Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

SLOVENSKO

Všechny druhy lyžování na Liptově

Slovenský region zvaný Liptov je zemí zaslíbenou nejen pro místní lyžaře, ale tradičně hodně ho navštěvují  i Češi, Maďaři, Poláci a Němci. K nim v posledních pár letech přibyli i návštěvníci z pobaltských republik a Rusové.

Proč je o Liptov takový zájem? Relativně nízké ceny, velký výběr ubytování od lepších hotelů přes priváty po vlastní stany a hlavně rozmanité možnosti pro zimní sporty. Liptov je totiž v podstatě dlouhé údolí od Popradu po Rožumberok, které obkružují Tatry, Fatry a Roháče.

Je libo lyžování na vysokohorských sjezdovkách? Jeďte do Tatranské Lomnice a zajezděte si na sjezdovce z Lomnického sedla na Skalnaté pleso. Jen si napřed zavolejte do infostřediska, protože lanovka začne jezdit až poté, co spadne první letošní lavina. Převěje z Lomnického sedla se totiž pravidelně trhají a mají na kontě mnoho obětí včetně jedné školní výpravy.

Sjezdovky podobného rázu jsou i nad Štrbským plesem, ale Skalnaté pleso má nesrovnatelnou horskou scenérii v okolí. Omrzí-li vás lyžování, vyjeďte si lanovkou na Lomnický štít nad ním a rozhlédněte se po zimní kráse velehor. Budete-li mít štěstí na pěkné počasí, zůstane vám ten pohled v paměti nadosmrti.

Nejlepší středoevropský lyžařský kopec ovšem čeká v nedalekých Nízkých Tatrách. Severní strana je vybavená spoustou vleků a lanovek, mezi nimiž vedou dlouhé sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Jih nabízí dlouhé strmé, ale bezproblémové lyžování po loukách.

Škoda jen, že vleky i lanovky nejsou propojené, neplatí na nich jednotná permanentka a sjezdovky jsou v současné době špatně upravované. Milovníci kratších, ale výborně preparovaných tratí, se tak přesunují do zalesněného podhůří do Tále a Mýta.

Běžkaři
Běžecký sport na Slovensku není příliš oblíbený, a tak si kondiční lyžaři užijí nejspíše jen na preparovaných tratích v okolí vysokotatranského Štrbského plesa. Někdy vedou závodní trasy i po jeho zamrzlé hladině.

Běžci-výletníci mívají projeté stopy hlavně v tatranském podhůří od Štrbského Plesa po Ždiar. Upravované trasy většinou kopírují cyklistické stezky.

Může se hodit

Jak se dostat na Liptov:
Nejpraktičtější je jet nočním lehátkovým vlakem, který staví v Liptovském Mikuláši a Popradu. Odtud jezdí ranní autobusy přímo do zimních středisek. Autem přes hory není cesta příjemná, dálnice k české hranice je postavená jen z části.

Průvodce:
1) Klaučo Stanislav: "Výber skialpinistických a lyžiarských túr".  Horský internetový klub, Bratislava 2002.
2) Štofan Bohuslav: "Extrémne lyžovanie". Tatrya, Poprad 1996.

Turisté na lyžích
Sjezdovky podobného rázu jsou i nad Pravý ráj mají na Liptově turisté všeho druhu. Klasikou jsou přechody celých pohoří. Jejich králem je beze sporu hřebenovka Nízkých Tater.

Vezmete-li na záda batoh se spacákem, stoupnete na turistické lyže a nebudete litovat námahy, můžete putovat nejméně týden, aniž  byste museli jedinkrát hřeben opustit.

Při tom spíte postupně v nouzové turistické místnosti u vysílačky na Králově hoře, v otevřených srubech Andrejcová a Ramža, v hotelu na sedle Čertovica, chatách pod Ďumbierem a Chopkem, salaši pod Chabencem a nakonec v zimním středisku Donovaly.

Podobně se dají přejít i kratší hřebeny Malé a Velké Fatry.

Máte-li větší ambice, můžete zkusit na lyžích překonat i Roháče a Vysoké Tatry. K tomu ovšem budete potřebovat skialpinistické vybavení, horolezecké zkušenosti a vytrvalost. Mnohdy vám totiž nezbude nic jiného, než připoutat lyže na batoh, nasadit mačky, vzít do ruky cepín a připoutat se na horolezecké lano. Navíc budete spát ve stanu nebo ve sněhovém záhrabu a v případě nehody budete muset spoléhat jen na sebe, protože za špatného počasí může být pomoc Horské služby nemožná.

Extrémní sjezdy
Vysoké Tatry a v menším měřítku i Ďumbier a Chopok v Nízkých Tatrách a okolí Chlebu v Malé Fatře umožňují i extrémní sjezdy. Ty jsou však vyhrazené jen zkušeným vysokohorským lyžařům s plnou horolezeckou výzbrojí. Přesto není vzácností, když se čas od času některý z nich zabije.

Dnešním tatranským standardem jsou úzké zasněžené žlaby o sklonu 55 stupňů, ale jezdí se i mnohé horolezecké túry – rozdíl je jen v tom, že lyžaři je v zimě sjíždějí, kdežto horolezci jimi v létě stoupají k vrcholům. 

TIPY iDNES
na ubytování v zajímavých lokalitách vyzkoušené na vlastní kůži, ne příliš drahé a přitom pro lyžaře ideálně umístěné.

Nízké Tatry:
nejlepší středoevropské sjezdovky na Chopku, střediska s umělým sněhem v podhůří, týdenní přejezd nejdelší slovenské hřebenovky na turistických lyžích, extrémní sjezdy v okolí Chopku, sjezdy ve volném terénu, zimní horolezectví na Ďumbieru.

Čtyřmístné sruby u hotelu Partizán
pod jižními svahy Chopku. Za necelých patnáct set korun na týden a osobu a získáte ubytování ve vytápěných chatkách a bohaté hotelové snídaně. Od hotelu jezdí linkový autobus pod Chopok, lyžařský areál Tále je dostupný pěšky.
Tip: sjezdové lyžování

Noclehárna v Kamenná chatě nabízí za sto korun romantické noci přímo na Chopku. Vánice ji ovšem může odříznout od světa, protože je dostupná jen lanovkou.
Tip: sjezdové lyžování, skialpinismus

Vysoké Tatry:
krásné, ale drahé sjezdovky v Tatranské Lomnici pod Ľomnickýcm štítem a na Štrbském plese, pěší turistika v pásmu lesa, skialpinismus, extrémní sjezdy a zimní horolezectví na skalnatých štítech, běžecký areál na Štrbském plese a upravované turistické běžecké stopy pod horami

Chata u Zeleného plesa a Zbojnická chata jsou nejpříjemnější vysokohorské ubytovny. Přívětivá obsluha a horolezecká atmosféra sem láká spousty Čechů. Noc tady přijde podle sezóny na 200 až 300 korun. Háček je v tom, že přístup trvá tři hodiny perné chůze do kopce.
Tip: skialpinismus

Eurocamp v Tatranské Lomnici nabízí spaní v ubytovně a případně v karavanu.
Tip: upravené běžecké tratě  

Velká Fatra:
hřebenovka na turistických běžkách nebo na sněžnicích, několik menších sjezdařských středisek a jedno větší Malino Brdo

Opuštěná chata pod Borišovem je úplně odříznutá od okolního světa, správce sem v zimě nosí zásoby na zádech. Stojí kousek nad hranicí lesa.
Tip: turistické běžky, sněžnice

Malá Fatra:
modernizované sjezdovky ve Vrátné dolině, skiapinistický přejezd hor, sjezdy ve volném terénu

Chata Vrátná
je sice spíše hotelem, než turistickou ubytovnou, ale využívají sjezdaři stejně jako turisté. Stojí totiž jen pár metrů od dolní stanice lanovky na Chleb. Ke všem sjezdovkám ve Vrátné dolině odtud jezdí linkový autobus.
Tip: telemarské a sjezdové lyžování, sjezdy v neupraveném terénu

Chata pod Suchým vrchem je horskou chalupou v pravém smyslu. Pěšky se sem jde nejméně dvě hodiny, poblíž je malá sjezdovka s vlekem, ale hlavně je to nástupní místo pro hřebenové túry.
Tip: sněžnice

Roháče:
Žiarská chata
ve stejnojmenné dolině je skromné opuštěné stavení pod nejvyššími vrcholy Západních Tater. Přístup sem trvá podle toho, jak je zasněžená lesní silnička, až dvě hodiny.
Tip: skialpinismus

Další tipy:
KYSUCE
– několik lyžařských středisek s umělým sněhem je vhodných pro sjezdaře z nedaleké Moravy

ORAVA – zimní turistika, turistické běžky a menší sjezdařská střediska vhodná pro rodiny s dětmi

SLOVENSKÉ RUDOHOŘÍ – dlouhý hřeben vede v pásmu lesa, při jeho přejezdu je nutné stanovat nebo bivakovat

BUKOVSKÉ VRCHY – nejvýchodnější pohoří, které je zcela opuštěné, při turistickém přejezdu od Kremence k Dukle je potřeba počítat se spaním ve volné přírodě

VIHORLAT, VTÁČNIK, ŠTIAVNICKÉ VRCHY – opuštěná hory vhodné především pro turistické lyže nebo výlety na sněžnicích  

 

Nízké Tatry, v pozadí Prašivá.
Turistické lyže jsou pro Slovenské terény univerzální.
Autor: Jakub Turek

Nádraží Praha Vršovice