Hlučín skrývá sedm bašt

  • 1
Hlučín - Prodejna textilu ve středověké baště? Proč ne, zvláště když půlkruhová bašta posloužila jako základ ke stavbě rodinného domku. V Hlučíně u Ostravy je dnes dochováno vůbec nejúplnější středověké městské opevnění v Moravskoslezském kraji. "Zůstalo tu sedm kamenných bašt, ale ne každou náhodný návštěvník města dokáže najít," vysvětluje hlučínský historik Udo Wanderburg.
Například dům s již zmiňovanou prodejnou prozrazuje svůj původ jen díky půlkruhovému půdorysu jedné ze stran domu. "Jiné z bašt naopak nelze minout, stejně jako části zachované hradební zdi," informuje Wanderburg.

Výjimečně uchovaný fortifikační systém se v Hlučíně uchoval jen zázrakem. Také zde se již od počátku devatenáctého století začalo s likvidací městských bran i hradeb. "Jinde to vzali více z gruntu, podívejte se třeba na nedalekou Ostravu nebo Opavu," odkazuje Wanderburg  na nepatrná hradební torza, která v obou městech dosahují jen několikametrové délky.

Podle historika lze jen litovat, že komplex opevnění již nedoplňují dvě dvanáct metrů vysoké věže, v době výstavby  opatřené padacími mosty. "Kámen z Opavské brány posloužil později na stavbu školy v obci Píšť," popisuje osudy jedné z kamenných bran hlučínský  historik.

Kamenné opevnění Hlučína bylo vybudováno oproti jiným městům poměrně pozdě a prameny říkají, že "toto dílo bylo dokončeno za času Bernarda ze Zvole, rytíře Zlatého rouna", jenž zemřel v roce 1536. Hradby byly původně vysoké 9 metrů a hradební systém zesilovalo 13 půlkruhových bašt, každá s třemi klíčovými střílnami.
Unikátnímu významu hlučínského opevnění trochu ubírá nezájem města o jeho širší prezentaci. V Hlučíně  například není umístěna jediná informační tabule, která by přiblížila jeho historii.

"V kraji už obdobně uchované středověké opevnění nenajdeme. Nejbližší srovnatelné zájemci najdou až v Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji," potvrzuje význam opevnění města Hlučína Igor Krčmář z Památkového ústavu v Ostravě.