Hvar: ostrov slunce a levandule

  • 12
Pole modrých drobných kvítků, z nichž vyčuhují bílé kameny, skalnaté pláže a na dohled mnoho malých ostrůvků, ke kterým vás rybáři parkující u pobřežní promenády ve stejnojmenném městě ochotně zavezou. Takový je Hvar, podlouhlý chorvatský ostrov, jehož vnitrozemím se ostře klikatí úzká asfaltová cesta.

Nudit se tady nebudete, Hvar je místem, kde lze příjemně kombinovat pasivní dovolenou (jinými slovy: ležení na plážích) s prohlídkou ostrova a jeho starobylých měst. Každé z nich může něco nabídnout, ať už to jsou vinice nebo rezidence chorvatského básníka Petra Hektoroviče ve Starém Gradu či zlatý písek na plážích v Jelse.

Nejslunnější ostrov v Chorvatsku
A je tu také jedno velké "nej-". Hvar je nejslunnějším ostrovem v Chorvatsku, alespoň to místní říkají. Ročně si zde užijí 2718 hodin slunečního svitu a průměrná teplota během celého roku se pohybuje kolem 16 °C.

Začít s prohlídkou musíte každopádně v centru dění, ve městě Hvar, patří totiž mezi nejnavštěvovanější a nejhezčí místa v Dalmácii. Obstojí i ve srovnání se Splitem či Dubrovníkem.

Jeho stará část se schovává za městskými hradbami starými šest století, od nich se pak rozplétají desítky malých kamenných uliček, jež se zase sbíhají dole u vody, na hlavním náměstí. Není to náhodou, že si vysloužilo přívlastek "nejkrásnější v Dalmácii".

V jednom rohu ho ohraničuje katedrála svatého Štěpána s přiléhající zvonicí ze 17. století. V dalším koutě stojí zbrojnice, v jejíž budově se nachází první veřejné divadlo na Balkáně otevřené v roce 1612. Dodnes se zde hrají představení a do křesílek před červenou oponou každé léto usedají noví diváci. Není tady WC ani topení, ale je to romantika.

Ponořme se ale do kamenných uliček města, vystoupejme po schodech až k samotným hradbám, kolem obchůdků se suvenýry, kolem šňůr s třepotajícím se prádlem, kolem místních, schovávajících se před letním sluncem v chladivém stínu starého města.



Františkánský klášter

A pak se vydejme pobřežní promenádou dozadu až k františkánskému klášteru, ze kterého je dnes malé muzeum. Má svou legendu i tajemnou záhadu. Legenda vypráví o benátském kapitánovi, který přežil bouři na moři a jako poděkování Bohu nechal postavit klášter. Jak se zde ale ocitl osm metrů dlouhý obraz Poslední večeře páně ze 17. století a kdo je jeho autorem, je záhadou.

"Je pouze jasné, že to musel malovat přímo tady. Byl to však mistr svého řemesla, protože znal perspektivu i malířské triky," říká průvodkyně Barbora a nutí nás, ať se projdeme podél obrazu. Když procházíme místností, stůl se jakoby stále otáčí za námi.

Ale není to jen město Hvar, kam se vypravit. Třeba ve Starém Gradu určitě navštivte rodný dům chorvatského básníka Petra Hektoroviče. Nevadí, že neznáte jeho báseň o dvou rybářích, dům s krásným dvorem lemovaným arkádami stojí za vidění. Hektorovič zde chtěl zřídit novodobou Noemovu archu, proto nádvoří vévodí bazén s mořskou vodou a rybkami jako symbol ochrany života z vody. Podle jejich chování lze i předpovídat počasí, říkají místní: pokud jsou uprostřed a točí se kruhu, bude nevlídně.

MŮŽE SE HODIT

* Jak se tam dostat
Nejrychlejší cesta vede přes Vídeň Graz - Maribor - Záhřeb Karlovac do Splitu. Odtud jezdí na Hvar trajekty.
* Jaké suvenýry přivézt
Jednoznačně levanduli, ta ke Hvaru neodmyslitelně patří. Koupíte ji ve formě olejíčků do aromalampy nebo sušenou v plátěných pytlíčcích. Vhodným dárkem je i lahev místního vína.
*Roaming v Chorvatsku
vše o telefonování v Chorvatsku 

Modrá laguna a levandule
Stari Grad má i další zvláštnost - Modrou lagunu. Zátoku za městem, kterou objevili a pojmenovali turisté z České republiky. Každý den se podél silnice táhnou desítky lidí, Čechů spěchajících ke své laguně.

A pak je tady ta lehká vůně modro-fialové bylinky. Vezměte si ji domů, aby vám v zimě připomínala dovolenou. Pytlíky se sušenou levandulí, sklenky s olejem do aromalampy zde prodávají na každém kroku. A místní této bylince připisují téměř magické účinky: odpuzuje moly i komáry, a když se smíchá její olej s olivovým, lze to prý využít i jako opalovací krém.

Tipy na výlety

OSTROVY PAKLENI

Je to vyhledávaný cíl výletů z města Hvar. Pokud se sem však chcete vypravit, musíte si najmout lodní taxi. Parkují ve městě u promenády a za cenu od dvaceti do čtyřiceti kun vás odvezou pryč na některou bohem zapomenutých pláží a zátok.

Ostrůvky si také můžete prohlédnout, když se vyšplháte nahoru na kopec k pevnosti nad městem Hvar. Z jejích ochozů je 22 ostrovů, jejichž název je odvozen od pakliny - smůly z borovic, která se používala při stavbě lodí, krásně vidět.

Nejblíže leží Jerolim, který se stal rájem nudistů, jedním z největších je Ščedro ležící jižně od Hvaru. Je porostlý borovicemi a byly zde odhaleny ilyrské hroby a části římské vily. Další z ostrovů, Palmižana, se svou marinou proslul především mezi jachtaři. Více o ostrovech Pakleni - ZDE.

MĚSTO KORČULA

Za vysokými strmými hradbami na vedlejším ostrově Korčula se skrývá stejnojmenné město, kde se podle jedné z legend narodil cestovatel Marco Polo. Ale takových míst je po Evropě více, zde jsou však o tom přesvědčeni a návštěvníkům ukazují jeho rodný dům. "Myslím, že byl Korčulan, protože jenom zde se objevuje příjmení Polo," hájí legendu průvodkyně Anna.

Nejfotografovanějším místem je Pevninská brána, jeden z hlavních vchodů do starého města. Dalším typickým obrázkem je pak moreška, tisíc let starý bojový tanec s meči. Soupeří se o ženu a její lásku a tomuto souboji je možné přihlížet každý čtvrtek v létě.

Pak jsou tu ještě stinné kamenné uličky, odbíjení zvonů v poledne, protahující se kočka i katedrála svatého Marka. Korčula je prostě místo, jež stojí za návštěvu. Více o Korčule - ZDE.

Hlavní městská brána byla jednou z mála přístupových cest do středověké Korčuly

Jednou z perel chorvatského moře je i Korčula.

Chorvatský Hvar je považován za jeden z nejkrásnějších ostrovů celého světa.

OSTROVY VELKÉHO TICHA. Kdo má rád klidnou dovolenou, měl by zamířit na Pakleni.

Hvar, Františkánský klášter

Hvar, promenáda

,