Bulharsko: stará láska nerezaví

  19:25
Vypadá to na zajímavý a možná až nečekaný návrat Čechů do Bulharska. Touhu jezdit na Západ tak střídá zájem opět vidět "polepšený" Východ. Co Čechy do Černomoří opět táhne? Nízké ceny, písečné pláže, příroda, památky a - stará láska. Víte, že první bulharský pivovar vybudovaly české ruce?

Nízké ceny
Pobyt v Bulharsku je finančně velmi výhodný. Kvůli levné pracovní síle a tamnímu nízkému průměrnému platu, který činí 250 až 280 leva (asi 4500 korun), jsou pro českou peněženku ceny v obchodech i v restauracích značně příjemné.

Například kilogram chleba vyjde na deset korun, kilo rajčat na patnáct a litr stolního vína na pětatřicet. Podobné se opakuje i v restauracích. Dát si oběd skutečně není problém - polévka za patnáct, salát za dvacet a hlavní jídlo kolem šedesáti korun.

Jednoznačně nejdražší je tak česká restaurace v Nesebaru s vepřo knedlo zelo za sto čtyřicet korun.

Kvalitní ubytování
Zahraniční investice, které zejména v uplynulých pěti letech na bulharské pobřeží přitekly, jsou příčinou dobré kvality ubytování. Byla provedena rozsáhlá rekonstrukce a renovace stávajících kapacit a postavily se desítky nových hotelů.

Skutečný boom v tomto směru zažívá největší turistické přímořské středisko v Bulharsku - Slunečné pobřeží. V malých letoviscích existuje kromě toho řada menších rodinných hotelů, které jsou velmi pěkné, a navíc cenově příznivé.

Rodinná dovolená
Bulharské moře se vyznačuje dvěma typickými znaky. Zaprvé jsou po celé délce pobřeží, které má úctyhodných tři sta osmdesát kilometrů, písečné pláže. Zadruhé je vstup do vody mnohdy značně pozvolný. Z toho vyplývá, že jde o místo s ideální kombinací pro rodinnou dovolenou.

Zvláště Slunečné pobřeží - obrovský hotelový komplex - disponuje pláží jako stvořenou pro malé děti. Osm kilometrů dlouhou, dvě stě metrů širokou a natolik mírně se svažující, že i desítky metrů od břehu může být vody pořád jen po kolena.

Stará láska
Češi mají s Bulharskem mnoho společného - byli prvními průkopníky tamního masového turismu. V roce 1949 dorazila na Zlaté písky první skupina z Ostravy. Byli také první, kdo po osvobození Bulharska od turecké nadvlády v roce 1878 přijel pomáhat vytvářet nezávislý stát.

Prvním starostou hlavního města Sofie se stal rovněž Čech. A první pivovar Prošek, který dodnes existuje, vystavěly české ruce. Stará láska, i když možná z donucení, přetrvala přes celé období totality. Ročně ze socialistického Československa vycestovalo k bulharskému moři až čtyři sta tisíc turistů. Češi se pomalu vracejí. Z poloviny to jsou však lidé, kteří v Bulharsku nikdy předtím nebyli.

Snadné porozumění
Stejně jako v případě Chorvatska platí - slovanské jazyky jsou si podobné. Bulharština je jihoslovanský jazyk, při troše soustředění lze základním pojmům porozumět. Pochopení je sice o něco problematičtější než v případě chorvatštiny, především proto, že Bulhaři používají určitý člen za jménem, ale i přesto se v této zemi našinec bez znalosti světového jazyka obejde.

Dobré jídlo a pití
Bulharská kuchyně se vyznačuje výborným jídlem i víny. Je lehká a chutná, přestože v ní převládají grilovaná masa. Druhou polovinou jejího úspěchu je totiž čerstvá zelenina a ovoce. Před každou večeři patří sklenička rakije, pálenky z vína, a miska šopského či mléčného salátu.

Ideální je vybrat si zastrčenou, typickou místní hospodu, která má lavice pod korunami staletých stromů a vaří tradiční jídla. Klasické městské restaurace mohou být v nabídce už trochu globalizované.

Starobylé kláštery
Bulharské kláštery hrály v těžkých dobách této země důležitou úlohu - uchovávaly národní cítění i naděje. Ač mají obrovskou historii, jsou lidské a žijící. Nejsou pouze nedotknutelnými památkami.

Jejich nádhera ukrytá za kamennými fasádami okouzluje - monumentální architektura, neblednoucí fresky, dokonalé ikony a dřevoryty vytvořené samouky z lidu, ať už architekty, staviteli či výtvarníky. Nejznámějším klášterem na pobřeží je Aladja, vysekaná do skal čtrnáct kilometrů od Varny a blízko resortu Zlaté písky.

Lázně
Bulharko disponuje několika stovkami léčivých pramenů, přesněji je jich přes tisíc šest set. Nacházejí se především v horských oblastech, proslulé jsou lázně Velingrad, Sandanski, Stara Zagora a mnohé další.

Jedny z nejznámějších bulharských bahenních lázní leží na pobřeží, na poloostrově města Pomorie, které je vzdáleno pouhých sedmnáct kilometrů od letoviska Slunečné pobřeží a dvacet kilometrů od letiště v Burgasu. Velmi účinné bahno v kombinaci s černým železitým pískem si dokáže poradit například s lupénkou.

Příroda
Bulharsko je napůl horské, napůl nížinaté, s deseti národními parky. Tamní pohoří, která jsou divoká a nespoutaná, se mohou pochlubit až třítisícovými vrcholy. Jedno z nich - Balkán, dalo vzniknout i názvu celého poloostrova. Táhne se napříč Bulharskem z východu na západ a na mapách je zaneseno jako Stara planina.

V místě, kde Stara planina končí a začíná černomořské pobřeží, leží letovisko Slunečné pobřeží. Jedinečná kombinace mořského vzduchu s horským z něj udělala vyhledávanou turistickou atrakci.

Ekologické prázdniny
Daleko od hluku velkoměst a davů turistů je možné strávit ekologické prázdniny. Existuje několik variant - v čistém prostředí s příjemným kontinentálním klimatem uprostřed bulharských hor, v malých rybářských vesničkách s vanoucím mořským vzduchem či v klidných klášterech s autentickou atmosférou. Pokaždé získáte neznečištěné prostředí, místní stravu nezatíženou chemií, těsný kontakt s přírodou a dávku bulharského folkloru.

Tipy na výlety v Bulharsku

Starodávná Mesembria je s pevninou spojena jen tenkou úžinou. Srdce města, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, je umístěné na poloostrově. Dřevěná architektura z 19. století a velkolepé středověké kostely zanechávají jediný dojem - stojí to za návštěvu.

Melnik
Nejmenší bulharské město poblíž hranic s Řeckem je vyhlášené množstvím kostelů, ale zejména výrobou silného červeného vína. Také impozantními domy, bílé pískovcové skály či Rozhenský kláštěr, jeden z nejstarších v Bulharsku, stojí za shlédnutí.

Sozopol
Staré město s dlážděnými uličkami a množstvím dřevěných domů z 19. století dohání věhlas Nesebaru. Leží pouhých 35 kilometrů od Burgasu. Tam stojí za návštěvu rozsáhlé a fascinující Mořské zahrady se záplavou soch, fontán a upravených záhonů.

 

Nesebar

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  25.4 16:08

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Prodej rodinného domu 103 m2, pozemek 331 m2
Prodej rodinného domu 103 m2, pozemek 331 m2

Hradišťská, Uherský Ostroh - Kvačice, okres Uherské Hradiště
2 490 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...