Hrad uvidí středověké drama

V podmanivém prostředí gotického hradu Svojanov nedaleko Poličky se dnes odehraje středověké drama o oběti a odpuštění. Legendu francouzského autora Paula Claudela nazvanou Zvěstování Panně Marii na Svojanov přiveze Občanské sdružení divadelních ochotníků Ústí nad Orlicí. Začátek představení na Svojanově je ve 21 hodin.

Tuto inscenaci představují ústečtí většinou jen při katolických svátcích. "Uvedli jsme ji například v Hradci Králové při slavnosti Nejsvětějšího srdce Ježíšova nebo v Libchavách při svátku Nanebevzetí Panny Marie. Svojanov je výjimkou. Tam nás zlákalo gotické prostředí," říká režisér hry Martin Malínek.

Ochotníky ovlivnil i fakt, že Claudel psal Zvěstování na Troskách. "Legenda se tak vrátí do hradních zdí. Patří tam i kvůli gotickým kostýmům a ději, který se v té době odehrává. Když tento kus autor dopsal, byla to první inscenace, kterou uvedlo Národní divadlo v roce 1914," poznamenává režisér. Děj diváka zavede do francouzského kraje Champagne kolem roku 1430, do doby stoleté války mezi Francií a Anglií. Vychází z pověsti o dívce, která se slitovala nad osobním neštěstím malomocného člověka a ve víře, že ji Bůh ochrání, jej políbila na ústa.

Inscenace zaujala i porotu na přehlídce amatérských divadelních souborů Zlom vaz po I., kterou hostilo v březnu Ústí nad Orlicí, na níž posbírala ceny za nejlepší hru, režii a ocenění si odvezli i herci. "Zvěstování Panně Marii nabízí velmi silný příběh, který předkládá k úvaze téma morálky a nutí k zamyšlení," vysvětluje si úspěch režisér a vedoucí souboru. Malínek představil středověkou legendu na videozáznamu i ve Francii na konferenci, která se konala začátkem června. "Nejvíce je zaujalo využití symbolů z textu ve výtvarné stránce inscenace, citlivé zkrácení textu včetně připsání nových postav, jakými jsou Panna Marie, Sen či jeptišky," říká Malínek.

Práva k uvádění Claudelových her si jeho potomci přísně hlídají. Přesto však Malínka vyzvali k tomu, aby nastudoval i další kus, kterým by měl být Polední úděl.