Hostinné: za antikou můžete i doma

- Lákají vás podivuhodné dějiny Řecka a jste obdivovatelé umění mistrných sochařů z dob antiky? Možná o tom nevíte, ale za poznáním minulých, ale přitom věčných krás, nemusíte do Řecka ani do jiných světových muzeí. Stačí zavítat do příjemného podkrkonošského městečka Hostinné nedaleko Trutnova.

Diskobolos, Athéna, Afrodité... Jen několik jmen, které si snad každý pamatuje ze školních lavic. Nejen ony, ale mnoho dalších osobností, bohyň a bájných postav bylo ztvárněno rukama mistrů v kameni a mramoru. Mnoho báječných soch, známých dokonalým ztvárněním lidského těla, ale velice často zmizelo, neznámo kam. Ty, které se podařilo zachránit, patří dnes ke skvostům řady světových umění. Mnohdy ale nejsou k vidění jako celé dílo, protože jednotlivé kusy vlastní různá muzea. Zcela unikátní možnost vidět řadu odlitků celých antických soch máte právě v Hostinném.
Sbírka antických soch začala vznikat již před více jak sto lety. Tehdy se pražský profesor klasické archeologie Wilhelm Klein začal zabývat rekonstrukcí soch a jejich zbytků, které pracně vyhledával po celé Evropě i za mořem. Po jejich dokonalém prostudování přistoupil ke zhotovení speciálně patinovaných odlitků, majících kromě tvarů i dokonalý dojem původní struktury materiálu a barevnosti. Tak vznikla sbírka více jak sta unikátů, všeobecně považovaná ze jednu z nejlepších a nejrozsáhlejších. K jejímu významu posléze přispěly i obě světové války, v jejichž průběhu utrpěla komplexnost uznávaných zahraničních sbírek, zvláště pak v Římě a v Paříži. Kleinova sbírka byla v té době ukryta.
A ukrytou zůstala vlastně až do roku 1969, kdy byla vystavena v bývalém františkánském klášteře v Hostinném.
Tady se můžete seznámit s tak významnými díly světového sochařského umění, jakým je například Myronův Diskobolos - věčný symbol touhy člověka po co nejlepším výkonu. Hlava Diskobola byla zhotovena podle originálu z římského Muzea delle Terme a tělo podle originálu v vatikánského muzea. Nechybí tady ani proslulá Niké z ostrova Samothraké, jejíž originál, složený z více jak sto kousků, je možno spatřit v pařížském Louvru.
A je tu i odvěký ideál krásy ženského těla - Afrodité nalezená v roce 1820 v Mélu. Vznikla sto let před naším letopočtem a její kopie získala v Hostinném čestné místo. Pozoruhodným dílem je sousoší kněze Laokoona, které vytvořil rhodský sochař Hagesandros a jeho dva synové Polydoros a Ethanodoros. Zajímavé je, že po nalezení sousoší v Římě roku 1506, navrhoval doplnění jeho chybějících částí Michelangelo, ale sám se prý neodvažoval do originálu zasáhnout.
A pak by mohl výčet slavných antických soch pokračovat známou Athénou a Marsyasem, nalezených samostatně, ale patřících podle důkazů profesora Kleina k sobě, mnoha bustami v čele s dokonalou hlavou bohyně Héry z Olympu, řadou reliéfů, postavami gladiátorů či třeba vozatajů.

CO JEŠTĚ VIDĚT: Hostinné se pyšní svým náměstím se souvislým loubím a řadou renezančních domů, jimž dominuje budova radnice proslulá sochami obrů podpírajících její věž. V městě se narodil slavný vynálezce hlubotisku Karel Klíč, ale bohužel tady po něm najdeme pouze pamětní desku. Se zdejší historií je možno se seznámit blíže v Muzeu Podkrkonoší. Zajímavým místem je blízká Dolní Olešnices renesačním kostelem sv.Jakuba, pozdně barokní Kalvárií z roku 1797 a chráněnou lidovou stavbou, která je typickým představitelem
lidové architektury Podkrkonoší.


Témata: Paříž, Řecko, Řím, Socha