřeben
Britská expedice, vedoucí Chris Bonington, 18 účastníků, výškoví nosiči,  na vrcholu dne 24. září Doug Scott, Dougal Haston, Peter Boardman, Pertemba Sherpa, během vrcholového útoku zahynul Mike Burke, zda dosáhl vrcholu není známo.

5. JV hřeben ze sedla Lho La
Jugoslávská (slovinská) expedice, vedoucí Tone Škarja, 24 účastníků, vrchol: 13. 5. 1979 – Andrej Štremfelj, Nejc Zaplotnik, Stane Belak, Stipe Božič, Ang Phu Sherpa.

6. Severní stěna, Hornbeinův kuloár
Japonsko – čínská výprava, vedoucí Hyoriko Watanabe, na vrcholu 10. 5. 1980 Tsuneo Shigehiro, Takashi Ozaki.

7. Jižní pilíř, J předvrchol, JV hřeben
Polská expedice, vedoucí Andrzej Zawada,  11 účastníků, na vrcholu 19. 5. 1980 Andrzej Czok, Jerzy Kukuczka.

8. Messnerova cesta, S sedlo, Velký (Nortonův) kuloár, SV hřeben
Jednočlenná italská akce Reinholda Messnera, 1. sólovýstup a 1. výstup v alpském stylu na Mount Everest s variantou přes kuloár, Reinhold pochopitelně lezl bez použití kyslíkového přístroje, navíc se jedná o první výstup na vrchol v letním – monzunovém období, na vrcholu dne 20. srpna 1980.

9. JZ pilíř, Z hřeben
Expedice z SSSR, vedoucí Jevgenij Tamm, 17 účástníků, 8 výškových nosičů, na vrcholu dne 4. 5. 1982 Eduard Myslovskij, Vladimír Balyberdin, Michail Turkevič, Sergej Berškov, Valentin Ivanov, Sergej Jefimov,  dne 8. 5. Kazbek Valjev, Valerij Chriščatyj, Jurij Golodov, Vladimír Puškov a Valerij Chomutov.

10. Východní stěna "Kangshung"
Expedice USA, vedoucí James Morrisey, 14 účastníků, na vrcholu dne 8. října 1983 Carlos Buhler, Kim Momb, Louis Reichardt, Jay Cassel, George Lowe, Daniel Reid.

11. Severní stěna – Velký kuloár
Australská expedice, vedoucí Geof Bartram, 9 účastníků z Austrálie a Nepálu, vrcholu dosáhli Tim Mc-Cartney a Greg Mortimer dne 3. října 1984. V r. 1991 realizovala italská výprava vedená Oreste Fornem odlišný nástup do Nortonova kuloáru, na vrcholu dne 17. 5. Leopold Sulovský (ČR) a Battista Bonali (I).

12. Severní stěna z ledovce Rongbuk, západní hřeben, Hornbeinův kuloár
Kanadská expedice, vedoucí paní Sharon Wood, na vrcholu dne 20. 5. 1986 Sharon Wood, Dwayne Congdom, první prvovýstup ženy na Mount Everest!

13. Východní stěna, Jižní sedlo, JV hřeben
Americko-britská –kanadská výprava, vedoucí Robert Anderson, 5 účastníků, na vrcholu Stephen Venables (VB) dne 12. 5. 1988.

14. Severovýchodní hřeben
Japonská expedice, vedoucí Tadeo Kanzaki, 8 účastníků, 25 výškových nosičů, cesta hřebenem o který se poprvé pokusila britská výprav vedená Ch. Boningtonem v r. 1982 a to bez použití kyslíkových přístrojů a bez služeb výškových nosičů. Při tomto pokusu zahynula legendární dvojice Boardman – Tasker. Vrchol dosáhli dne 11. 5. 1995  Kioshi Furuno, Shigeki  Imoto a výškoví nosiči Dawa Tsering, Lhakpa Nuru, Nima Dorje, Pasang Kami.

15. Severovýchodní stěna, SV hřeben
Ruská expedice,vedoucí Sergej Antipin, 14 členů,  na vrcholu 20. 5. 1996 Petr Kuzněcov, Valerij Kaganov, Grigorij Semikolenkov. 

Letmý pohled na data svědčí o tom, že většina prvovýstupů byla dosažena v jarním předmonzunovém období. Prudký nárůst úspěšných lezců na Mount Everestu, stejně jako na druhé nejlezenější osmitisícovce Cho Oyu, byl však v devadesátých letech především v podzimním období. Ale v současné době se na Everest leze opět více na jaře!!!!

Další výstupy a akce, které lze nazvat prvovýstupy, resp. prvosjezdy:

1963, první přechod Mount Everestu, kdy vrcholové družstvo Hornbein – Unsoeld, sestoupilo normální cestou JV hřebenem a Z stěnou.
1975, první ženský výstup, na vrcholu dne 16. 5. Junko Tabei z Japonska
1978, první výstup bez použití kyslíkových přístrojů – Peter Habeler (Rakousko) a Reinhold Messner (Itálie), 3. května
1980, první zimní výstup, polská expedice,  na  vrcholu 17. 2. Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy
1988, první výstup ženy bez použití kyslíkového přístroje, bez povolení přes JV hřeven, Lydia Bradey (Nový Zéland), 14. října
1996, první sjezd na lyžích severní cestou, Hans Kammerlander (Itálie), 24. 5.
2000, první sjezd na lyžích normální cestou přes JV hřeben, Davo Karničar (Slovinsko), 7. 10.  

Zdroj informací: Jiří Novák, předseda ČHS

Nádraží Praha Vršovice