I ostrovní projekt Svět v Dubaji zasáhla finanční krize

I ostrovní projekt Svět v Dubaji zasáhla finanční krize - Uměle vytvořené ostrůvky měly osázet soukromé rezidence celebrit a miliardářů. Více než rok po dokončení stavby však většina z nich zeje prázdnotou. | foto: Profimedia.cz

I na megalomanský Svět v Dubaji padla krize. Dokazují to snímky z vesmíru

  • 93
Umělé souostroví zvané Svět mělo být největší chloubou Dubaje. Jednotlivé ostrovy měli skupovat miliardáři a celebrity a stavět si na nich svá sídla. Realita je ale jiná. Více než rok po dokončení stavby luxusního superprojektu za 14 miliard dolarů zejí ostrovy u břehů arabského emirátu prázdnotou.

Souostroví, skládající se z 300 ostrůvků, připomíná tvarem mapu zeměkoule (odtud název The World, Svět). Už během stavby tohoto díla, když se do azurových vod Perského zálivu vyvážely miliony tun kamení na vybudování základů ostrovů, se proslýchalo, jaké hvězdy tu mají investovat.

Brad Pitt a Angelina Jolie prý měli koupit Etiopii, Richard Branson měl mít zálusk na Anglii, zatímco Rod Stewart měl být jeho sousedem ve vedlejším Skotsku, informoval například britský list The Independent. Ostrůvky totiž mají jména podle pozice na reálné mapě světa.

Místo toho to ale nyní dubajský Svět představuje jedno z nejdražších rizik na světě pro lodní dopravu, pusté ostrovy obkružují výstražné bóje a hlídá ho soukromá ochranka v rychlých člunech.

V důsledku globální krize klesly ceny pronájmů v Dubaji o více než 50 procent, snížily se i ceny realit a pozemků. Developerská firma práce na ostrovech zcela zastavila a propustila na 500 zaměstnanců. Jediné, co se ještě dokončilo, jsou vlnolamy.

Nejnákladnější a nejnáročnější realitní projekt na světě teď vypadá jako nesourodá snůška písečných skvrn, který trůní jako pomník velikášské pošetilosti na dohled dubajských břehů.

Ostrůvky se liší velikostí, jejich rozloha se pohybuje od 14 000 - 42 000 m2, vzdálenost mezi nimi je zhruba 100 metrů. Celková délka souostroví je zhruba 9 kilometrů, šířka kolem 6 kilometrů.

I ostrovní prjekt Svět v Dubaji zasáhla finanční krize

Z 300 ostrovů je zastavěný jen jeden

Podle developerské firmy, která celý projekt financuje, se ve Světě, jehož výstavba trvala šest let, prodalo do ledna 2008 celkem 60 procent ostrovů. Zastavěný a udržovaný je však zatím pouze jeden z nich. Koupil ho ještě před dokončením stavby v roce 2007 sám šejk Muhammad bin Rašíd Al Maktum, vládce Dubaje a zároveň viceprezident a premiér Spojených arabských emirátů.

Investor počítal hlavně s celebritami, těch mezi kupci ale zřejmě moc nebylo. Kromě Angeliny Jolie a Brada Pitta, kteří koupi popřeli, se spekulovalo o Michaelu Schumacherovi. Jeho manažer naznačil, že bývalý závodník Formule 1 možná někdy v budoucnu na jednom z ostrovů vybuduje závodní dráhu pro motokáry.

Realitní makléř a podnikatel John O'Dolan, který v roce 2007 koupil ostrov Irsko za 28 milionů dolarů a o rok později Anglii za 23,5 milionu dolarů, spáchal v únoru sebevraždu poté, co jeho firmu zasáhly finanční těžkosti v důsledku ekonomické krize.

Jiskřičkou naděje může být podle serveru News Blaze zpráva z letošního října, že se ve Světě prodaly další dva ostrovy, každý za 65 milionů dolarů.

Svět byl jedním z mnoha gigantických projektů, kterými Dubaj v posledních 10 letech triumfovala na poli nejmodernějších technologií i architektury. Z těch nejznámějších lze jmenovat největší letištní terminál světa, jeden z nejluxusnějších hotelů světa Burj Al Arab - sedmihvězdičkový skvost ve tvaru plachetnice, krytý umělý lyžařský areál se sjezdovkou či umělé ostrovy ve tvaru Palmy. V důsledku krize se ale zatím opozdilo i dokončení a otevření Burdž Dubaj, nejvyššího mrakodrapu světa.