Husity čeká v Táboře nejenom průvod přes město, ale i bitva s křižáky | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Husité pod vedením Jana Žižky opět ovládnou Tábor

Proslulý chorál "Ktož jsú boží bojovníci" se bude v polovině září ozývat jihočeským Táborem. Město, které založili v 15. století husité, bude hostit mezinárodní historický festival a chybět nebude ani Jan Žižka se svým vojskem. Portál Kudy z nudy vás zve do Tábora na pravou středověkou zábavu.

Jihočeské město na řece Lužnici proslavilo v historii především husitské hnutí a jeho velitel Jan Žižka z Trocnova. Nejznámější český válečník se rozhodl po svém odchodu z Prahy a Plzně přesídlit do města Tábor, i když přesun nebyl zrovna jednoduchý. U Sudoměře svedl jednu ze svých neznámějších bitev, v níž díky své pohotovosti porazil početnější katolické oddíly. Pochodující husité zavítají do Táboru i letos, a to na 23. ročníku historického festivalu Táborská setkání.

Táborská setkání

Středověkou atmosféru do Tábora přinese od 12. do 14. září mezinárodní historický festival. Jeho slavnostní zahájení za doprovodu fanfár proběhne v pátek v 19 hodin na Žižkovském náměstí, kde čekání na husitský průvod zpříjemní melodie v podání Swing Band Tábor a jedinečný tenor Jan Vacík, držitel Ceny Thálie.

V devět hodin už uvidíte první plameny pochodní husitů, jejichž velitel Jan Žižka otevře slavnosti a spolu se svými stoupenci předvede Husitský chorál. Závěr pátečního programu bude patřit ohňostroji, koncertům Ondřeje Brzobohatého a skupiny Laguno, ale i vystoupením tanečnic, fakírů či žonglérů, která se budou konat až do půlnoci na středověkém tržišti.

V sobotu odstartují první koncerty již v 10 hodin a na hlavním náměstí se můžete těšit na zpěvačku Marii Rottrovou, Věru Špinarovou či Tataboys. Historický program si užijete také na řemeslném jarmarku, který zaplaví zdatní šermíři, krásné tanečnice či šikovní žongléři.

Ani o víkendu nebudou chybět husité s Janem Žižkou, nejdřív v sobotu zopakují svůj kostýmovaný průvod přes město, a v neděli se uskuteční jejich bitva s křižáky v Housově mlýně. Ten ale navštivte i v sobotu, protože jedině zde budete moci zhlédnout napínavý rytířský souboj. Na nejmenší diváky se také nezapomnělo a v Holečkových sadech jsou pro ně připravena divadelní představení jako Sněhurka, Pinocchio či Zlatovláska.

Dny evropského dědictví v Táboře

Festival Táborská setkání se v neděli prolne s Dny evropského dědictví , a tak řadu památek v jihočeském městě budete moci navštívit zdarma, mezi nimi například Augustiniánský klášter nebo Divadlo Oskara Nedbala

Prostory táborského divadla, ale i další památky si budete moci zdarma prohlédnout v rámci Dnů evropského dědictví

Po stopách významného skladatele se budete moci vydat s místní průvodkyní v 10 a 14 hodin. Pokud vás ale zajímá spíše Jan Žižka, dorazte k jeho pomníku v 11 a 15 hodin. Tam totiž začínají vycházky mapující život známého válečníka. Se slavnou historií husitského hnutí se v jihočeském městě setkáte na každém kroku.

V gotické táborské radnici například naleznete Husitské muzeum, jehož hlavní expozice přibližuje život božích bojovníků napříč stoletími, jakož i pevnost na hoře Tábor.

Na Bechyňce s Křižíkem

Víkend na jihu Čech můžete obohatit výletem po první elektrifikované železniční trati na území Rakouska-Uherska, která vás dovede z Tábora do nedaleké Bechyně. Zprvu vlaky dopravovaly cestující jenom před lázeňské město, až po dostavbě Bechyňské Duhy v roce 1928 si mohli vystoupit v centru. Bechyně však kromě svých proslulých nejstarších slatinných lázní v Čechách ukrývá i další klenoty. 

Duhový most v Bechyni nabízí cestujícím jedinečný pohled na lázeňské město

Jedním z nich je renesanční zámek, jehož expozice se věnuje významnému majiteli panství Petru Vokovi z Rožmberka, či gotický františkánský klášter. Před jejich návštěvou ale doporučujeme zajít do místního informačního centra, které vám zorganizuje prohlídku a vstup do památek.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz