Horká lázeň pod alpskými velikány

  11:37
Milujete alpskou turistiku, ale chcete se vyhnout davům? Pak se vydejte do údolí Rhony v kantonu Wallis na jihozápadě Švýcarska. Tato oblast skrývá mnohá malebná zákoutí. Stačí odbočit do některého z vedlejších údolí a rázem jste uprostřed toho, co dělá Švýcarsko "Švýcarskem" - pastviny, horské boudy i původní architektura...

Kanton Valais (německy Wallis) nabízí směs, která je něčím neopakovatelná. Je tu již patrná atmosféra jihu - po svazích kolem řeky se plazí malé vinice a přízemí nejednoho domku slouží zároveň jako vinotéka. Přitom jsou po celou dobu na dohled velikáni jako Jungfrau, Matterhorn a Mont Blanc.

Zkusme ale odbočit do některého z vedlejších údolí...

Leukerbad: Tři miliony litrů denně
Jedním z takových skrytých zákoutí je Leukerbad. Stranou hlavních turistických tras leží kousek nad Sionem městečko, v němž den co den vyvěrá tři miliony litrů minerálních vod o teplotě až 51 stupňů. Termální lázně stojí pod mnohasetmetrovou skalní stěnou, která jim zároveň poskytuje spolehlivou ochranu před silným větrem.

Prameny tu vyvěrají na desítkách míst. Jedno z nich je dlouhá kamenná fontána na hlavním náměstí. Z jiných zřídel bylo vybudováno celkem 22 koupališť, z nichž některá spravuje síť hotelů Lindner, další jsou veřejné a několik má dokonce privátního "majitele". Ti všichni pak společně zápasí o výhled na průsmyk Gemmi, který spojuje Bernský kanton s Valais a skrze nějž objevili Švýcarsko Jules Verne a Mark Twain.

Jestliže Gemmi chrání město před větrem, o lavinách se to již říci nedá. Jedna obzvláště ničivá zasáhla Leukerbad v roce 1718, kdy smetla všechny zdejší domy a pohřbila pod sebou šest desítek jejich obyvatel. Dnes jsou stráně nad lázněmi protkány železnými protilavinovými valy, které by opakování podobné katastrofy měly zabránit.



LEUKERBAD

Hrdý národ horalů
Když se vrátíme do údolí Rhony a popojedeme do města Sierre, směrem na jih se skrývá krásné údolí Anniviers. Tolik původní architektury na relativně malém prostoru se i ve Švýcarsku hledá těžko.

Středověký kostel ve Vissoie a horské chaty s vyřezávanými ornamenty v Ayeru tu stály dlouho předtím, než byla do Anniviers v roce 1863 postavena první silnice. Tehdy měla značná část zdejších obyvatel minimálně dvě sídla. Jedno na dně údolí, kde pěstovali vinnou révu, a druhé v horách, kde sklízeli seno a chovali dobytek. Ten v létě hnali až k vrcholkům, kde si stavěli další příbytky - "chalets" čili horské boudy. Dlužno říci, že mnoho zdejších lidí ani dnes nežije moc odlišně.

Hoteliéři, kuchaři a vlekaři se v létě pravidelně mění ve farmáře a ženou krávy na pastviny po stejných stezkách jako jejich prarodiče. Průvodci z odlehlých alpských údolí nemají na zápěstí zlaté hodinky Swatch a nebaví je rozumovat o bankovnictví. S drsným výrazem na zarostlé tváři obhajují rčení "bližší košile než kabát" (to když se jich ptáte na politiku) a banální otázku "Prožil jste zde celý svůj život?" smetou se stolu lakonicky: "Ještě ne."



STODOLY V AYERU V ÚDOLÍ ANNIVIERS

Poštovním autobusem do hor
Čas tu plyne poklidně a průmyslovou zemi na první pohled připomíná jen dálnice podél Rhony. Ale i ta působí skromně, jako by se snažila vtlačit do země a splynout co nejvíce s okolním prostředím. Mnoho obyvatel Valais ve skutečnosti dálnici ignoruje a dává přednost autobusům a vlakům. Ty na sebe dobře navazují a žluté autobusy se znakem trubky na kapotě plní hned dva úkoly najednou - v kabině přepravují pasažéry a v zavazadlovém prostoru poštu.

Vydejme se takovým autobusem ze Sionu do Leytronu, odkud vede cesta do Ovronnaz, dalších termálních lázní ukrytých v horách. "Cesta" je to správné slovo - osmisetmetrové převýšení překonává stylem kolmo vzhůru a široká je akorát dost na to, aby se zde pohodlně vyhnuli dva mezci. Jenže tahle silnice je asfaltová a jezdí po ní poštovní "harmoniky". Strach není na místě. Řidiči jsou v manévrování v serpentinách profesionálové (skládají dokonce speciální zkoušky), takže se nic neděje, když do některé zákruty najíždějí nadvakrát. Cesta probíhá ve skutečnosti velmi klidně.

Nejdramatičtější událost za poslední desetiletí tu nastala letos na konci března, kdy na hlavu jedné sličné dívenky spadla hromada lyží nejmenované české výpravy.

Nirvána v Ovronnaz
Ještě jedna ostrá zatáčka a je tu Ovronnaz. Na první pohled nudné městečko, ani původní architektury tu tolik není. Skutečné eso v rukávě však skrývá hotelový komplex Thermalp.



Hotelový komplex THERMALP

Je to přiléhavá obchodní značka. Na první pohled běžné horské chaty propojené výtahy a nadzemními tunýlky připomínají uvnitř sanatorium. Po chodbách se trousí skupinky lidí v županech a pantoflích a hlasitě se zdraví na dálku: "Bon jour!" Všichni vycházejí anebo právě míří do jednoho z pater v hlavní budově, která je celá zasvěcena masážím, hydroterapii, reflexologii a dalším činnostem, jako je "shiatsu", "watsu", či "nirvána". Celý proces zvaný "wellness", který vykonávají promovaní lékaři, se dá zakončit meditací v tiché místnosti v horním patře.

Autor těchto řádků nezkoumal, zda odsud lidé vycházejí skutečně o deset let mladší, jak naznačují letáky, zato se ponořil do teplých vod termálních lázní. Mají skutečně něco do sebe - nechat kolem sebe vřít a bublat vodu o teplotě 33 stupňů a skrze teplé páry v horizontální poloze sledovat věčný sníh ve výšce tři tisíce metrů, není běžný zážitek.

Někde tam mezi vrcholky byl i Matterhorn a Mont Blanc, které dávají tomuto obřímu sanatoriu na nervy - jímž celé Švýcarsko bezesporu je - pečeť prvotřídní kvality.

Může se hodit

JAK SE TAM DOSTAT
Z Prahy do Curychu létá třikrát denně (v 7.10, 15.00 a 19.10) společnost Swiss International Airlines. Cena zpáteční letenky (bez letištních poplatků) se pohybuje okolo 5.000 Kč.

KDE SE UBYTOVAT
*** hotely: běžně od 60 do 100 CHF za osobu a noc (podle počtu osob), pokoj bez koupelny 40 až 60 CHF, penzion se snídaní 30 až 50 CHF, kempy od 5 CHF za osobu, 9 CHF za místo, pronájem apartmánu běžně v rozmezí 700 až 100 CHF pro čtyři až sedm osdob na týden.

Vesnička Ayer v údolí Anniviers

Okolí švýcarského Leukerbadu

Údolí Anniviers je známé původními horskými chatami a kostelíky, které zde stály o mnoho dříve, než sem byla v roce 1863 postavena silnice

Nechat kolem sebe vřít vodu o teplotě 33 stupňů a skrze horkou páru sledovat věčný sníh má něco do sebe. Vlekaři se v létě mění ve farmáře a pasou krávy jako jejich dědové

Autoři: , ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...