Pád na lyžích - ilustrační foto

Pád na lyžích - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hory: desítky zraněných a sjezdovky jako ledový beton

  • 36
Velmi slušné sněhové podmínky, vleky bez front, ale už i desítky úrazů. Tak dopadl první lednový víkend na horách. Umělý sníh na sjezdovkách je jako beton, varuje lyžaře Horská služba.

popisek ČTĚTE
Jak přežít na sjezdovkách: pomůže policie a pokuty?

Hřebeny Javorníků i Beskyd jsou teď kvůli zledovatělým chodníkům a tvrdým sjezdovkám mimořádně nebezpečné. Beskydská Horská služba už varovala turisty i lyžaře.

"Zatímco za prosinec roku 2006 a leden 2007 jsme ošetřili jen několik lehčích zranění, v prosinci 2007 a prvních dnech letošního roku jich bylo už více než 120," řekl náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica. Za celý loňský rok zasahovali beskydští záchranáři u 680 případů.

Umělý sníh je jako beton

Největší problémy působí především fakt, že na lyžařských svazích chybí přírodní sníh. "Umělý sníh sice umožňuje solidní podmínky k lyžování, ale je mnohem nebezpečnější při pádech. Je totiž natolik udusaný, že lyžaři jezdí téměř jako po betonu. Pády tak mají horší následky," potvrdil vlekař Jaroslav Konvičný.

"Zřejmě nejhůře dopadl chlapec, který upadl na terénní nerovnosti v Mezivodí. Museli jsme zavolat vrtulník, protože se jednalo o úraz páteře," uvedl náčelník Horské služby.

Lyže jen s ostrými hranami

Nad příliš tvrdými sjezdovkami hořekují hlavně lyžaři. "Dcera spadla a sedřela si celou pravou tvář. Nejela přitom vůbec rychle, ale sníh byl ostrý jako sklo. Na přírodním sněhu by se to stát nemohlo," popisuje Pavel Martinka ze Vsetína.

"Ledové plotny se tvoří také špatným zasněžováním, když dělo chrlí více vody než sněhu. Lidé by si měli dát alespoň hodně záležet na tom, aby na svah vyjeli na lyžích s ostrými hranami. Kdo má hrany zničené, nemá na tomto tvrdém sněhu šanci," řekl Pavel Martinka.

Do Jeseníků sice zamířilo o víkendu méně lyžařů, členové jesenické Horské služby však také měli co dělat. Během dvou dnů ošetřili dvacet zraněných lyžařů, jeden z nich byl zraněn těžce.

Na túry s mobilem

Zatímco loni v polovině ledna bojovali záchranáři s přívaly sněhu, letos je situace přesně opačná. Hřebenové túry jsou téměř bez sněhu a všude je led. "Lyžaři by měli jezdit opatrněji, a když už se chce někdo toulat po horách, ať nechodí sám a vždycky si vezme mobil. Ten může v krizi sehrát rozhodující roli," zdůrazňuje Radim Pavlica.

Bez helmy ani krok

V Krkonoších byla situace podobná. "Jen za sobotu jsme ošetřili tři desítky úrazů," uvedl zástupce náčelníka Horské služby Krkonoš Pavel Jirsa.

Nejhůře v Krkonoších dopadl snowboardista, který si na sjezdovce na Medvědíně v sobotu těžce poranil hlavu a odvezl ho vrtulník královéhradecké záchranky. "Je to další ze smutných případů, kdy lyžař nebo snowboardista neměli helmu a ohrozili tím svůj život," poznamenal Jirsa.

Zhruba dvacítku zraněných ošetřili za víkend i záchranáři v Jizerských horách a na Ještědu. "Hory ještě nejsou plné, takže jich bylo méně než jindy v plné sezoně. Šlo hlavně o běžné zlomeniny rukou a nohou," upřesnil šéf jizerskohorských záchranářů René Mašín.

Předpověď počasí Aktuální předpověď počasí:
pocasi.idnes.cz
Předpověď počasí

,