Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

BĚŽKY 

No-wax
Toto anglické označení odpovídá českému slangovému bezvoskové. Pro klasický běh na lyžích lze totiž skluznice upravit tak, aby nebylo nutné je mazat stoupacím voskem. V místě, kde se prohnutá lyže zvedá nad sníh, vyřezávají nebo lisují výrobci do skluznic tvary, které slouží místo vosku pro stoupání. Lyže se do nich při odrazu zapře a během skluzu jedou šupiny nad sněhem.

Pro rekreační lyžaře a zvláště lyžařky, kteří o mazání mnoho nevědí, jsou šupiny požehnáním. No-wax úprava skluznic se osvědčila na všech druzích sněhu kromě úplné ledovky. O led se samozřejmě šupiny opřít nemohou a podklouzávají. V západní Evropě a v Americe se běžky prodávají především s no-wax úpravou, Česko je zatím velmi konzervativní a hodně maže.   

LYŽAŘSKÉ STYLY

Bruslení
Bruslení na lyžích vypadá sice obtížně, ale nic na něm není. Je totiž o mnoho jednodušší naučit se bruslit na sněhu a ještě k tomu se dvěma hůlkami než na ledu na zimním stadionu. Navíc je to nejrychlejší běžecký styl.

Musíte mít ovšem k dispozici hladkou, udusanou a širokou trať. Přes všechny vyjmenované výhody se běžek speciálně pro bruslení prodává jen velmi málo. Například firma Fischer odhaduje, že na německy mluvícím trhu si je koupí jen deset procent zákazníků ze všech prodaných běžek. 

Co potřebujete:
Lyže s označením SKATE o deset centimetrů menší než jste sám, hůlky dosahující mírně nad ramena, vysoké boty s plastovou podporou kotníků, moderní vázání a vosky umožňující co nejlepší skluz.

Klasika
Imponuje vám klasickým střídavý krok v rovné vysoustružené stopě? Potom vězte, že udržet rytmus kroků je daleko namáhavější a obtížnější než pouhé bruslení. Navíc při něm bývají obtíže s mazáním, protože v případě klasického běhu neplatí "Kdo maže, ten jede," ale záleží na kvalitě mazání. Stačí špatně odhadnout počasí a kvalitu sněhu a máte celý den zkažený.

Pro ty, kteří chtějí bruslit i běhat, se vyrábějí kombinované lyže. Nejsou špičkové ani v jedné kategorii, ale rekreačním lyžařům úplně stačí.

Co potřebujete:
Lyže označené CLASSIC, které vás o dvacet centimetrů převyšují, hůlky dosahující do podpaží, nízké lehké boty a vosky pro stoupání i sjezd. Pokud sáhnete po lyžích s označením KOMBI, měly by být stejně dlouhé, jako je vaše výška, délku hůlek volte k ramenům, boty vám stačí nízké, ale měly by být pevné, a sortiment vosků potřebujete stejně jako pro klasiku.

Turistika
Jste svým založením romantická osoba a milujete volný pohyb zasněženým lesem nebo hřebenové túry? Zapomeňte na směšná párátka a kupte si pořádné turistické lyže. Budou mít ocelové hrany, prohnutý carvingový tvar, budou širší a pevnější, za to ovšem i těžší a dražší.

Co potřebujete:
Lyže označené BACKCOUNTRY nebo také zkratkou BC stejně dlouhé jako vy, hůlky do podpaží nebo skládací teleskopické modely a pevné vysoké boty s podrážkou připomínající pohorky. Možná, že časem přibude i tábornické vybavení, stan, dobrý spací pytel a další nezbytnosti k přežití zasněžené noci. Turistické lyže totiž přímo vyzývají k zimní turistice.

Kde a jak kupovat běžky
Kupujte především s rozmyslem. Bazary mají pro naprosté amatéry svá úskalí, půjčovny nemusejí mít lyže přesně pro vás a malé zapadlé prodejny se sportovním zbožím všeho druhu raději vynechejte. Zbývají tedy hypermarkety - je to tam levnější, ale výběr není nic moc a prodavač vám v nich málokdy poradí (pokud ho mezi regály najdete), nebo speciálky - drahé obchody s velkým výběrem a školeným personálem. Pozor ovšem na jeho přespřílišnou ochotu, protože vám chce samozřejmě prodat to nejdražší, na co vás odhadne.

Většinu běžkařů lze rozdělit do čtyř typů, a každý má jinou nákupní strategii. Zkuste tedy odhadnout do jakého patříte vy:

Typy běžkařů:

Kondiční
Chcete si udržet kondici, ale za pěkného počasí vám nejsou cizí ani romantické výlety po horských hřebenech. Pro vás jsou nejlepší tak zvané KOMBI běžky, které umožňují bruslení, klasický běh v úzké stopě i dlouhé vyjížďky, na kterých očekáváte cesty zafoukané sněhem. Zda zvolíte kotníkové nebo nízké boty záleží jen na tom, zda budete častěji bruslit nebo běhat.

Pokud se v lyžích vyznáte, nebo máte člověka, který s vámi zajde do bazaru, dá se dobře nakoupit i tam. Přímo na míru jsou vám ovšem šité speciální lyžařské obchody, ve kterých  můžete s prodavačem prohovořit vhodnost vybraných modelů anebo v něm aspoň najít spřízněnou duši. Pokud nenarazíte na nějakou obzvláště výhodnou cenu, hledejte svoji optimální lyži hlavně mezi českými výrobky, které přijdou o třetinu až polovinu levněji než zahraniční konkurence.  

Sportovní
Určitě máte zkušenosti se závoděním v běhu, cyklistice nebo dokonce lyžování. Vás mají prodavači ve sportovních prodejnách rádi - potřebujete nejnovější modely lyží, bot, vázání, ale i oblečení nebo brýlí. Hlavní trend v rekreačním lyžování směřuje k bruslení, a tak hledejte svoji lyži mezi modely označovanými SKATE.

Turistický
Duše vám krouží v oblacích, oči sledují zasněžený les a nohy prošlapávají hluboké závěje. Jste klasický turista. Kupte si běžky s hranami, nepromokavé kotníkové boty a návleky proti sněhu. A přečtěte si nějakou příručku o nebezpečí zimní přírody. Všechno to dostanete v obchodě s outdoorovým vybavením.

Pracovní
Běžky berete hlavně jako dopravní prostředek, o který se nechcete moc starat. Potřebujete se na nich dostat domů nebo na chatu, když je moc sněhu. Občas si na nich vyrazíte i na túru, ale rozhodně se nechystáte podávat velké sportovní výkony. Zvolte robustní model, který vydrží najetí na kámen, pařez či posypanou silnici. K tomu kožené kotníkové boty, ve kterých se dá pohodlně chodit i pěšky, a co nejjednodušší vázání na péro.

Klidně nakupujte v bazaru, protože nějaký škrábanec na skluznici či na povrchu lyže vás nerozhází a zda jsou běžky v optimální kondici je vám také dost jedno. Jinak zajděte do hypermarketu a kupte nejlevnější běžky, které tam uvidíte. 

Nádraží Praha Vršovice