Hukvaldy podle lidové pověsti získaly své jméno podle místních víl, kterým se...

Hukvaldy podle lidové pověsti získaly své jméno podle místních víl, kterým se říkalo húkalky. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Hukvaldy: hrad založený vílami, kde si pohladíte lišku Bystroušku

Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.

Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se přímo nabízí jako cíl pěkného výletu, pokud se chystáte strávit dovolenou v Beskydech anebo ve Štramberku, Kopřivnici, Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně. Odnikud to na Hukvaldy není nijak daleko a děti navíc můžete nalákat povídačkou, že hrad založily víly.

Komedianti, rytíři a řemeslníci

Sochu lišky Bystroušky v hukvaldské oboře si pohladí téměř každý kolemjdoucí.

Nepřemýšlejte o tom, k čemu by byl vílám hrad - zkrátka Hukvaldy podle lidové tradice získaly své jméno podle zvláštního druhu místních víl, kterým se říkalo húkalky a jejichž houkání a pokřikování děsilo noční chodce. Skutečnost je mnohem prostší, jméno hradu se dá vystopovat v názvu německých hrabat z Hückeswagen, kteří jsou považováni za zakladatele hradu.

Ať už budete věřit pověstem nebo odborníkům, jisté je, že Hukvaldy patří k největším hradům na Moravě a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Tou nejbližší je vystoupení žonglérů a kejklířů Komedianti na káře, které se koná v sobotu 6. června a těšit se můžete na rytířské povídání o princi Bajajovi.

O týden později, v sobotu 13. června, Hukvaldy hostí dobový, zábavně naučný program Jak se žilo a jak bylo, při němž poznáte život našich předků ve 14. století. K vidění bude výcvikový tábor, ukázky historických řemesel nebo přehlídka střelných a palných zbraní, ochutnáte také jídla z polní kuchyně a užijete si společný program několika šermířských a rytířských skupin.

Dobytí hradu Hukvaldy

Hukvaldy patří k největším hradům na Moravě a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí.

Rytířům bude hrad patřit také v létě, a to v pondělí 6. července při akci Rytíři na hradě, kdy Hukvaldy zaplní udatní bojovníci a krásné dámy. Těšit se můžete na rytířské souboje, dobový tábor rytířů a nejrůznější historické kratochvíle. Dobrodružnější povahy si pak užijí Dobývání hradu Hukvaldy, největší akci sezony, která vypukne v sobotu 25. července.

V pořadí už devátá bitva, jíž se každoročně účastní přibližně 100 rytířů, se odehraje ve třech fázích, v 11.00, ve 14.00 a v 16.30 hodin. Mezitím bude k tanci i poslechu hrát středověká hudba, prohlédnete si dobová vojenská ležení a pochutnáte si na nejrůznějších laskominách, dobových i ryze současných.

Janáčkova hudba na hradě

Vedle bitvy patří každý rok mezi nejnavštěvovanější akce na Hukvaldech festival vážné hudby Janáčkovy Hukvaldy. 22. ročník začne 27. června a potrvá do 12. července. Nabídne sérii atraktivních koncertních vystoupení pod širým nebem, v hradním areálu a také dvě opery, Příhody lišky Bystroušky, které přiveze Operní studio Fakulty umění Ostravské univerzity, a úspěšnou inscenaci Její pastorkyňa v podání souboru opery Slezského divadla v Opavě.

Tradičním hostem festivalu bude Janáčkova filharmonie Ostrava, v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku vystoupí soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Slavnostní finále festivalu se bude konat 12. července v sále Základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově, k prohlídce zve rovněž Památník Leoše Janáčka.

Bubáci na hradě

S dětmi se na Hukvaldy vypravte na Strašidelnou noc, večerní sjezd strašidel, bubáků a dalších bytostí.

Mezi hodnými i zlobivými dětmi je oblíbenou akcí Strašidelná noc, večerní sjezd strašidel, bubáků a dalších bytostí, spojený s prohlídkou katovny. Letos se uskuteční dvakrát, a to v sobotu 18. července a v sobotu 22. srpna.

V sobotu 8. srpna můžete z hradu Hukvaldy pozorovat hvězdy, a to s odborným výkladem. Letní večer ve středověkém ladění nabídne také rytířská vystoupení, ohňovou show, dobovou hudbu a dobré jídlo a pití.

O týden později, v sobotu 15. srpna si v hradních kulisách můžete vychutnat tři představení divadla Bez střechy, a to černou komedii z prostředí středověké mučírny, tragikomický příběh inspirovaný klasickou Comedie dell´Arte a nakonec akční tragikomedii o tom, že i když někdo nosí lidské šaty, nemusí být člověkem.

Za liškou Bystrouškou do obory

Raritou hukvaldské obory je několik buků s mimořádně vyvinutými kořeny.

Místem, které s dětmi rozhodně nesmíte minout, je památník slavné lišky Bystroušky v hukvaldské oboře, která obepíná hradní vrch. Její oblýskaný čenich, tlapky a špička ocasu svědčí o tom, že si ji s láskou pohladí téměř každý kolemjdoucí.

Cestou objevíte také místní raritu, skupinu několika buků lesních s mimořádně vyvinutými kořeny, a také místa s neobvyklými výhledy na hrad. Za vidění stojí také skleník Tropic Hukvaldy s množstvím tropických rostlin a exotických zvířat, galerie motýlů a brouků Exotic anebo Muzeum cínu.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!

 


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz